Mental Sağlık

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Depresyon, hayatımızı altüst edebilecek potansiyele sahip ciddi bir hastalık çeşididir. Kimi zaman mutsuzluk ve hayattan zevk alamama gibi durumlarla ifade edilirken aslında aşırı mutluluk halinin de depresyonun belirtileri arasında bulunduğu söylenir. Yoğun iş veya okul hayatı, ilişkiler kişiyi depresyona sürükleyebileceği gibi, durduk yere de bu hastalığa yakalanabiliriz. Günümüzde sınav döneminde olan çocukların başına bela olan depresyon, kendini herkeste farklı biçimde gösterir. Eğer uzun süre depresyon hali devam ederse ve tedavi edilmezse çeşitli kalp ve sinir hastalıklarına sebep olabileceği gibi, bireyi intihara dahi sürükleyebilir. Peki depresyon belirtileri neler?

Depresyon belirtileri nelerdir?

depresyon 800x445

Felsefik Düşünceler;

Depresyonda olan kişi, hayatın anlamını sorgulamayı ve bundan konuşmayı sever. Genellikle soyut ve ucu açık cümleler kurar. Cümlelerinde çoğunlukla hayatın anlamsızlığını vurgular.

Mazeretler;

Kişi, depresyondayken yaptığı ve yapamadığı her şeye sağlam mazeretler uydurur. Örneğin geç kaldığı toplantılar için uyuyakaldım demek yerine kendini haklı çıkaracak bahaneler arar dururlar.

Tepkisizlik;

Depresyon kendini en çok bu durumda belli eder. Çok mutlu olması gereken bir habere öylesine gülüp geçen kişiler veya çok kötü bir durumda hiçbir şey olmamış gibi davrananlar depresyona maruz kalmış insanlardır.

Psikosomatik Hastalıklar;

depresyon

Depresyondan muzdarip bireyler stresten kaynaklı hastalıklardan çok fazla yakınırlar. Baş ağrısı, diş ağrısı, mide hazımsızlığı, kalp ağrısı, solunum sıkıntıları bunlardan sadece bir kaçıdır.

Anlamsız Saplantılar;

Depresyondaki birey saçma sapan bir konuyu takıntı haline getirir. Normalde kimsenin umurunda olmayacak bir konuyu saplantı haline getiren birey bu yüzden sinir krizleri geçirebilir.

Temiz Olmamak;

Normalde düzenli ve tertipli bir birey artık bunu boşvermiş ise bu depresyonda olduğuna işaret olabilir. Pislik ve dağınıklık onu rahatsız etmez ve görmezden gelir. Bunun yanında depresyon belirtileri arasında aşırı temizlik de gösterilebilir. Sürekli ve anlamsızca temizlik yapan ve simetri hastalığı bulunan insanların depresyondan muzdarip olduğu düşünülebilir.

Depresyon Belirtileri Neler ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu