Kişisel FinansOtomobil

ÖTV Nedir, Araçlarda ÖTV İndirimi Nasıl Yapılıyor?

instagram takipçi hilesi

ÖTV Nedir, Araçlarda ÖTV İndirimi Nasıl Yapılıyor?….Son günlerde siyasiler arasındaki söylemler karşısında arama motorlarında en çok arananların başında ÖTV Nedir, Araçlarda ÖTV İndirimi Nasıl Yapılıyor? gibi bir konu dikkatleri çekiyor. Bende sizler için güncel bilgiler ışığında bu konu hakkında bilgiler sunacağım. İsterseniz en alt bölümde bırakacağım videolardan da siyasilerin bu konu hakkında söylediklerine kısaca bir göz atabilirsiniz. İyi okumalar…

Hayat pahalılığı devam ederken bir taraftan da Türkiye siyasi seçimlere doğru ilerliyor. Hal böyle olunca siyasetçilerin vaatleri de gün giderek kıvılcımı ateşleyen bir hal alıyor.

Ötv Nedir, Ötv İndirim Nasıl Yapılıyor?

ÖTV Nedir?

Açılımı ”Özel Tüketim Vergi” olarak ifade edilen ÖTV bir vergi türüdür. Bu vergi belirli ürün üzerinde oransal olarak artan veya azalan bir halde derecelendirilir. ilk olarak 2002 yılında yapılan 4760 numaralı kanun ile Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilmiştir. Çıkış noktası olarak ise Avrupa birliğine adapte olma sürecinde Türkiye’nin gündemine oturmuştur. Özel Tüketim Vergisi Kanunu yürürlükte 4760 nolu kanun ile 06 haziran 2002 tarihinde kabul edilmiştir. Resmi gazetede yayınlanma tarihi ise 12 haziran 2002’dir. Aynı zamanda 24783 nolu resmi gazetede yer almaktadır.

Özel Tüketim Vergi her türlü üründen alınabilmektedir. Ancak genellikle toplumun sık tüketimini yaptığı ürünlerden daha fazla alınmaktadır. Örneğin; alkol, sigara, otomobillerden alınan vergiler başı çekmektedir.

Katma değer vergisinde ürün el değiştirmesiyle vergilendirme doğar. Ancak ÖTV’de böyle bir durum söz konusu değildir. Ürünün ilk olarak tüketiciye ulaşmasında ya da dışarı ülkelerden ithal edilmesinde ÖTV vergisi uygulanır.

vergi

Araçlarda ÖTV İndirimi Nedir?

Özel Tüketim Vergi olarak bilinen vergilendirmenin satışı yapılan araçlarda alınmaması ya da indirilmesi durumuna verilen isimdir.

siyasi

Siyasi Tartışmalar

Önceki gece evinden internet üzerinden video yayınlayan ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu iktidara geldikleri takdirde ikinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağının müjdesini tüm Türkiye ile paylaştı. Araç almak isteyenlerin bu fikri biraz ötelemesi gerektiğini ve iktidara gelmeleri için biraz sabretmelerinin de gerektiğini sözlerine ekledi.

Resmi gazetede yayınlanan karara göre tebliğin 3. bölümde yer verilen ”vergi oranı ve yetki” ana başlığında değişiklikler yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan motorlu taşıtlar vergisini değiştirme yetkisini kendi belirleyecek. Bu süreçten sonra yaşanabilecek ÖTV değişikliklerinde sıfıra indirme ya da 3 katına çıkarabilmesi yetkisi Cumhurbaşkanına verildi.

Ayrıca yer alan ”Bakanlar Kurulu” ibaresi yerine ”Cumhurbaşkanı” ifadesi konuldu. Hatırlanacağı üzere bakanlar kurulunun motorlu araçların ÖTV oranlarını bir katına kadar arttırma ve sıfıra kadar indirme yetkisi vardı.

araba otomotiv aa 1502484

Araçlarda ÖTV İndirimi Gelecek Mi?

Bütün siyasi tartışmalar ve düzenlemeler ışığında herkes otomobilde bir ÖTV indirimin gelip gelmeyeceğini merak etmeye başladı. Kimi çevreler yapılan düzenlemenin otomobil fiyatlarını biraz aşağı çekeceğini düşünse de kimi kişilerde son yıllarda artan çip krizi ve enflasyon dolayısıyla herhangi bir değişim olmayacağını savunuyor.

ÖTV İndirim Nasıl Yapılıyor?

Son yapılan düzenleme ile indirim yapıp yapmama hamlesi Cumhurbaşkanı tarafından belirleniyor.

ÖTV Nedir, Araçlarda ÖTV İndirimi Nasıl Yapılıyor? İle İlgili Videolar:

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu