Yerli Erkek Ünlüler

Mustafa Koç Kimdir?

instagram takipçi hilesi

mustafa koç 1
Tam adı: Mustafa Koç
Doğum tarihi: 29 Ekim 1960
Ölüm tarihi: 21 Ocak 2016
Doğum yeri: İstanbul, Türkiye
Ölüm yeri: İstanbul, Türkiye
Boyu: 
Ailesi: Çiğdem Simavi (Annesi), Rahmi Koç (Babası), Ömer Koç, Ali Koç (Kardeşleri)
Eşi: Caroline Koç (1992 – 2016)
Çocuk (ları): Esra Koç, Aylin Koç
Mesleği: İş Adamı
Aktif Yılları: 1984 ve 2016 yılları arasında
youtube-chanel

Hakkında

Mustafa Koç Kimdir? Mustafa Koç, 29 Ekim 1960 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Dedesi Vehbi Koç, babası Rahmi Koç, Annesi ise Çiğdem Simavi‘dir. Ali Koç ve Ömer Koç isminde iki erkek kardeşi vardır. Lise eğitiminin 1976 ve 1989 seneleri arasında İsviçre’de yer alan Lyceum Alpinum Zuoz Lisesi‘nde almıştır. Üniversite eğitimini ise 1980 ve 1984 seneleri arasında ABD’de yer alan George Washington Üniversitesi İşletme Bölümü‘nde tamamlamıştır.

1984 senesinde profesyonel iş hayatına ilk adımı atmıştır. Tofaş fabrikasında Müşavir olarak görev almıştır. 1986 senesine kadar Tofaş Oto A.Ş. bünyesinde satış elemanı olarak görev yapmıştır. 1986 ve 1989 seneleri arasında Trading Co. Genece satış müdürü, 1989 ve 1992 seneleri arasında ise Ram Dış Ticaret Şirketi‘nde Satış Genel Müdür Yardımcısı ve Satış Müdürü olarak çalışmıştır.

Mustafa Koç, 1992 senesinde Koç Holding‘e geçerek Başkan Yardımcısı, 1996 senesinde Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeliği ardından da Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini icra etmiştir. 2003 senesinden beri Koç Holding‘in Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Koç, ayrıca Finlandiya İstanbul Fahri Konsolosu, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Onursal Başkanı, Genç Başkanlar Organizasyonu Üyesi, Rolls-Royce Uluslararası Danışma Kurulu ve Bilderberg Yürütme Kurulu Üyesi’dir.

2005 senesinde İtalya tarafından Cavaliere D’Industria Nişan ödülüne layık görülmüştür. Koç, ekonomik kalkınmaya büyük önem vermektedir. World Monuments Fund, Carnegie Vakfı, BNP Paribas gibi kuruluşlar tarafından Koç Ailesi adına ödüllendirilmiştir. Aynı zamanda Koç Ailesi‘nin hayata geçirdiği Vehbi Koç Vakfı Üyeliği de bulunmaktadır.

Mustafa Koç, İngilizce ve Almanca‘yı iyi derecede bilmektedir. Fenerbahçe Spor Kulübü Üyesi ve İstanbul Golf Kulübü‘nün Başkanı’dır. 15 Şubat 1992 senesinde Caroline Giraud ile nişanlanmış ve 14 Temmuz 1992 senesinde dünya evine girmiştir. Bu evliliğinden Aylin Koç ve Esra Koç ismimde iki kız çocuğu dünyaya gelmiştir. Beykoz Kanlıca‘da bulunana Nuri Paşa tarafından 1895 senesinde inşa ettirilen Nuri Paşa Yalısı‘nda ikamet etmektedir.

21 Ocak 2016 günü sabah sporu yaptığı sırada kalp krizi geçirmiştir. İlk olarak Beykoz Devlet Hastanesine, daha sonra da Amerikan Hastanesi‘ne kaldırılmıştır. Fakat yapılan tüm müdahelelere rağmen saat 11:30‘da vefat etmiştir.

Mustafa Koç Üyesi Olduğu Kuruluşlar

  1. İstanbul Sanayi Odası Üyeliği
  2. TÜSİAD Üyeliği
  3. DEİK Üyeliği
  4. Young Presidents Organization (YPO) Üyeliği
  5. İstanbul Golf Kulübü Yönetim Kurulu Başkanlığı
  6. 1907 Fenerbahçe Kulübü Kurucu Üyeliği
  7. East West Institute Üyeliği

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.İnfo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu