Beslenme ve DiyetYaşam

Papaya Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Papaya, Meksika ve Güney Amerika‘ya özgü tropikal bir meyvedir. Aynı zamanda dünyanın tropikal bölgelerinde yetişir ve Hawaii’de yaygın bir meyvedir. Meyve sarı ve yeşil renkte olduğunda olgunlaşır ve olgunlaştıkça sararır.

İçindeki meyvesi tipik olarak turuncu, ancak bazı çeşitler pembe veya kırmızıdır. Siyah tohumlar yenilebilir. Piyasadaki ortalama papaya yaklaşık 16 cm uzunluğunda, armut şeklindedir ve 2 kilodan fazla değildir. Papaya ayrıca pawpaw, mamao ve ağaç kavunu olarak da bilinir.

Çiğ ya da pişmiş olarak yenebilir ve pazarlardaki en pahalı meyvelerden biridir. Bazı tariflerde tamamen olgun olmayan, tipik olarak beyaz olan ve daha çok sebze gibi muamele gören tohumları olan yeşil papaya kullanılır. Yeşil papaya genel olarak Asya mutfağında kullanırlır. Yemeden önce pişirilmelidir.

papaya 1

Papaya Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Alzheimer hastalığı, beyin hücrelerini öldüren ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır. Hafıza problemlerine ve kademeli olarak zihinsel yetenek kaybına neden olur.

Alzheimer hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak oksidatif stresin bu durumda rol oynadığına inanılıyor. Bu, vücutta hücre hasarına neden olan moleküller olan antioksidanlar ve serbest radikaller arasındaki dengesizliktir.

Belirli Kanser Türlerine Karşı Korunmaya Yardımcı Olun

Serbest radikaller ve oksidatif stres, farklı kanser türleri ile yakından ilişkilidir. Bu meyve antioksidan bakımından zengin olduğu için, meyve hücreleri hasarlardan korumaya ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Daha düşük bir kanser riski, papaya’nın anti-kanser özelliklerine sahip likopeninden kaynaklanmaktadır. Likopen, bazı sebze ve meyvelere renk veren karotenoid ve doğal bir pigmenttir. Ek olarak, papaya antioksidan beta-karoten içerir. Yapılan bir çalışmada, beta-karotenin prostat kanserinden koruma sağladığını bulmuştur.

papaya 2

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Mükemmel bir C vitamini kaynağı olarak papaya yemek, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve vücudunuzu çeşitli hastalıklardan ve enfeksiyonlardan koruyabilir.

Kalbi Potansiyel Olarak Korur

Bu meyve, arterlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan ve kan akışını teşvik eden C vitamini, potasyum, antioksidanlar ve lif içerir. Bu ayrıca kolesterolü düşürebilir ve kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve inme riskinizi azaltabilir.

Kan Şekerini Düşürmede Yardımcıdır

Tip 2 diyabetiniz varsa ve A1C’nizi (kan şekeri seviyenizin iki ila üç aylık ortalaması) düşürmenize yardımcı olacak yollar arıyorsanız, papaya hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar papaya’nın vücut üzerinde hipoglisemik bir etkiye sahip olduğunu ve kan şekeri seviyelerini düşürdüğünü bulmuştur.

Enflamasyonla Mücadelede Rol Oynar

Bu tropikal meyve ayrıca papain enzimi nedeniyle doğal bir ağrı kesici olarak da işlev görebilir. Bu enzim vücudun iltihaplanmayı düzenlemeye yardımcı olan bir grup protein olan sitokin üretimini arttırır. Meyve, artrit ve benzeri durumların neden olduğu ağrıyı azaltabilir.

Gözlerin Korunmasına Yardımcı Olabilir

Papaya, gözleri koruyabilen ve yaşa bağlı maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilecek iyi miktarda lutein, zeaksantin, C vitamini ve E vitamini içerir. Lutein ve zeaksantin gözlerde kullanılan iki antioksidandır.

papaya 3

Papaya ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=Od1_VbqEHXo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu