Cinsel Sağlık

Regl Döneminde Sizi Rahatlatacak Bazı Önemli İpuçları

instagram takipçi hilesi

Kadınların tecrübe ile daha iyi bildiği şey regl döneminin zorlu koşullarıdır. Hormonal dengesizliklerin meydana getirdiği regl sancıları, anksiyete, huzursuzluk gibi şeylerin üstesinden gelmek hiç de zor değil. Bu durumlarda hemen ilaç kullanmayı düşünmeyin. Çünkü doğal yollardan bununla başa çıkmak oldukça kolay. Regl dönemlerinizi kolaylıkla atlatmak için neler yapabileceğimize bakalım…

Egzersiz

Biliyoruz regl dönemlerinizde yerinizden kalkmak bile istemiyorsunuz ama sizi yönlendireceğimiz aşağıdaki egzersizleri yaptıktan sonra kendinizi daha rahat hissedeceksiniz ve kas ağrılarınızdan kolaylıkla kurtulacaksınız. Regl döneminde yapmak için doğru egzersizleri seçmek de oldukça önemlidir. Sizi çok zorlamadan kaslarınızı çalıştıracak egzersizlere bakalım:

  • Pilates yapabilirsiniz. Özellikle “hundred” dediğimiz hareket regl dönemi için oldukça ideal.

the hundred

  • Plank yaparak tüm kaslarınızı aynı anda aktif edebilir ve “core” bölgenizi çalıştıracak diğer egzersizlere yer verebilirsiniz.

plank

  • Pilates yaparken thera bantları kullanırsanız ağır egzersiz yapmadan kaslarınızı harekete geçirmiş olursunuz.
  • Bedeninizin esnemesine yardımcı olacak ve tüm kaslarınızı aynı anda çalıştıracak olan yüzmeyi deneyebilirsiniz.
  • Hafif yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Yoga ve Meditasyon

Regl döneminde yapılan yoga bedeninizi esnettiği için kasılan kaslarınızın rahatlaması için size yardımcı olacaktır.

meditasyon

Meditasyon is huzursuz ve gergin ruh halinizden dinginliğe doğru sizi yola çıkaracak ve regl dönemini rahat bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır. Günde minimum 10 dk yapılması önerilir. Meditasyonu alışkanlık haline getirdiğiniz zaman günlük hayatınızda da inanılmaz ruhsal değişiklikler yaşayacağınızı buraya ekleyelim.

Bitki Çayları

İlk akla gelen civanperçemi çayıdır. Ayrıca böğürtlen çayı, safran çayı, zencefil çayı, karışık bitki çayı ve yeşil çaylarını da tüketebilirsiniz. Özellikle günde en az 2 defa yeşil çay içmeyi alışkanlık haline getirmeniz birçok sağlık probleminiz için çözüm olabilir.

bitki caylari

Ilık Duş

Regl dönemlerinde sabah kalktığınızda ve gece yatmadan alacağınız ılık duşlar daha rahat hissetmenizi sağlar ve ağrılarınızı azaltır. Duştan sonra kasıklarınızı sıcak tutmaya özen gösterin.

dus

Doğru Beslenme

Regl döneminizde sindirilmesi zor hayvansal tabanlı içerileriklerden uzak durmanız önerilir. Sebze ve meyve tüketiminizi artırmalı, ayrıca kaybettiğiniz su ihtiyacını karşılamak için bol bol taze meyve suyu tüketebilirsiniz.

sebze meyve

Su

Bu dönemde kaybettiğiniz sıvının tekrar kazanımı için bol su tüketimi önemlidir. Regl döneminizde tüketeceğiniz suları ılık hatta sıcak olarak tüketmenizi öneririz.

ilik su

Regl Ağrılarınızı Azaltacak 6 Pratik Yöntem adlı video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu