Gezi Rehberi

Rotterdam’da Kesinlikle Gezilecek 7 Yer

instagram takipçi hilesi

Hollanda’nın en büyük ikinci kenti olan Rotterdam, modern ve ekstrem mimari yapıları ve çarpıcı müzeleriyle, kültürel geziler yapmak isteyen seyahat severlerin en çok tercih edilen rotalarından biri oluyor. Yedi asır önce bir balıkçı kasabası olarak kurulan Rotterdam, yıllar içerisinde zengin liman şehirlerinden birine dönüştü.

Her yıl birden fazla turist tarafından ziyaret edilen bu çarpıcı kentte, görülecek birçok tarihi ve mimari yapı bulunuyor. İsmini Rotte Nehri’nden alan bu cezbedici kent, mimari dokusuyla Avrupa’nın New York’u şeklinde de anılıyor.

Rotterdam’da Kesinlikle Gezilecek 7 Yer

1. Erasmus Köprüsü (Erasmus Bridge)

Erasmus Koprusu btwuhq

Ben Van Berkel tarafından geliştirilen Erasmus Köprüsü (Erasmus Bridge), Nieuwe Maas Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlıyor. Zarif görünümü sebebiyle Kuğu unvanını alan bu köprü, 139 metre uzunluğunda asimetrik sütun tarafından taşınıyor.

2. Boijmans Van Beuningen Müzesi (Boijmans Van Beuningen Museum)

Boijmans Van Beuningen Müzesi 1

Şehir merkezinde bulunan Boijmans Van Beuningen Müzesi, Hollanda’nın en iyi sanat müzelerinden biri olarak anılıyor. 1849 senesinde açılan ve içerisinde Claude Monet, Vincent Van Gogh, ve Salvador Dali gibi ünlü ressamların eserleri de sergilenen bu müze, kentin en tanınmış turistik adreslerinden biri..

3. Diergaarde Blijdorp Hayvanat Bahçesi

Diergaarde Blijdorp Hayvanat Bahçesi

Yüz altmış seneden bu yana kente gelen ziyaretçileri ağırlayan Diergaarde Blijdorp Hayvanat Bahçesi, ülkenin en eski hayvanat bahçelerinden biri. Çocuklu aileler için son derece cazip bir gezi noktası olan bu bahçede, yüzlerce hayvan türünü görebilirsiniz.

4. EuRomast Kulesi (EuRomast Tower)

wereld

Hugh Maaskant tarafından geliştirilen EuRomast Kulesi (EuRomast Tower), çarpıcı manzarası ve mimarisiyle kentin tanınmış yapılarından. 1958 ve 1960 yılları arasında inşa edilen kule, şehre gelen seyahat severlerin uğramadan geçmediği yerlerden.

5. Wereld Müzesi (Wereld Museum)

wereld

Asya, Amerika, Afrika kıtalarından toplanan aşağı yukarı bin 800 etnografik eserin sergilendiği Wereld Müzesi (Wereld Museum), Hollanda’nın ve Rotterdam’ın görülmeye etkileyici gezi noktaları arasında bulunuyor.

6. Maritime Müzesi (Maritime Museum)

maritime

1873 senesinde kurulan bir denizcilik müzesi olan Maritime Müzesi (Maritime Museum), şehre gelen turistlerin kesinlikle görmesi gereken yerlerden biri. İçerisinde 19. yüzyıldan kalma zırhlı bir donanma gemisi de sergilenen bu müze, turistlerin son derece ilgisini çekiyor.

7. Kübik Evler (Kijk-Kubus)

Kijk

45 derecelik açılarla inşa edilen Kübik Evler (Kijk-Kubus), enteresan görünümleriyle dikkat çekse de, kullanım basitliği bakımından pek de üstünlüklü değil. Piet Blom tarafından geliştirilen bu küp evler, etkileyici mimarileriyle dünyanın her bir köşesinden farklı ziyaretçileri çekmeyi başarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu