Yaşam

SADAT Nedir? Ne İş Yapar?

instagram takipçi hilesi

Özellikle son aylarda adını sıkça duyduğumuz bir şirket olan ve adı bazı iddialar arasında geçen SADAT, emekli tuğgeneral Adnan Tanrıverdi tarafından 28 Şubat 2012 günü kurulmuş olan Türkiye merkezli bir askeri danışmanlık şirketidir.

SADAT’ın açılımı “Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.” dir. Şirket, uluslararası platformda savunma danışmanlığı, mühimmat alımı, askeri ve iç eğitimler vermektedir.

SADAT nedir

SADAT Ne İş Yapıyor?

Hizmet ettikleri ülkelerde jeopolitik duruma uygun bir tehdit değerlendirmesi yaparak ülkenin milli savunmasını ve iç güvenliğini sağlamak için silahlı kuvvetlerin ve iç güvenlik güçlerinin en etkin ve çağdaş ihtiyaçları karşılayacak şekilde teşkilatlanmasını sağlamaktadır.

Silahlı kuvvetlerin ve iç güvenlik güçlerinin uluslararası alanda örgütlenmesi amacıyla stratejik danışmanlık, özel savunma ve güvenlik eğitim ve teçhizatı alanlarında hizmet vererek İslam ülkelerinin güvenlik ve savunma sanayilerinin işbirliğine ortam oluşturmak, dünyanın süper güçleri arasında kendi kendine yeten askeri olarak güçlü bir İslam dünyası yaratmak amaçlanıyor.

Şirketin kendisini genel tanımlaması bu şekildedir.

SADAT’ın Genel Profili

Emekli tuğgeneral Adnan Tanrıverdi  ve 23 subay ve astsubay tarafından 28 Şubat 2012 günü kurulmuş olan şirket, Adnan Tanrıverdi ve 4 üyeden oluşan bir yönetim kuruluna sahiptir.

Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Tanrıverdi’nin oğlu Mehdi Tanrıverdi’dir. Şirket, çeşitli branşlardan ve uzmanlık alanlarından 50 ila 200 emekli TSK görevlisi ile çalışmaktadır. Şirketin hizmetleri arasında danışmanlık, eğitim, geleneksel askeri eğitim, geleneksel olmayan askeri eğitim, özel kuvvetler eğitimi ve askeri teçhizat bulunmaktadır.

SADAT A.Ş.’nin, Adnan Tanrıverdi tarafından kurulan ve daha siyaset odaklı olan ASSAM adında bir kardeş örgütü vardır. ASSAM stratejik bir araştırma merkezi işletmektedir ve yıllık sözleşmelere ev sahipliği yapmaktadır.

SADAT

SADAT İle İlgili Eleştiriler ve İddialar

SADAT’ın misyonu ve amacı, iktidardaki AK Parti karşıtlarının çeşitli iddialarıyla karşı karşıya kaldı. İddialar, terörü desteklemekten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana sadık özel bir ordu kurmaya kadar uzanan tartışmaların odak noktası oldu.

17 Haziran 2021’de SADAT bağlantılı olduğu iddia edilen saldırganlar, İzmir’de HDP il binalarına saldırarak 1 kişiyi öldürdü. İddialar arasında saldırganların bu şirket tarafından eğitildiği ve Suriye’ye gönderildiği de yer aldı.

Sedat Peker, Suriye’de yer alan Bayırbucak Türkmenlerine tırlar ile gönderdiği silahların ve askeri malzemelerin gönderilmesinin SADAT tarafından organize edildiğini söyledi. Sedat Peker ayrıca, Türkiye’den bu şirket aracılığı ile Suriye İç Savaşında aktif bir rol üstlenen El Nusra isimli örgüte de silah gönderildiğini iddia etti.

Şu an için tüm bunlar bir iddiadır.

SADAT

SADAT İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu