Sağlıklı Yaşam

Sadizm Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Neler?

instagram takipçi hilesi

Sadist ya da sadizm, günlük hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız kelimelerdir. Bunlar, olumsuz bir olay çerçevesinde gazetelerden veya haber bültenlerinden sıklıkla duyulan sözlerdir. Sadizm kelimesi farklı duygular açısından yorumlanabilse de kelimenin en yaygın kabul gören anlamı, başkalarının acı çekmesinden zevk alma halidir. Türkçe karşılığı elezer olarak adlandırılır. Çoğu insan değişen derecelerde az ya da çok sadizm gösterdiğinden, sadizm de içgüdüsel olarak kabul edilir.

Sadizm Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Neler?

Kendi hayatımızda da bazen kötü durumda olan insanlar şunun gibi “Neyse, o zaten bunu hak ediyor.” cümlelerine şahit olabiliriz. Bunları söyleyen insanlar sadizmle karıştırılmamalıdır. Çünkü sadizm, kişinin yaşadığı acı ve zorluklardan ekstra özel bir zevk alma halidir.

Sadizm Nedenleri Nelerdir?

Sadizm, bir kişinin başkasının acı çekmesine zevk vermesi veya bunu istemesi olarak tanımlanır. Bu davranışın nedenleri çeşitli olabilir ve genellikle kişinin geçmişteki deneyimleri, psikolojik veya duygusal sorunları ya da geçmişteki travmaları ile ilgili olabilir. Ayrıca, bazı insanlar bu tür davranışları kendilerine güç veya kontrol sağlamak için yapabilirler. Sadistlik, genellikle profesyonel yardım alınması gereken bir durumdur. Bu nedenle, bir psikiyatrist ya da psikolog gibi bir uzmanla görüşmek en iyisidir.

Sadizm Belirtileri Nelerdir?

sadizm nedir 2

Sadizm, bir kişinin başkasının acı çekmesine zevk vermesi veya bunu istemesi olarak tanımlanır. Bu davranışın belirtileri arasında şunlar sayılabilir:

  • Başkalarının acı çekmesine zevk verme
  • İnsanları kontrol etmeye çalışma ve onların davranışlarını yönlendirme
  • Zorbalık ya da insanları zorlama
  • Sürekli olarak öfke nöbetleri veya kontrolsüz davranışlar gösterme
  • Diğer insanları aşağılama ve onları küçümseme
  • İnsanların rahatsızlık veya acı çekmesini isteme

Sadistlik, genellikle profesyonel yardım alınması gereken bir durumdur ve bu nedenle, bir psikiyatrist veya psikolog gibi bir uzmanla görüşmek en iyisidir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

sadizm nedir 3

Sadist bireyler davranışlarından rahatsız olmadıkları için genellikle kendi kararlarını verirken psikolojik destek aramazlar. Bu nedenle, bir aile üyesi bunun farkındaysa ve bir akraba taciz edici davranışlar sergiliyorsa, o kişiyi uzman desteği almaya yönlendirmenin etkisi çok büyük olabilir.

Bir psikiyatrist veya psikolog, müşterinin sadist olup olmadığını görmek için müşterinin ayrıntılı yaşam öyküsünü dinleyerek başlar. Acı çektirmekten zevk alma, cinsel ilişki sırasında partneri küçük düşürme, danışanın hayatını uzmana anlatırken eğlenmek için tokat atma gibi davranışlar olmaksızın cinsel doyum sağlanamaz. Aşağılayıcı alaylardan bahsediyorsa uzman kişi soracaktır. Bu davranışların sıklığı ve şiddeti ile bireyin sadistlik belirtilerinin düzeyi incelenir.

Sadizm Tedavisi

sadizm nedir 4

Sadist hastalarda tedavi uzun sürebilir. İnançlar, başa çıkma mekanizmaları ve gelişmiş davranış kalıpları gibi kişilik özelliklerini değiştirmek yıllar alır ve bu değişiklikler çok yavaş olabilir. Değişiklikler genellikle öngörülebilir bir sırayla görülür ve bunları kolaylaştırmak için çeşitli terapötik modaliteler gerekir.

Depresyon ya da anksiyete gibi belirtiler, yakın çevredeki stresi azaltarak hızla giderilebilir. Saldırganlık, pervasızlık, güven eksikliği, sosyal izolasyon, öfke nöbetleri veya şiddetli saldırganlık gibi davranışlar birkaç ay içinde kademeli olarak değişebilir. Davranış değiştirme terapisi ve grup terapisi, bir günlük bakım modelinde veya bir yatılı ortamda tasarlandığında bazen etkili olabilir. Aile terapisine veya çeşitli kendi kendine yardım gruplarına katılım, bireylerin sosyal olarak istenmeyen davranış kalıplarını değiştirmelerine yardımcı olabilir.

Sadizm İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu