Beslenme ve DiyetMental SağlıkYaşam

Depresyona İyi Gelen Gıdalar Hangileridir?

instagram takipçi hilesi

İnsanlar, zaman zaman çeşitli ruhsal sıkıntılarla karşı karşıya kalır. Depresyon da sıklıkla rastlanan bir ruh halidir. Depresyon ile karşı karşıya kalan insanlar çoğu zaman psikolojik bir destek almak zorunda kalır. Depresyonla mücadele edebilmek için kişisel olarak da çeşitli yöntemlere başvurulur. Bu yöntemlerden bir tanesi de doğru şekilde beslenmektir. Çeşitli gıdaların depresyona iyi geldiği görülür. Bu yazımızda depresyona iyi gelen gıdalar hakkında bilgi vereceğiz.

Depresyona İyi Gelen Gıdalar Hangileridir?

1. Depresyona İyi Gelen Gıdalar: Ispanak

Depresyona İyi Gelen 10 Gıda Nedir?

Vücudumuz için oldukça faydalı olan ıspanak, mental sağlık açısından da önemini koruyor. “Depresyon” söz konusu olduğunda ıspanak tüketimi büyük öneme sahiptir. Ispanak magnezyum içerir. Magnezyum ise serotonin hormonunun dengelenmesi için gereklidir. Düzenli ıspanak tüketen kişilerde depresyon başta olmak üzere birçok olumsuz duygunun görülmemeye başlandığı saptanır.

2. Çikolata

Depresyona İyi Gelen 10 Gıda Nedir?

Genellikle mutsuz insanların çikolata yediği görülür. Çikolata tüketen kişiler, yaşadıkları olumsuz duyguları unutmaya ve kendini mutlu etmeye çalışır. Aslında bu oldukça doğrudur. Yapılan araştırmalara göre çikolatanın antidepresanlarda görülen etkiyle benzerlik taşıdığı ortaya konur. Çikolata serotonin hormonunu arttırır, stres ve endişeyi azaltır.

3. Muz

Depresyona İyi Gelen 10 Gıda Nedir?

Muz büyük oranda triptofan içerir. Triptofan ise serotonin seviyesini yükselterek olumsuz duygularla mücadele etmeyi sağlar. Burada önemli bir parantez de açmak istiyoruz. Depresyon görülen insanlarda uyku problemleri de yaşanır. Ancak muz, uykunun düzene girmesini sağlar.

4. Depresyona İyi Gelen Gıdalar: Avokado

Depresyona İyi Gelen 10 Gıda Nedir?

Potasyum içeren avokado, olumsuz duyguların ortadan kalkmasını sağlar. İnsana mutlu bir ruh hali kazandırarak, depresyonun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Günlük tüketimi tavsiye edilir.

5. Badem

Depresyona İyi Gelen 10 Gıda Nedir?

Magnezyum eksikliği depresyon başta olmak üzere birçok psikolojik durumun ortaya çıkmasına neden olur. Badem ise yüksek miktarda magnezyum içerir. Bu sayede depresyon, stres ve endişe gibi durumları ortadan kaldırır.

6. Papatya Çayı

Depresyona İyi Gelen 10 Gıda Nedir?

Papatya çayı, sakinleşmeyi ve rahatlamayı sağlar. Yatmadan önce bir bardak içilen papatya çayı huzurla uyumak açısından önemlidir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

7. Patates

Depresyona İyi Gelen 10 Gıda Nedir?

Patates B6 içerir. B6 vitamini ise folik asit içeren bir besindir. Folik asidin duygusal açıdan dengeyi sağladığı saptanmıştır. B6 içeren gıdaların tüketilmesi mental sağlık açısından gereklidir.

8. Depresyona İyi Gelen Gıdalar: Tavuk

Depresyona İyi Gelen 10 Gıda Nedir?

Neredeyse her yemek masasının vazgeçilmezi olan tavuk, depresyonun ortadan kalkması için gereklidir. Tavuk da tıpkı patates gibi B6 içerir. Düzenli olarak tavuk tüketilmesi oldukça önemlidir.

9. Çekirdek

Depresyona İyi Gelen 10 Gıda Nedir?

Ayçiçeği çekirdeğinin birçok faydası olduğu kanıtlanmıştır. B6 yönünden de zengin olan ayçiçeği çekirdeği, depresyonun önüne geçmeye yardımcı olur.

10. Biftek

Depresyona İyi Gelen 10 Gıda Nedir?

Son olarak depresyondan kurtulabilmek ve ruh halini iyileştirebilmek için biftek tüketimi gereklidir. Duygusal açıdan sorunların ortadan kalmasını sağlayan ve iyileşmeye etki eden biftek, depresyonun geçmesi için tavsiye edilir.

Depresyona İyi Gelen Gıdalar: Videoları

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu