Gezi RehberiYaşam

Türkiye’de Yok Olmadan Görülmesi Gereken Doğa Harikası Yerler

instagram takipçi hilesi

Doğanın bizlere sunduğu güzelliklerden zamanla daha hızlı bir şekilde mahrum kalmaya başladık. Gerek küresel ısınmadan, gerek ‘insan’ faktöründen dolayı yok olmadan görülmesi gereken birçok doğa harikası yerler var. Güzel ülkemizde de henüz adını bilmediğiniz, bilseniz bile tehdit altında olduğunu farketmediğiniz çok fazla doğa harikası bulunmaktadır.

İşte yok olmadan önce mutlaka görülmesi gereken ülkemizde bulunan muhteşem doğa harikası yerler!

Hasankeyf

hasankeyf

Batman şehrine bağlı bir ilçe olan Hasankeyf, tarihin en önemli ilçelerindendir. Dicle’nin ikiye ayırdığı, tarihinin 10 bin yıl öncesine gittiği doğal koruma alanı ilan edilen Hasankeyf, gören herkesi kendisine hayran bırakacak doğal güzelliğe sahiptir. Dicle Nehri üzerindeki Ilısu barajı yüzünden sular altında kalacak olması ise yok edilecek güzelliklerde başrolün insan faktörü olmasının en somut ve tehlikeli örneği olarak karşımıza gelmektedir. Yakında sular altında kalacak bu önemli kültürel birikime ve güzelliğe sahip yeri bir an önce dünya gözüyle görmelisiniz.

Aras Kuş Cenneti

aras kuş

Türkiye’de Iğdır şehrinin il sınırı içinde kalan Aras Vadisinde kuş türlerinin yarıdan fazlası olan 240 türe ev sahipliği yapan bir kuş cennetinin var olduğunu biliyor muydunuz? Yeni öğrenenler için iyi haber yakın zamanda gidip görebilecekleri bir yer daha oldu. Kötü haber ise dünyanın en önemli kuş yolları üzerinde yer alan bu vadide yakında sular altında kalacak… Tuzluca Barajıyla su altında kalacak yaşam alanını geç kalmadan görebilenler şanslı kesimlerden olacaktır.

Kaz Dağları

kazdağları

2019 yılından yapılan doğa katliamıyla neredeyse tüm ülkenin birleştiği o muhteşem yer Kaz Dağları! Edremit Körfezinin Kuzey kıyıları boyu uzanan, Türkiye’nin en büyük oksijen kaynaklarından doğal alanıdır. Bu doğa harikası yerin yakında artık var olamama riskinin sebebi ise tabii ki ‘insan’ faktörüdür. Maden faaliyetleri, termik santral ve baraj inşaatları gibi sebeplerden yok edilmek istenen bu doğal güzelliği korumak onu yok etmek isteyenler gibi yine bizlerin elindedir.

İğneada Ormanları

iğneada 5 685x456

Kırklareli il sınırı içinde bulunan İğne ada’nın muhteşem güzellikteki ormanları da bu listede yer almayı hak ediyor. Demirköy ilçesine ait İğne ada’da Yıldız Dağlarında baraj kurulması durumundan tehdit altında. Ayrıca kurulması söz konusu olan nükleer enerji santrali ise ayrı bir şekilde bir köşede beklemekte. Trakya topraklarında, Karadeniz kıyısında var olan bu güzelliği kaybetmeden görmenizi tavsiye ederiz.

Çoruh Vadisi

çoruh vadi 6 685x455

Bayburt, Erzurum ve Artvin illerinin sınırlarında yer alan Çoruh Vadisi’de doğal güzellerimizden birisidir. Gelin görün ki, dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan üç bitki türüne ev sahipliği yapan bu muhteşem yer 29 adet baraj projesi yüzünden tehdit altındadır. Üstelik bu barajlardan bir çoğu hayata geçmiştir bile. Eh, tamamı bitmeden kalan sağlar bizimdir diyerek gidip görmekte fayda vardır.

Munzur Dağları

munzur 2 685x484

Yok olmamak için direnen en güzel doğa harikalarından bir diğeri ise Munzur Dağları’dır.  Erzincan’ın güneyi, Tunceli’nin kuzeyinde yer alan Munzur Dağları her mevsim karla kaplı dağ, bembeyaz bir akarsuya sahip olmasıyla dillere destan güzelliğe sahiptir. Yüksekliğinden dolayı insan elinin değmediği saf doğal bir yerdir. En önemlisi ise 11 kelebek türüne yaptığı ev sahipliğiyle uluslararası bir değer oluşudur. Bilinçsiz tarım, baraj projeleri, kaçak avcılıktan dolayı git gide yıpratılan bir doğa ürünü daha olsa da yinede en çok direnen görülmesi gereken doğal yerlerden biridir. Üstelik son yıllarda tüm bu faktörler yetmezmiş gibi Munzur Dağları’nın tamamı maden sahası ilanı gündemdedir…

Bu sayılan yerler ve daha bunun gibi pek çok yer bulunan güzel ülkemizde, açıkça görüyoruz ki en büyük tehlike ‘insandır’. Doğayla uğraşan, var olan bir güzelliği yok etmeye çalışan herkes, başına doğadan gelecek her türlü cezayı hak edecektir maalesef. Bugünümüz için çabalarken, yarınımızı yok etmek ne kadar akıllıca acaba diye düşünmek gerekiyor önce…

Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

 

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu