Beslenme ve DiyetYaşam

Sağlıklı Kilo Vermenin Püf Noktaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

ideal 5

Hemen hemen herkesin olması gereken ideal bir kilosu vardır ve bu yalnızca görsel olarak değil, sağlık için de bu kiloda olmak oldukça önemlidir. Ancak gündelik yaşamın koşuşturması ve yanlış alışkanlıklar derken pek çoğumuz ideal kilomuzu korumamızda sorunlar yaşayabiliyoruz. Ancak doğru yöntemlerle ideal kiloda olmak bu kiloyu korumak elbette ki mümkün. İşte sağlıklı kilo vermenin püf noktaları…

Her Şeyden Önce Sağlıklı ve Dengeli Beslenin

ideal 3

Bedenimizin iyiliği için her besini yeterince tüketmek oldukça önemlidir. Ancak yağlı, tuzlu ve şekerli gıdaları olabildiğince az tüketmek sizin yararınıza olacaktır. Bununla birlikte; aynı besin ve enerji değerlerine sahip yiyecekleri bir dönüşüm halinde tüketilmesi önerilmektedir. Bu sayede hem beslenme programını hazırlarken sıkılmamış olursunuz hem de tek tip beslenmiş olursunuz. Örnek verecek olursak kuru baklagil tüketmek bir seçenektir. Önceki öğünde yeşil mercimek yediyseniz diğer öğünde kuru fasulye yiyerek beslenme programınızı dengeleyebilirsiniz.

Etkili Egzersizler Yapın

ideal 6

Yanlış egzersizler size hiçbir etki yaratmayacağı gibi bedeninizi de sakatlamanıza neden olabilmesi mümkündür. Dolayısıyla bilinçli bir şekilde egzersiz yapmak çok daha önemlidir. Bundan ötürü; beden yapınızı tanıyarak size uygun egzersizleri düzenli bir şekilde uygulamanız önemlidir. Öte yandan; günlük yaşamda egzersiz yapmaktan kaçınmak için bahanelerin arkasına sığınmamanız gerekmektedir. Egzersiz yapmaya zamanınız olmasa bile günlük yaşamınızda hareketli olmak sağlığınız için oldukça önemlidir. Örneğin; toplu taşıma araçları ile işe gidip geliyorsanız evinize birkaç durak kala inerek kalan yolu yürümeniz yapamadığınız egzersizlere denk olacaktır.

Kilonuzu Yönetmeyi Öğrenin

ideal 1

Türkiye’de her 3 kişiden 2’sinin kilo sorunu yaşamış olduğu düşünülürse, kilo yönetiminin ne denli önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmaktadır. İdeal kiloya sahip olabilmek için; beden kitle endeksinizi bilmeniz ve elde etmiş olduğunuz sonuca uygun bir yaşam standardı benimsemeniz gerekmektedir. Beden kitle endeksi; kişinin kilo ağırlığının, boyunun karesine bölünmesi ile kolay bir şekilde hesaplanabilmektedir. Eğer ki sonuç 25’in üzerinde ise hemen bir hekime danışmanız gerekmektedir. Kilo yönetiminde bir başka yöntem ise bel ölçüsünün takibidir.  Bel ölçüsünde; erkeklerde 100 santimetre, kadınlarda ise 90 santimetre sınır olarak kabul edilmektedir. Eğer ki sınırı aşıyor iseniz yine bir hekime danışmanızı öneririz.

Mutlaka Bir Uzman Desteği Alın

ideal 2

Kilo yönetiminde tek bir beslenme programından söz etmek güçtür. Çünkü her bünyenin kilo verme/alma hızı ve kapasitesi farklıdır. Bundan dolayı uygulanmakta olan beslenme programının da kişiye özel ve bir uzman gözetiminde olması gerekmektedir. Uyguladığınız program ayna karşısına geçtiğiniz zaman istediğiniz sonucu veriyor gibi gözükse de sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Uzman yardımı ile kilo yönetimi, bu bağlamda oldukça önem arz etmektedir.

Sağlıklı Kilo Vermenin Püf Noktaları İle İlgili Videolar

Kaynak
milliyet.com.tr

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu