Alışveriş RehberiPazarlama ve Reklamcılık

Pazarlama Stratejisinde Renkler Nasıl Bir Algı Oluşturuyor?

instagram takipçi hilesi

Renklerin insan psikolojisinde ve algılarımızın üzerinden inanılmaz bir etkisi olduğu kaçınılmazdır. Biz farkında olmadan renkler bilinçaltımızı etkileyerek mesajlar verir. Pazarlama stratejisinde renkler psikolojisi bu yüzden önemlidir.

Pazarlama Stratejisinde Renkler Nasıl Bir Algı Oluşturuyor

Renk psikolojisinin insan beyni üzerindeki gücünü anlayan grafik tasarımcılar ve pazarlamacılar, renkleri kullanarak bazı pazarlama stratejileri oluşturarak tüketici davranışlarını etkilemenin yollarını ararlar. Yapılmış olan araştırmalara göre bu stratejilerin etkili olduğu kaçılmaz.

Peki hangi renk nasıl bir algı oluşturuyor?

Kırmızı

kirmizi

Bütün fast food markalarını düşünün, neredeyse hepsinde kırmızı kullanılmakta. Çünkü kırmızı; hareket, tutku ve heyecan ile ilişkili olarak vücudu fiziksel olarak uyarır, kap atış hızını ve kalp basıncı arttırır. Aciliyet duygusu yaratmış olduğundan iştahlı olmaya teşvik eder, bü yüzden fast food markaları tarafından sıkça kullanılır.

Yeşil

yesil

Huzur, doğa, güç ve sağlık ile ilişkilendirilen yeşil. Mağazalarda çevre sorunlarını teşvik adına kullanılır. Dinlendirici etkisi ile beyni uyandırır. Kararlılık ve uyum için öne çıkan bir duygu olan dengeye teşvik eder.

Turuncu

turuncu

Turuncu, iyimserliği teşvik eden ve neşeli hissettiren renk olarak bilinir. Sarı dikkat duygusunu uyandırarak, tüketicilerde anında fark edilecek bir algı yaratır.

Mavi

mavi

Mavi, barış, güvenilirlik, su ve huzur ile ilişkilidir. Algılarımıza güven hissi veren, üretkenliği arttıran bir renktir. Kurumsal markaların kullanmasındaki en önemli neden güven duygusunu yaratmaktır.

Mor

mor

Genel olarak, bilgelik, asalet ve itibarın rengi olarak bilinmektedir. Yaratıcılık adına etkili olduğu bilinir ve problem çözme hissi yaratır. Güzellik ürünlerinin pazarlamasında sıkça kullanılan morun satışları arttırmış olduğu da biliniyor.

Siyah

siyah

Birçok kişiye göre matemi temsil etse de gücün, yetkinliğin ve tutkunun rengidir. Siyahın algıdaki etkisi özgüven, kararlılık ve azimdir. Genellikle güçlü ve ciddi bir imaj vermek için yüksek fiyata satılan ürünlerde kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu