Rahmi Koç

instagram takipçi hilesi

11 9

Tam adı: Mustafa Rahmi Koç
Doğum tarihi: 9 Ekim 1930
Doğum yeri: Ankara / Türkiye
Ailesi: Vehbi Koç, Sadberk Koç
Eşi: Çiğdem Simavi (e. 1957–1973)
Çocuk (ları): Ali Koç, Mustafa Koç, Ömer Koç
Mesleği: İş adamı
Aktif Yılları: 1958 yılından bu yana

Başlıklar

Hakkında

Rahmi Koç kimdir? Rahmi Koç, tam adıyla Mustafa Rahmi Koç 9 Ekim 1930 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Koç Holding’in kurucusu ve sahibi olan Vehbi Koç’un oğlu, türk iş adamıdır. Ankara’da ilkokul eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’da Robert Koleji’nde okumuştur. Robert Koleji’nden mezun olunca üniversite için Amerika’ya gitmiştir. Johns Hopkins Üniversitesi, Endüstriyel Sevk ve İdare Bölümü’nde eğitim almıştır.

İstanbul’da 1958 yılında yedek subay olarak Harp Akademisi’nde askerliğini yapmıştır. Askerliğinin ardından Koç Topluluğundan olan Otokoç şirketinde görev almaya başlamıştır. 1963 yılında, Ankara’da kurulan Koç Holding bir yıl sonra merkezinin İstanbul’a taşınmasıyla Rahmi Koç’ta İstanbul’a taşınarak Genel Koordinatör olarak holdingin başına geçmiştir.

1984 yılında babası Vehbi Koç’un İdare Meclisi Başkanlığı’nı kendisine devretmesi üzerine 30 Mart 1984 tarihinde Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak göreve geçmiştir. 2003 yılında bu görevini en büyük oğlu olan Mustafa Koç‘a devrederek emekli olmuştur. Sadece Koç Holding Şeref Başkanlığı‘nda bulunarak babasının yolunu izlemiştir.

Grosses Verdienst Kreuz ödülünü Alman Hükümeti’nden alan Rahmi Koç, 2001 yılında ülkemiz ile İtalya arasında ilişkileri geliştirmesindeki katkılardan dolayı İtalya Cumhuriyeti Yüksek Liyakat Nişanı’nı almıştır.

Johns Hopkins Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Ovidius Üniversitesi tarafından Fahri Doktora Ünvanı almıştır.

1997 yılında  Süleyman Demirel tarafından devlete katkılarından dolayı Devlet Üstün Hizmet Madalyası almıştır.

Emekli olduktan sonra 2004 yılında bir dünya turuna çıkmıştır. Nazenin IV isimli yelkenlisiyle çıktığı dünya turu yaklaşık 2 yıl sürmüştür. Rahmi Koç her zaman deniz tutkusuyla bilinmiştir.

2017 yılında Forbes Türkiye tarafından hazırlanan  “En Zengin 100 Türk” isimli listede 2.2 milyar dolarlık servetiyle altıncı sırada yer almıştır.

1957 yılında Çiğdem Simavi ile evlenmiş fakat 1973 yılında boşanmıştır. Bu evliliklerinden 3 çocukları olmuştur.

Önemli Üyelikleri

  • Beşiktaş JK Kongre üyesi
  • Vehbi Koç Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili
  • Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı
  • V. Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı
  • New York Yat Kulübü Üyesi

Videoları

Röportajları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu