Yabancı Erkek Ünlüler

Prens Philip (Philip Mountbatten)

Prens Philip Kimdir?

instagram takipçi hilesi

prens philip 1
Tam adı: Prens Philip (Philip Mountbatten)
Doğum tarihi: 10 Haziran 1921
Doğum yeri: Mon Repos, Korfu, Yunanistan
Ölüm tarihi: 9 Nisan 2021
Ölüm yeri: Windsor Sarayı, Windsor, Berkshire, Birleşik Krallık
Boyu: 1.8 m
Burcu: İkizler
Ailesi: Battenberg Prensesi Alice (Annesi), Yunanistan ve Danimarka Prensi Andrew (Babası), Cecilie, Princess Sophie of Greece and Denmark, Prenses Margarita, Prenses Theodora (Kardeşleri)
Eşi: II. Elizabeth (1947 – 2021)
Çocuk (ları): Charles, Anne, Andrew, Edward
Mesleği: Yazar, Asker, Amiral, Deniz Subayı
Aktif Yılları: 1940’lı yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada

Başlıklar

Hakkında

Prens Philip Kimdir? Prens Philip, Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth‘in eşidir.

Prens Philip, 10 Haziran 1921 tarihinde Yunanistan, Korfu, Mon Repos’da dünyaya gözlerini açmıştır. Tam adı Philip Mountbatten‘dir. Margarita, Cecilie, Sophie ve Theodora isimlerinde dört ablası vardır. Doğumundan sonra Danimarka ve Yunanistan Prensi unvanını almıştır. Kullandığı armada hala Danimarka Kraliyet Bayrağı ve Yunanistan Bayrağı vardır.

Babası Yunanistan ve Danimarka Prensi Andrew, annesi ise Battenberg Prensesi Alice‘dir. 1930’lu yıllarda anne ve babası boşanmıştır. Babası Yunanistan’da görev yaptığı sıralarda dünyaya geldi. Yunanistan Kralı olan Konstantin 22 Eylül 1922 tarihinde tahttan çekilmek zorunda kaldı. Yunanistan savaş sonrası topraklarının bir bölümünü Türkiye‘ye karşı kaybedince babası ve amcası sürgün olarak Fransa’ya gönderildi. Almanya ve İskoçya’da eğitim aldı. İskoçya’nın Gordonstoun Okulu’ndan 1939 yılında mezun olmuştur.

1939 yılında 18 yaşında iken İngiltere Kraliyet Donanmasına katılmıştır. Bu sıralarda Kral VI. George ve ailesi donanmayı gezdikleri sırada II. Elizabeth ile tanışmıştır. Daha sonra ise yıllarca mektuplaşmışlardır. 16 Temmuz 1942 tarihinde teğmenlik rütbesine yükselmiştir. İkinci Dünya Savaşı zamanında İngiliz donanmasında görev almıştır. 1943 yılının Temmuz ayında HMS Wallace Gemisinin ikinci komutanı olmuş ve bir gece saldırısında gemiyi kurtarmıştır.

Prens Philip, 1944 yılında 27. Destroyer Flotilla İngiliz Pasifik Filosu ile hizmet eden HMS Whelp gemisinde görev yapmaya başlamıştır. 1946 yılının Ocak ayında Whelps gemisi ile İngiltere’ye dönmüştür. HMS Kraliyet Arthur, Corsham, Wiltshire Askeri Okulu’nda görev yapmıştır. 1947 yılının Mart ayında tüm sıfatlarında vazgeçmiş ve büyükannesi ve büyükdedesinin soyadlarını alarak “Philip Mountbatten” olarak tanınmaya başlamıştır.

20 Kasım 1947 tarihinde yıllarca mektuplaştığı Kral VI. George‘nin kızı olan (Şu anda İngiltere Kraliçesi olan) II. Elizabeth ile dünya evine girmiştir. Bu evliliğinden Prens Charles, Prenses Anne, Prens Andrew, Prens Edward dünyaya gelmiştir. 6 Şubat 1952 günü kraliçe olan II. Elizabeth ile evlendiği gün His Royal Highness Stili verilmiştir. Aynı zamanda Kral VI. George tarafından Edinburgh Dükü olarak atanmıştır.

II. Elizabeth, 1952 yılında babası öldükten sonra tahta geçmiştir. Philip, 1957 yılında II. Elizabeth tarafından Britanya Prensi olarak atanmıştır. Birleşik Krallık’ın en uzun hizmet eden Monark Eşi olan Philip, uzun zaman da Edinburgh  ve Cambridge Üniversitesi şansölyesi olarak görev yapmıştır.

Prens Philip, 9 Nisan 2021 günü Birleşik Krallık’ta yer alan Windsor Sarayı‘nda 100 yaşında vefat etmiştir.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu