Beslenme ve Diyet

Patlamış Mısırın 5 Şaşırtıcı Faydası!

instagram takipçi hilesi

Patlamış mısır film ve dizi keyiflerimizin vazgeçilmez yiyeceği..! Küçükten büyüğe her yaş grubundan insanın adeta bayıldığı bir lezzet.. Patlarken olan görüntüsü ise içimizi ısıtıyor.

Bazı kaynaklar yağlı ve tuzlu bir besin olduğu için, bunun zararlı olabileceğini savunurken, bazıları ise faydalarından söz ediyor. Aslında hepimizin bildiği genel geçer bir doğru vardır ki; lezzetli olan şeyler zararlıdır. Peki her zaman öyle mi?

İşte biz de bu yazımızda sizlere hem yemesi keyif veren, hem çoğu zaman damak tadımıza hitap eden, hem de mutlu anlarımızı taçlandıran mısırın, patlamış halinden ve faydalarından söz ediyor olacağız. İlgili videolara ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

patlamış mısırın faydaları

Patlamış Mısırın Sağlığa Olan Faydaları

 • Diyet Yaparken Tüketilebilir, Lif Kaynağıdır!

Kalorisi düşük olan bir yiyecek olmasının yanı sıra, aynı zamanda vücudun gereksinim duyduğu, başta B ve E olmak üzere, bir çok vitamin ve minerali de içeren bir besindir. Dolayısıyla diyet programlarında, kişilere, hem keyifle yenilmesinden, hem de lifli gıda olmasından dolayı rahatlıkla önerilebilir.

Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması; hem uygun kilo kontrolünün sağlanmasında, hem de bağırsakların doğru bir şekilde görevini yerine getirmesinde ve kabızlık problemine karşı etkin rol oynar. Patlamış mısır da bu konuda iyi bir destekleyici olarak karşımıza çıkıyor.

 • Antioksidan Kaynağıdır!

Bu küçücük pufların sizi pek çok hastalığa karşı koruduğunu söylesek! Polifenol adı verilen bir madde ihtiva ederek, serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı, organları ve bağışıklık sistemini koruma altına alır. Ayrıca daha iyi bir kan dolaşımı sağlayarak; kötü kolesterol, kanser ve (şeker hastalığı) diyabetle savaşarak, kalp sağlığını da korumaya yardımcı olur.

patlamismisirfayda

 • PMS Belirtilerini Hafifletir!

Premenstrual sendrom, adet dönemine yaklaşan, üreme çağındaki kadınların yaşadığı ve bir takım sorunların baş gösterdiği bir süreci ifade etmektedir. Regl olmadan yaklaşık 5-7 gün önce başlayan; sinirlilik, mide bulantısı, baş ağrısı, memelerde hassasiyet, kasıklarda ağrı, çarpıntı ve terleme gibi şikayetlerle karakterizedir.

İşte bu atıştırmalık sayesinde bu belirtilerin hafiflediğini gözlemleyebilirsiniz. Enerji veren ve rahatlık hissi yaşatan seratonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olan bu besin, kendinizi adet öncesinde de daha konforlu hissetmenize destek olabilir.

 • Üreme Kabiliyetini Arttırıcı Etki

Sinemaların vazgeçilmezi olan bu pufları, çıtır çıtır dokusuyla keyifle yiyoruz. Son zamanların baş belası infertilite (kısırlık) ile ilgili bir takım faydaları olduğunu söylesek, sanıyoruz ki çok şaşırırsınız!

Tabi ki konuya ilişkin gerekli tıbbi tedavi ve desteğin alınması şarttır. Ancak pek çok hastalıkta olduğu gibi burada da tüketilen besinler önem taşımaktadır. Patlamış mısır kan akışını düzenleyici bir besin maddesidir.

Dolayısıyla; özellikle erkek üreme sistemine destek olacak ve işlevsellik kazandırmaya yardım edecektir.

patlamismisirureme

 • Stres Seviyenizi Düşürebilir!

Mısır; karbonhidrat zengini, glisemik indeksi düşük bir atıştırmalıktır. Dolayısıyla ani açlık krizlerini bastırıp kan şekerinizi dengede tutmasının ve uzun süreli tokluk hissi oluşturmasının yanı sıra, salgılanmasına yardımcı olduğu seratonin hormonu sayesinde, psikolojik açıdan da kendinizi iyi hissetmenizi sağlamaktadır.

Örneğin; yoğun ve yorucu geçen stresli bir günün sonunda eve gelip ayaklarınızı uzatarak, en sevdiğiniz filmi açtınız. Yanında size eşlik eden bir tabak patlamış mısır sayesinde, o ruh halinden çok daha kolay bir şekilde kurtulmanız mümkün olacaktır.

Patlamış Mısır Hangi Halde Tüketilirse Sağlıksız Olur?

Atıştırmalıklar arasında ezber bozarak hem lezzetli hem de faydalı bir yere sahip olan mısır, bazı durumlarda bütün bu sağladığı yararlar yerine bir takım zararlar da verebiliyor. Hadi onlara bir göz atalım;

 • Şeker ekleyerek hazırlamak
 • Üzerine tuz serpmek
 • Doğru zamanda pişirimi sonlandırmayıp, yanmasına neden olmak
 • Yağ oranını yüksek tutmak
 • Günde bir porsiyondan daha fazla tüketmek şeklinde sıralanabilir.

Hal böyle olunca pek çok faydası bulunan patlamış mısır; gaz sıkışması, kalp, tansiyon ve kolesterol problemlerine yol açabilmektedir. Buradan hareketle; doğru pişirme kurallarına uyulmalı ve günlük porsiyonda doz aşımı yapılmamalıdır.

Patlamış Mısırın En Çok Tüketildiği Alanlar

 • Sinemada film izlerken sıkça yediğimiz bir besindir.
 • Evimizde çocuklarımıza ve kendimize patlatarak TV keyfi yapmışlığımız da çoktur.
 • Özellikle çocukların doğum günü partilerinde bu atıştırmalığa özel mini kaplar vardır ve sıklıkla tüketilir.
 • Diyet yaparken gelen açlık krizlerinde de; düşük kalorili ve tok tutan bir kurtarıcı olarak imdadımıza yetişir!

Patlamış Mısırın Faydaları İle İlgili Video

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu