Kişisel Bakım

Cilde İyi Gelmeyen 7 Besin Nedir?

instagram takipçi hilesi

besinn 4

Cildimiz, sayısız sorun ile karşı karşıya gelebilmektedir. Pek çoğumuz güneş yanığı ve kirlilik gibi dış faktörlere karşı cildimizi korumak adına elimizden gelen her şeyi yaparız. Fakat genel itibari ile cilt sağlığımızı korumak için en önemli durumların başında beslenmenin önemini her süre zarfında es geçeriz. Sağlıklı ve parlak bir cilt için yapılabilecek olan en iyi şey, cildinize iyi gelmeyen besinlerden uzak durmaktır.

Cilde olumsuz etkiler yaratan besinleri sizler için listeledik…

1-) Alkol

besinn 9

Alkol oldukça güçlü doğal bir idrar sökücüdür ve bu nedenle de ne kadar çok tüketilirse cildinizde o kadar fazla oranda kuruma meydana gelir. Cildin tüm nemini emerek kuru ve pul pul bir hal almasına neden olur ve birçok kırışığa neden olur. Hassas cilde sahip olan kişiler alkol sebebiyle “rosacea” da yaşayabilmektedirler.

2-) Kahve

besinn 7

Her gün içmekte olduğunuz kahve miktarını azaltmalısınız. 2-3 fincan kahve içmek bedeninizdeki kortizol miktarını arttırmaktadır. Kortizol düzeylerinin yüksek seviyelere ulaşması da cildin yaşlanma sürecini hızlandırarak cilde önemli oranda zarar vermektedir. Fazla kafein bedeni susuz bıraktığından ötürü cildi cansız ve kuru bırakır.

3-) Süt

besinn 6

Aşırı derecede bir etkisi olmasa da süt, cilde zarar verebilmektedir. Fazla süt tüketimi akneye neden olabilmektedir. Amerikan Dermotoloji Akademisi’ne göre süt, sebum üretimini uyardıktan sonra akneye dönüşebilmektedir.

4-) Tuz

besinn 8

Pek çoğumuz için tuz olmadan yemeklerin tadını alabilmek pek mümkün değildir. Fakat, fazlası özellikle de iyotlu tuz cilde pek çok zarar vermektedir. Ödemli bir görüntü verir, dokuları şişirir ve kişinin genel sağlığına olumsuz bir etki yaratır. Cildinizde sivilcelerin oluşmasına neden olabilmektedir.

5-) Meşrubatlar

besinn 2

Cilde parlak bir görüntü vermek ve sağlıklı bir yapı kazandırmak için kandaki şeker seviyesinin kontrol altında olması oldukça önemlidir. Bir bardak kolada 50 gr şeker yer alır ve bu söz konusu miktar kuruluk ve akne oluşumunun tetiklenmesi için yeterli bir miktardır. Bu tür gazlı içecekler haftada bir veya ayda bir olacak şekilde tüketilmelidir. Susuzluk hissinizi su ya da meyve suyu ile gidermeyi deneyebilirsiniz.

6-) Gluten Yönünden Varsıl Besinler

besinn 1

Gluten, temel olarak tahıllarda ve buğdayda bulunan bir proteindir. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Chicago Çölyak Hastalığı Merkezinin gerçekleştirmiş olduğu araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletlerinin nüfusunun %5-10’u gluten intoleransından şikayetçi durumdadırlar. Gluten intoleransının pek çok yan etkileri vardır fakat en bilinir olanı genel olarak sivilce, kuruluk ve şişlik olarak ciltte gözlemlenmektedir. Gluten yönünden varsıl besinlerin en önemli örnekleri yulaf, pizza, kek, hamur işleri, beyaz ekmek ve makarna’dır.

7-) Çikolata ve Şeker

besinn 5

Bu ikiliden uzak durmak neredeyse imkansız gibi gözükse de çikolata ve şekerlemeler cildiniz için oldukça zararlıdır. Bu tip gıda maddeleri tüketmek sebum artışına yol açar ve kan şekeri oranını arttırır, bu da akneye neden olmaktadır. Bu tür gıda madeleri cildin parlak ve genç bir görünümün sağlanmasına yardımcı olan elastani ve kolajeni de olumsuz etkilemektedir.

 

Kaynak
bilgiustam.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu