HastalıklarYaşam

Pandemi Nedir? Pandemik Hastalıklar Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Pandemi, bir kıtayı ya da tüm dünyayı olumsuz yönde etkileyen salgın hastalıklara verilen bir addır. Bir salgının ilan edilmesi, bir hastalığın özelliklerindeki değişikliklerle ilgisi yoktur. Ancak bunun yerine coğrafi yayılımıyla ilgili endişeler ile ilişkilidir. Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre, insanların bağışıklığı olmayan yeni bir hastalık, dünya çapında beklentilerin ötesine yayıldığında bir pandemi ilan edilir.

pandemi 1

Pandemik Hastalıklar Nelerdir?

Dünya’da salgın olarak görülen hastalıklara pandemik hastalık denir. İşte bazı pandemik hastalıklar;

Dünya Sağlık Örgütü Pandeminin Olup Olmadığına Nasıl Karar Veriyor?

Yabancı bir ülkede enfekte olan ve daha sonra kendi ülkelerine geri dönen ya da endeks vakası olarak bilinen bu gezgin tarafından enfekte olan yolcuları içeren vakalar, bir pandemi olması sayılmaz. Topluluk genelinde insandan insana ikinci bir enfeksiyon dalgası olması gerekmektedir.

Bir pandemi ilan edildiğinde, toplumun yayılmasının sonunda gerçekleşmesi daha muhtemel hale gelir ve hükümetlerin ve sağlık sistemlerinin bunun için hazırlanmalarını sağlamaları gerekir.

Bir salgın ise, bir ülkeye veya topluluğa özgü olabilecek bir hastalık ya da salgın durumunda ani bir artıştır.

pandemi 2

Pandemi Ne Zaman İlan Edilir?

Son olarak, Dünya Sağlık Örgütü son sözü alır. Karşılanması gereken belirli sayıda ölüm, enfeksiyon ya da etkilenen ülke sayısı gibi bir eşik yoktur. Örneğin, 2003 yılında belirlenen Sars koronavirüsü, 26 ülkeyi etkilemesine rağmen Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir salgın olarak ilan edilmemiştir. Bununla birlikte, yayılması hızlı bir şekilde kontrol altına alındı ​​ve Çin, Tayvan, Hong Kong, Singapur ve Kanada da dahil olmak üzere sadece bir tane ülke önemli ölçüde etkilendi.

Bir pandemi ilan etmek küresel paniği tetiklerse, bu farkındalığı artırmaya çalışmak amacını yenebilir. 2009 yılında bir salgın olarak domuz gribi olarak bilinen H1N1 ilanının gereksiz paniğe, kalabalık acil servislere ve hükümetlerin antiviral ilaçları abartmasına neden olup olmadığı hakkında çok şey yazılıp çizildi. Corona virüs belirtileri genel olarak hafiftir ve çoğu insan altı gün içinde iyileşir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Pandemiyi İlan Etmesi Salgının İlerleyişini Ne Yönde Etkiler?

Dünya Sağlık Örgütü, “pandemik” kelimesinin kullanılmasının tavsiyesinde bir değişikliğe işaret etmediğini vurgulamıştır. Halen ülkeleri, halkını tespit etmeye, test etmeye, tedavi etmeye, izole etmeye, izlemeye ve harekete geçirmeye çağrımaktadır.

Ulusal Sağlık Araştırmaları akademik klinik öğretim görevlisi King’s College London‘da görev yapan Dr. Nathalie MacDermott, Son birkaç haftadır dünyaya potansiyel bir pandemiye karşı hazırlıklı olmalarının istendiğini, her hangi bir terim değişikliğinin fiili olarak hiçbir şeye etki etmeyeceğini söyledi.

Ancak bu terimin kullanılması, dünyadaki ülkelerin birbirleriyle işbirliği içinde ve açık bir şekilde çalışmasının ve bu durumu kontrol altına alma çabalarımızda birleşik bir cephe olarak bir araya gelmesinin önemini vurguladığınında altını çizdi.

pandemi 3

Pandemi ile ilgili videolar

 

Kaynak
Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu