Yerli Erkek Ünlüler

Sinan Ateş Kimdir?

instagram takipçi hilesi

sinan ates kimdir5

Tam adı: Sinan Ateş
Doğum tarihi: 14 Ağustos 1983
Doğum yeri: Dursunbey/Balıkesir
Boyu: 1,76
Burcu: Aslan Burcu
Eşi: Ayşe Ateş
Çocuk (ları): Bengisu Ateş ve Banuçiçek Ateş
Mesleği: Akademisyen, tarihçi ve siyasetçi
Aktif Yılları:

Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Sinan Ateş Kimdir? Akademisyen, siyasetçi ve türk tarihçidir. 30 Aralık 2022 tarihinde Ankara’da uğramış olduğu silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Sinan Ateş Kaç Yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

Sinan Ateş, 14 Ağustos 1983 tarihinde Balıkesir ilinin, Dursunbey ilçesinde dünyaya geldi. Dursunbey ilçesine bağlı Yukarımusalar köyünde dünyaya gelen Ateş’in, babası Balıkesirli, annesi ise Giresun ilinin Güce ilçesindedir. Sinan Ateş’in ailesi Milliyetçi Hareket Partilidir. Babası, 12 Eylül öncesinde yaşanan çatışmalarda vurulan koyu ülkücüler arasındadır.

Sinan Ateş Eğitim Hayatı

İlkokul ve ortaokulu Bursa’da okudu. Başarılı bir öğrenci olan Ateş, lise eğitimine de Bursa’da devam etti. Osmangazi Ahmet Hamdi Gökbayrak Anadolu Öğretmen Lisesinden mezun oldu. Liseden sonra Gazi Üniversitesini kazandı. Buradan 2006 senesinde mezun oldu. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünden mezun olan Ateş, 2009 senesinde Sosyal Bilgilerde Tarih Diyagramlarının Kullanım Türlerinin Öğrenci Başarısına Etkisi teziyle yüksek lisans, 2018 senesinde de Hacettepe Üniversitesinde Cumhuriyet Döneminde Din Politikası ve Din-Siyaset İlişkisi teziyle doktora derecesini kazandı.

Sinan Ateş Kariyeri ve Siyasi Kariyeri

Doktora derecesini aldığı Hacettepe üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Öğretim görevliliğine devam ederken aynı zamanda Ülkü Ocaklarında çeşitli görevler için yer aldı. 15 Temmuz Darbe Girişiminden sonra Milliyetçi Hareket Partisinde kurulmuş olan FETÖ Komisyonunda başkanlık görevini üstlendi.

9 Ocak 2019 tarihinde, Olcay Kılavuz‘un yerine, Ülkü Ocakları’nın genel başkanlığı görevini üstlendi. Bu süreçte Ateş, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’ndan destekle çocuk kitapları çıkardı. Bunlara ek olarak Bilge Türk ve Dönence olmak üzere iki adet yeni dergi çıkardı. Ülkü Ocakları’nda, ülkücülerin yer aldığı oyunlar ve tiyatrolar düzenlendi. Yine Ülkü Ocakları’nda ”Çevreci Bozkurtlar” lakaplı bir grup oluşturuldu. Bu grup geri dönüşüm, sokak hayvanları, nesli tükenen canlılar, ağaçlandırma gibi konularda faaliyetler yapmaya başladılar.

Bu dönemde Ateş, Eğitim-Sen Muğla Şubesi ile Milas Millî Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği ”Ataya Selam Olsun’‘ adlı projede okullara Nutuk dağıttı. Nutuk da, Ülkü Ocakları’nın logosunun bulunması, Ateş’in eleştiri oklarına tutulmasına sebep oldu.

2 Nisan 2020 tarihinde Hacettepe Üniversitesi’ndeki görevine devam etme ve bireysel olarak akademik kariyerini geliştirme gerekçesiyle genel başkanlıktan istifa etti.

Sinan Ateş Kitapları

 • 2012- Hedef Turan: Türk Milliyetçiliği Üzerine Zor Zaman Yazıları
 • 2018- Türkiye’de Din Politikaları ve Din-Siyaset İlişkisi: Cumhuriyet Döneminde Din Politikaları ve Din Siyaset İlişkisi
 • 2019-Harf İnkılâbı ve Millet Mektepleri
 • 2020-Çocuklar İçin Kür Şad Destanı
 • 2021-Türkçü Neşriyatın Etkili Bir Örneği: “Doğu Dergisi” Bibliyografyası
 • 2022-Kutlu Soyun Çocukları: Göktürkler

Sinan Ateş Makaleleri

 • 2013- Birinci Dünya Savaşı ve Kafkasya
 • 2018- 12 Eylül 1980 Darbesi ile 28 Şubat 1997 Darbesi Arasında Din-Siyaset İlişkileri ve Din Eğitimi Politikaları
 • 2018- İktidardaki Muhalif Prof. Dr. Osman Turan
 • 2018- MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası: Hamle Dergisi Örneği
 • 2018- Sosyal Bilgiler Ders Kitaplarında Eski Türkler: Türkiye ve Türkmenistan
 • 2018- Türkiye Yükseköğretim Tarihinden Bir Kesit: Türk Yurdu Dergisinde Üniversite Tartışması (1956-1961)
 • 2019- Hamle Dergisi’nde İnanmış Aydının Problemleri
 • 2021- Kültür, Modernleşme ve Milliyetçilik Bağlamında Hilmi Ziya Ülken ve Türk Modernleşmesi

Sinan Ateş Ölümü

30 Aralık 2022 tarihinde, bir aracın arkasına saklanmış Eray Özyağcı’nın silahlı saldırısına uğradı. Akrabası olan Selman Bozkurt ile Ankara’nın, Çankaya ilçesinde bulunan Ateş’e 5 kurşun, Bozkurt’a ise 1 kurşun isabet etti. Selman Bozkurt, sadece omzundan yaralanırken, Sinan Ateş ağır yaralandı. Kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Sinan Ateş’in otopsi raporuna göre 5 kurşundan birisi karnının solundan girip belinden ve birisi çenesinden girip başının üstünden çıkmıştır. Diğer kurşunlarda sol bacak ve sağ kasığa isabet etmiştir. Ateş’in cenazesi 31 Aralık 2022 tarihinde Bursa Ulu Camii‘nden, Emir Sultan Mezarlığı‘na defnedildi.

Sinan Ateş Özel Hayatı

Sinan Ateş’in, Ayşe Ateş ile olan evliliğinden Bengisu ve Banuçiçek adında iki kız çocuğu vardır.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu