Gezi Rehberi

Özbekistan’da Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Özbekistan’a vizesiz gidebilen gezginler, birbirinden etkileyici aktiviteler ile gezilerine renk katarken, bölgenin kültürel zenginliklerini keşfetme şansı da bulabilirsiniz. Özbekistan seyahatiniz esnasında, el sanatlarının öğretilmiş olduğu atölyelerde bu zamana kadar hiç bilmediğiniz şeyler öğrenebilir ya da etkileyici manzaralar görebileceğiniz çölleri ve doğa sporu noktaları ziyaret edebilirsiniz.

ozbekistan da yapilacak aktiveleter

İşte Özbekistan’da yapılacak aktivitelerden bazıları.

Özbekistan’da Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Semerkant Kağıdı Yapılışı

semerkent kagidi

Semerkant çevresinde yer alan kağıt atölyelerini ziyaret ederek, Semerkant kağıdının yapılışını öğrenin. Sekizinci yüzyılda Çinli esirlerin öğretmiş olduğu ilkel yöntemler ile yapılan bu kağıdın hammaddesine de dut ağacı kabuğu bulunmakta. Günümüzde hala bu ilkel yöntemler ile kağıt üreten ustaların yaşamış olduğu Semerkant’ı ziyaret ettiğiniz zaman yapımı yaklaşık iki hafta süren bu kağıdın üretim sürecini öğrenebilirsiniz.

Seramik Eşya Yapmayı Öğrenin

2

Riştan kentinde bulunan Rishtan Art Ceramics Factory, seramik eşyalarını yapılıp satılmış olduğu bir el sanatları fabrikası. Buraya gelen gezginler de seramik tezgahının başına geçerek seramik eşya yapımının inceliklerini öğrenebilmekte.

İsteyenler, buradan satın alabilecekleri seramik eşyalar ile hoş bir Özbekistan hatırası sahibi de olabilir. Özbekistan kültüründe önemli bir yer edinmiş olan bu büyülü seramikler arasında zamanın nasıl geçebileceğini anlamayacaksınız.

Şark Teranaleri Mzüik Festivali’ne Katılın

sark teraneleri

Şark Teranaleri Müzik Festivali, Özbekistan’ın en önemli ve en ünlü kültürel festivallerinden birisi. UNESCO desteği ile gerçekleştirilmiş olan bu festival, ülkenin geleneksel dans ve müzik gösterisini görmek için binlerce kişinin ve dünyanın dört bir yanından gelen müzisyenlerin buluşma noktası olmakta. Tarihi Registan Meydanı’nda yapılan bu renkli festival, bir hafta boyunca sürmekte.

Kızılkum Çölü’nü Keşfetmelisiniz

kizilkum

Özbekistan ve Kazakistan sınırları içerisinde kalan Kızılkum Çölü, 298 bin kilometrelik alanı ile dünyanın en büyük on birinci çölü olarak bilinmekte. Buhara kentinin batısında kalan bu çölü, turların düzenlemiş olduğu geziler ile keşfedebilirsiniz. Çölün ıssız ve kurak görüntüsünün büyüleyiciliğini ölümsüzleştirmek adına fotoğraf makinenizi yanınızdan ayırmayın.

Chimgan’da Kayak Yapın

chimgan

Eğer seyahatinizi kış aylarında yapmayı planlıyorsanız, Chimgan’da bulunan kayak merkezine uğrayarak, kış sporlarının macera ve eğlence dolu dünyasına dahil olabilirsiniz. Taşkent’e doksan kilometre doğusunda bulunan Chimgan’da kayak sezonu aralık ayından mart ayına kadar sürmekte. Burada konaklamak yapabileceğiniz bazı oteller de bulunmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu