Sağlıklı Yaşam

Prostaglandin Nedir?

instagram takipçi hilesi

Prostaglandin, vücut zarar gördüğünde veya iltihaplanma sırasında üretilen kimyasallardır. Ağrı, kan basıncı ve üreme gibi birçok vücut fonksiyonunun düzenlenmesinde rol oynarlar.  Prostaglandin, vücut zarar gördüğünde veya iltihaplanma sırasında üretilen kimyasallardır. Ağrı, kan basıncı ve üreme gibi birçok vücut fonksiyonunun düzenlenmesinde rol oynarlar.

Prostaglandin, birçok hücre türü tarafından salgılanır, ancak enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olmak için salındıkları iltihap bölgelerinde en yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Herhangi bir hücre veya bezde depolanmazlar, bunun yerine vücutta “serbest” moleküller olarak hedef hücrelerdeki reseptör bölgeleriyle karşılaşana kadar dolaşırlar.

Prostaglandinler, kendi hücrelerinde veya yakındaki hücrelerde hareket edebilen kimyasal habercilerdir. Menşe hücrelerinin hem içinde hem de dışında serbest bırakılabilirler. Prostaglandinlerin tek bir hücre içindeki etkileri, çevreleyen hücreler üzerindeki etkilerinden çok daha güçlüdür.

Prostaglandin E Nedir?

Prostaglandin, ilk olarak seminal sıvıdan izole edildikleri için prostat bezinin adını almıştır. Bilinen en güçlü biyolojik ajanlar arasındadırlar ve memelilerde ve diğer çok hücreli yaşam formlarında çok çeşitli eylemlere sahip hormonlar gibi davranırlar. Prostaglandinler yaşam boyunca bulunsa da, insanlarda ve diğer memelilerdeki düzeyler, böcekler gibi daha düşük organizmalardaki karşılık gelen işlevlerden çok daha yüksektir.

Prostaglandinler yaşam boyunca bulunsa da, insanlarda ve diğer memelilerdeki düzeyler, böcekler gibi daha düşük organizmalardaki karşılık gelen işlevlerden çok daha yüksektir.

Prostaglandin
Prostaglandin

Ana prostaglandin ailesi, prostaglandinler E1 ila E5 (PGE1 – PGE5) tarafından temsil edilir. All-E (AE), all-D (AD) ve benzeri olarak bilinen dört stereoizomerleri vardır. Prostaglandinler ilk olarak 1930’da izole edildi. Belirli bir prostaglandinler bir harfle (hayvan kaynaklarından türetildiğinde E veya D veya sentetik prostaglandinler için A-H gibi) ve ardından bir sayı ile adlandırılır. Mektup sadece izomeri tanımlar ve ilgili metabolik yollar hakkında herhangi bir bilgi sağlamaz.

 Ayrıca, bu sözleşmeye uymayan bazı yaygın prostaglandinler de vardır ve bu nedenle yukarıdaki tüm “kuralları” öğrenmiş olanlar için kafa karıştırıcı olabilir. Bunlara örnek olarak PGF3, PGE2 ve TXA2 verilebilir. İlk olarak 1920’de sentezlenen prostaglandinler, sonraki birkaç yıl içinde birkaç grup tarafından araştırıldı ve çeşitli biyolojik kaynaklardan izole edildiklerinde yapılarının ve işlevlerinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Bu çalışma aynı zamanda prostaglandinlerin, omurgasızlar üzerinde çok çeşitli eylemler de dahil olmak üzere, daha düşük yaşam biçimlerinde yaşam süreçleri üzerinde güçlü etkileri olduğu gözlemiyle teşvik edildi. Örnek olarak, hem böceklerin hem de memelilerin hemen hemen aynı nedenlerle prostaglandin ürettiği bilinmektedir.

Prostaglandinlerin, canlı organizmalarda, bazıları aşağıda kısaca sıralanan çeşitli rollere sahip olduğu gösterilmiştir:

 • Prostaglandinler düz kas kasılmasına ve inhibisyonuna veya gevşemesine neden olabilir.
 • Prostaglandinler, bir yandan diğer yana, geriye ve ileriye doğru hareketleri teşvik ederek vücutta kayma sürecini düzenlemeye yardımcı olabilir.
 • Prostaglandinler iştahı canlandırabilir, büyüme ve gelişmeyi teşvik edebilir ve üremeye yardımcı olabilir.
 • Prostaglandinler bir iltihaplanma tepkisini indükleyebilir veya iltihabı sakinleştirebilir
 • Prostaglandinler, alerjik reaksiyonlar veya yara iyileşmesi gibi inflamatuar yanıtlarda yer alır.

Prostaglandin E2’nin açlığın artmasında rolü olduğu gösterilmiştir. Etki, iştahı baskılayan leptin ile görülenin tersidir. Prostaglandinlerin vücutta üretilebilmesi için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yollar vardır;

 • Çoğu prostaglandin vücutta Prostaglandin G/H sentaz adı verilen bir enzimin etkisiyle Koenzim A’dan (CoA) üretilir. Bu, insanlarda ve diğer memelilerde tespit edilen tüm prostaglandinler için geçerlidir.
 • Diğer bazı memeli olmayan türlerde, özellikle bazı omurgasız türlerinde, Siklooksijenaz (COX) adı verilen başka bir enzim de prostaglandinler üretir.
 • Bazı prostaglandinler, “biyosentez” adı verilen bir işlemle doğrudan yağ asitlerinden oluşturulur.
 • Bazı prostaglandinler, diğer hücre tiplerinde fosfolipid adı verilen öncüllerden üretilen moleküler öncülerden oluşur.
 • Endojen olarak oluşturulan prostaglandinlerin çoğu, yağ asidi metabolitlerinden türetilir, ancak tüm PGE’ler bu şekilde üretilmez. Prostaglandin E1, araşidonik asidin bir metabolitidir (arakidonik asit metabolizması), PGE2 ise linoleik asidin bir metabolitidir (linoleik asit metabolizması).
Prostaglandin
Prostaglandin
 • Prostaglandinler vücutta bakteri ve mantar gibi mikrobiyal kaynakları içeren diğer yollarla da yapılabilir.
 • Bazı prostaglandinler de vücutta testosteron ve estradiol ve progesteron gibi steroidlerden üretilir.
 • Prostaglandinlerin yerel olarak hareket etmelerinin yanı sıra çevreleri üzerinde daha geniş etkileri vardır.
  • Prostaglandinler yerel ortamda (kendi hücreleri içinde veya korunmak için salındıkları iltihap bölgelerinde) kendi başlarına etki edebilirler.
  • Özellikle PGE2, kendi bölgesinde yerel olarak piyasaya sürülen PGE2’den etkilenmeyecek işlevleri etkileyen, uzaktan çok güçlü bir etkiye sahiptir. Bu eyleme ‘duyarsızlaştırma’ denir.

Prostaglandin Nedir? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu