Ayak Kokusunu Kökünden Çözmenize Yarayacak Tüyolar!

 Ayak Kokusunu Kökünden Çözmenize Yarayacak Tüyolar!

Siz de bir yere gittiğinizde yanınızda yedek çorap mı taşıyorsunuz? Kendi evinizde dahi kimseler görmeden çoraplarınızı çıkarmak ve banyoya kaçmak mı istiyorsunuz? Eğer ki cevabınız evetse hem sizin hem de ailenizin ya da çevrenizdekilerin işi zor demektir.

Hele bir de ayaklarınızın koktuğunun farkında değilseniz o zaman sıkıntı daha da büyük demektir. Çünkü o kokuya maruz kalıp üstüne bide utanıp bunu dile getiremeyen ev ahalileri sizin bunu kendiliğinizden fark etmeniz için dualar edecektir.

 Ayak Kokusunu Kökünden Çözmenize Yarayacak Tüyolar!

Peki bu kötü kokuyu önlemek için neler yapabiliriz? Bu kokudan kurtulmanın yolları neler? Hem sizi hem de çevrenizdekileri rahatlatacak önerilerimizi deneyebilirsiniz.

Pudralamak

 Ayak Kokusunu Kökünden Çözmenize Yarayacak Tüyolar!

Bu yöntem basit ama bir o kadar da etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda da oldukça ekonomiktir. Bu yöntemde ayakkabılarınızı aldığınız ilk günden başlayarak pudra dökün. Aynı şekilde dışarı çıkarken ayakkabılarınızı giymeden önce de çoraplarınıza ve ayaklarınıza pudra dökün. İşe yaradığını göreceksiniz.

Çorap Değiştirin

 Ayak Kokusunu Kökünden Çözmenize Yarayacak Tüyolar!

Ayaklarınızın kokmasının bir sebebi de çoraplarınız ve ayaklarınızın kirli olmasıdır. Bu kirliliğin önüne geçmek için ayaklarınızı her gün üşenmeden lavantalı suyla yıkamalı, krem kullanmalı ve çoraplarınızı her gün değiştirmelisiniz. Aynı çorabı uzun süre giymek ayaklarınızın kokmasına sebep olacaktır.

Çorapsız Ayakkabı Giyinmeyin

 Ayak Kokusunu Kökünden Çözmenize Yarayacak Tüyolar!

Ayaklarınızın kokmasının başka bir sebebi de çorapsız ayakkabı giymektir. Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa derhal vazgeçmelisiniz. Ya da illa da giymek istiyorsanız ayaklarınızı pudralayın.

Çorapsız ayakkabı giymek ayaklarınızı terleteceği için kötü kokular olması muhtemeldir. Aynı zamanda nem sebebiyle bakteri oluşumuna zemin hazırlamış olursunuz.

Kokuyu Bastırıcı Çözümler

 Ayak Kokusunu Kökünden Çözmenize Yarayacak Tüyolar!

Eğer ayakkabılarınız koku yapıyorsa bu kokuyu önlemek için ayakkabılarınızın içine talaş koyabilirsiniz. Bir kağıt havluya sardığınız talaşları ayakkabınızın içine koyun ve bir gece bekletin.

Bunun gibi aşağıdaki başka yöntemleri de deneyebilirsiniz.

  • Portakalın kabuklarını soyun ve bu kabukları ayakkabınızın içinde bir gece bekletin,
  • Çay poşetini bir gece boyunca ayakkabılarınızın içinde bekletin,
  • Ayakkabılarınıza kahve dökerek uzun bir süre bekletin ve sonra ayakkabılarınızı giyinmeden evvel kahveleri çıkarın,
  • Antimikrop özelliği olan adaçayı da ayak kokusunu önlemek için size yardımcı olacaktır. Kurumuş adaçayı ile ayakkabılarınıza 12 saatlik bir koku kürü yapabilirsiniz.

Lavanta

 Ayak Kokusunu Kökünden Çözmenize Yarayacak Tüyolar!

Lavanta kendine has hoş kokusuyla ayaklarınızı rahatlatacak ve kötü kokuları gidermenize yardımcı olacaktır. Bu yüzden lavanta yaprakları ve adaçayı kullanarak, ayaklarınızdaki kötü kokulara çare bulabilirsiniz. Lavanta yağı ve yaprak lavantalarla yapılan ayak yıkama kürleri ile ayaklarınızı temizleyebilirsiniz.

Eğer sizin de ayak kokusuyla başınız dertteyse önerilerimizi muhakkak denemelisiniz.


Bu içeriğimiz hakkında hemen aşağıdan yorum yaparak, katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, Facebook sayfamızı beğenebilir, Instagram hesabımızı takip edebilir, Twitter hesabımızı takip edebilir ve Pinterest'te bizi bulabilirsiniz.

Kaynak
kadingibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca bakabileceğiniz bilgi
Kapalı
Başa dön tuşu