İnternet ve WebKişisel Bilgisayarlar ve Donanımları

Ransomware Nedir? Ransomware’den Nasıl Korunulur?

instagram takipçi hilesi

Siber dünyada son yılların popüler kelimelerinden birisi olan Ransomware kelimesini özellikle son günlerde sıkça duymaya başladık. Peki nedir bu Ransomware?

Ransomware

 

Ransomware Nedir?

Fidye virüsü olarak da bilinen bu yazılımın İngilizce’deki karşılığı Ransomware olarak adlandırılmaktadır. Çok tehlikeli bir virüs olan bu yazılım bulaştığı bilgisayarlardaki dosyalara ve verilere erişimi tamamen engelleyerek kullanıcılardan para talep etmektedir. Kötü amaçlı bir yazılım olan bu virüs sadece bilgisayarlara değil, aynı zamanda akıllı telefon ve giyilebilir teknolojinin sunduğu akıllı saat ve akıllı bileklik gibi cihazlara da bulaşabilmektedir.

Kriptolu bir şifreleme kullanan yazılımda şifreleme anahtarı olmadan verilere yeniden erişmek mümkün olmamaktadır. Bu yüzden Ransomware yazılımı kullanıcıların fidye ödemesini sağlamak için her türlü kozu sonuna kadar kullanmaktadır.

Neden Son Günlerde Bu Kelimeyi Sık Duyuyoruz?

Bu kelimeyi bu kadar sık duymamızın sebebi son zamanlarda tüm dünyada küresel olarak gerçekleştirilen saldırılar. Windows işletim sisteminde bir açığın keşfedilmesinin ardından pek çok kötü niyetli bilgisayar korsanı bu yazılımı onlarca ülkede milyonlarca bilgisayara bulaştırmayı hedeflediler.

Bu yazılımı yayarken hackerların Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) hackleme aracını çaldıkları düşünülüyor, ancak nasıl yapmış olurlarsa olsunlar kötü niyetli korsanlar küresel çapta etki yapacak bir saldırıyı başarılı bir şekilde yapmayı başardılar. İngiltere’deki sağlık sistemini çökerten bilgisayar hackerları FedEx, Renault gibi çeşitli firmaların da sistemlerine girmeyi başardılar.

Bu Virüsten Etkilenmemek İçin Neler Yapabiliriz?

Öncelikle bu virüsün genellikle e-postalar aracılığıyla yayıldığını söylemekte fayda var. Virüsün iş teklifi, fatura veya güvenlik uyarısı gibi çeşitli e-postalar ile birlikte gelen ekleri açan kullanıcıların bilgisayarlarına bulaştığı düşünüldüğünde e-postalardaki ekleri açarken tedbirli davranmakta fayda var. Tanınmayan e-posta adreslerinden gelen mailleri açmak riskin daha da artmasına neden oluyor.

Ayrıca sosyal medyada paylaşılan linklere de tıklarken tedbirli olmak gerekiyor. Bu sayede sadece Ransomware yazılımı değil, pek çok kötü amaçlı yazılımdan da korunmak mümkün oluyor. Son olarak da Windows bilgisayarlarda gelen güvenlik güncellemelerinin yüklenmesi güvenlik uzmanları tarafından öneriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu