Oyunlar

Oyun Bağımlılığından Kurtulmanın 10 Yolu Nedir?

instagram takipçi hilesi

oyun 3

Eğlenmek için oyun oynamak birçokları için adeta tutku halini almış durumdadır. Oyun oynamaya boş olan zamanın eğlenceli bir şekilde geçirilmesi için başlanmasına karşın, internete ve oyuna bağımlı hale gelmek sosyal yaşamdan soyutlanmaya ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Söz konusu bağımlılıktan kurtulabilmek ve rahat bir nefes almak oldukça önemlidir. Sizi oyun bağımlılığınızdan kurtaracak 10 öneri ile karşınızdayız…

1-) Oynamak İstemiyorum

oyun 4

Oyun bağımlısı olan insanların her şeyden önce kendilerini şartlandırmaları gerekmektedir. Şu kadar süre oyun oynayıp, bu saatte oyunu bırakacağım veya oyun oynamayacağım gibi farklı tür ve yapıda çeşitli şartlandırmalar yapmak oyun oynamayı günden güne bitiren yöntemler arasındadır.

2-) Oyundan Atılın

oyun 5

Eğer ki bir bilgisayar oyunu oynuyorsanız oyunu bilgisayar sisteminden kaldırın. Üyelik oluşturarak online oynadığınız bir oyun ise önce üyeliğinizi iptal ettirin, üyelik iptali yapamıyorsanız üyeliğinizi dondurmayı deneyin. Hiçbiri kar etmiyorsa oyundan atılmayı deneyin.

3-) Farklı Uğraşlar Bulun

oyun 6

Evde sıkıldığınız için oyun oynuyorsanız kendinize farklı uğraşlar edinebilirsiniz. Televizyon izlemek, puzzle yapmak, müzik dinlemek ya da çeşitli el becerileri ile uğraşmak bunlara örnek olabilir.

4-) Arkadaşlarınızla İletişim Kurun

oyun 7

Oyun bağımlılığından kurtulabilmenin bir başka adımı da o ortamdan ayrılmaktır. Arkadaşlarınızla farklı mekanlarda hoş zaman geçirebilirsiniz. Bununla beraber ortak zevklere sahip olduğunuz arkadaşlarınız ile maça, tiyatro ve sinemaya giderek eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

5-) Kursa Gidin

oyun 8

Çevrenizde size yönelik sizin uğraşlarınıza ve zevklerinize hitap eden alternatiflere yönelin. Bu alternatif uğraşlar sizi topluma kazandıracak uğraşlar olabilecektir. Günü ve saati belli olan ve o saatte mutlak suretle orada olmak zorunda olacağınız bir kursa kayıt yaptırın. Bu kurs, tiyatro, gitar ya da folklor olabilir. Bu tarz bir kursa gittiğinizde oyun oynamak için çok fazla zamanınız ve haliniz kalmayabilir.

6-) Arkadaşlarınızın Sizinle İlgili Düşüncelerini Aklınıza Getirin

oyun 9

Sürekli oyun oynayarak zaman geçirdiğinizde çevrenizin sizinle ilgili pısırık ve içine kapanık tarzındaki düşüncelere maruz kalabilir ve sizin için “oyun oynamaktan başka ne bilir” minvalinde dedikodu dahi yapabilirler.

7-) Sevgili Bulun

oyun 2

Oyun oynama isteğinizden uzaklaşabilmek için bir sevgili bulmanızı öneririz. Sevgilinizle oyun oynamaktan daha güzel ve keyifli zaman geçirebilirsiniz.

😎 Yeni Arkadaşlar Edinin

oyun 10

Hali hazırdaki arkadaş gruplarınızdan farklı olarak yeni arkadaş grupları edinin.

9-) Alışverişe Çıkın

oyun 11

Alışverişe çıkarak ailenize ve arkadaşlarınız ile birlikte paylaşımlarda bulunun. Oyun oynamaktan sıyrılarak yalnız bir şekilde veya aileniz ile beraber alışveriş yapabilirsiniz. Yalnız oyundan kurtulayım derken alışveriş bağımlısı olmamaya özen gösterin.

10-) Oyun Oynayan Arkadaşlarınızla Görüşmeyin

oyun 12

Kısa süreliğine de olsa sizinle oyun konusunda sohbet edecek veya size oyun oynamayı anımsatacak arkadaşlarınızdan uzak durmayı deneyin.

Kaynak
neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu