Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Abur Cuburlar Nelerdir? 10 Alternatif!

instagram takipçi hilesi

Sağlıklı abur cuburlar nelerdir? Hepimiz, zaman zaman, öğün aralarında veya öğün sonralarında atıştırmalık bir şeyler yemek isteriz. Bazen bir dost meclisinde sohbet ederken, bazen telefonla konuştuğumuz esnada, kimi zaman da televizyonun karşısına kurulmuş en sevdiğimiz filmi izlerken elimizde abur cuburlar ile hazır oluruz.

Ancak bu atıştırdığımız şeylerin, sağlığımıza vereceği zararlardan haberdar mıyız? Özellikle de büyüme ve gelişme çağında olan çocuklarımızı olumsuz etkileyen, elbette uzun vadede bizlerin de sağlığını bozabilecek olan, abur cuburların yerine neler yiyebiliriz? Yediklerimiz, hem aktivitemiz esnasında bize eşlik etsin, hem de sağlığımızı bozmasın isteriz, değil mi?

sağlıklı abur cuburlar nelerdir?

İşte biz de bu yazımızda sizlere, bu gıdaların vücuda verebileceği zararlardan ve onların yerine tercih edebileceğimiz, sağlıklı abur cuburlardan söz ediyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

Abur Cuburların Zararları Nelerdir?

Kalp hastalıkları görülme riskinde artış; kandaki kötü kolesterol düzeyini ve trigliseridi yükselterek orta vadede damar tıkanıklığına neden olabilirler. Öte yandan bu yiyecekler yüksek oranda kalori içerirler, bu da hızlı bir şekilde kilo almak ve obeziteye doğru ilerlemek demektir. Bu da yine dolaylı yoldan kalp hastalığı riskinde artışa sebebiyet verir.

Hipertansiyon problemi yaşanabilir. Aşırı yağ, şeker, rafine un ve tabi ki tuz! Tüm bunlar genel vücut sağlığını bozarken, tansiyonun yükselmesine de yol açabilecek ögelerdir. Hipertansiyon probleminin ise kontrol altına alınmadığı takdirde beyin kanaması ya da felç gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği bilinmektedir.

Diyabet riski! Sağlıklı abur cuburlar yerine klasik atıştırmalıklar tüketildiğinde, kan şekeri düzeylerindeki aşırı dalgalanmalar nedeniyle, uzun vadede diyabet hastalığına yakalanma olasılığı da artabilir. Bu da hayat standartlarınızın tümüyle değişmesi ve diğer iç organlarınızın da tehdit altında olması anlamını taşır.

Kansere davetiye çıkarıyor! Yapılan pek çok bilimsel araştırma; sağlıklı abur cuburlar varken zararlı atıştırmalıkları tercih edenlerin; özellikle, mide, bağırsak, prostat, meme, ve karaciğer kanserleri olmak üzere diğer kanser türlerine karşı da, risk altında olduğunu kanıtlar nitelikte sonuçlar vermiştir.

Beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiliyor. Sağlıklı abur cuburlar fayda sağlarken sağlıksız olanları ise içeriğinde bol miktarda tras yağ bulunduruyor. Bu da, beyin hücrelerini öldüren besinler arasında yer almalarına neden oluyor. Sonrasında ise konsantrasyon güçlüğü, hafıza problemleri ve algıda yavaşlama gibi sorunlar baş gösterebiliyor.

Yorgunluk ve depresyon! Abur cubur olarak adlandırdığımız gıdalar; doyurucu, ancak besin değeri olmayan yiyeceklerdir. Dolayısıyla bunları tükettiğinizde her ne kadar doyduğunuzu hissetseniz de, aslında vücuda enerji depolanmaz ve bir süre sonra yorgunluk görülebilir. Diğer taraftan; hormonal dengeyi bozduğu için özellikle ergenlik çağındaki gençlerde, depresyona meyli arttırabilir.

aburcuburzarar

Sağlıklı Abur Cuburlar Nelerdir?

Eveeettt..! ”Abur cuburun da sağlıklı olanı var mıdır” dediğinizi duyar gibiyiz. Elbette sağlıksız ve trans yağ oranı yüksek olan abur cuburlar yerine, tüketebileceğiniz çok daha sağlıklı ve keyif veren atıştırmalıklar da mevcuttur! Böylece hem eğlenceli anlarınızı taçlandırmış, hem de sağlığınızı riske atmamış olursunuz. Peki bunlar nelermiş, bir bakalım..

Az Yağda Yapılmış Patlamış Mısır

Yağ oranını az tuttuğunuz sürece patlamış mısır oldukça faydalı, mide ve kalp dostu bir besindir. Tabi ki bir kaseyi geçmediğiniz ve doz aşımı yapmadığınız sürece! Film gecelerinizi şenlendiren bu alternatif sağlıklı abur cuburlar arasındadır.

İlginizi çekebilir: Patlamış Mısırın 5 Şaşırtıcı Faydası!

Kuru Meyveler

Meyve kurularının kan şekerini dengeleyici ve bağırsak hareketlerini düzenleyici etkilerinin yanı sıra vitamin bakımından da zengin olduğunu biliyoruz. Kuru kayısı, erik kurusu, kuru üzüm gibi..

Yağlı Tohumlar

Omega-3 ve protein kaynağı olan kuru yemişlerden söz ediyoruz elbette.. Tabi yine doz aşımına dikkat etmek kaydıyla..!

Leblebi

Sarı veya beyaz leblebi sağlıklı abur cuburlar arasındaki en keyifli seçeneklerden biri!

Ev Yapımı Milkshake

Evde kendi ellerinizle hazırladığınız muhteşem bir sıvı atıştırmalık. Sütün içerisine koyacağınız kuru meyveler ve ekleyeceğiniz tarçın ile kendinizi şımartabilirsiniz.

aburcuburr

Ev Yapımı Meyveli Yoğurt

Kendi mayaladığınız yoğurdun içerisine en sevdiğiniz meyveleri ekleyerek bir şölene imza atabilirsiniz.

Yulaflı Puding

Kaynatacağınız sütün içine; yulaf ve kakao ekledikten sonra iyice karıştırmaya devam edin, hazır olduktan sonra da üzerine fındık, ceviz ya da badem ekleyin, işte bu kadar!

Tam Tahıllı Tost

Tam tahıllı ekmeğin arasına koyduğunuz peynir, domates ve bolca yeşillik ile, sağlıklı abur cuburlardan en lezzetlisini elde edebilirsiniz.

Meyve- Fıstık Ezmesi

Elma veya muzun üzerine dökeceğiniz bir miktar fıstık ezmesi ile tatlı krizlerinize sağlıklı bir çözüm getirebilirsiniz.

Bitter Çikolata

Tabi ki burada da yine ölçüyü kaçırmamanız önerilirken, günde iki kare şeklinde bitter çikolata tüketmenin, kalbe iyi geldiği ve kan şekerini düzenlediği belirtiliyor.

Sağlık Abur Cuburlar Nelerdir İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu