Otomobil

Otomobilinizi Serin Tutmanın 5 Yolu Nedir?

instagram takipçi hilesi

klima 9

Sıcak yaz günlerinde otomobil yolculuklarını zorlaştıran sıcak hava koşullarının sizi etkilemesine izin vermeyin! Arabanızda alacağınız bazı önlemler ve dikkat kesileceğiniz birkaç detay sayesinde araçlarınızda serin serin yolculuk etmeniz mümkün olabilecektir. “Nasıl?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz…

1-) Branda Ve Güneşlikler

klima 4

Branda ve güneşlikler hem kış aylarında yaşanabilecek olumsuzluklardan korur hem de yaz aylarında arabanız çok yüksek olabilecek güneş ısısından koruyacaktır. Dışı miflonlu içi ise pamuklu olan brandalar UV ışınlarını geri yansıtarak araç içinde oluşan ısıyı hep aynı seviyede tutar.

Bir başka önerimiz de izolasyonlu ısı iletimine sahip güneşlikler yardımı ile camlarınızı koruyabilir; bu sayede arabanızın içerisini çok daha serin bir şekilde tutabilirsiniz. Bu yolu salt camlara değil direksiyonlarınıza da uygulayabilirsiniz.

2-) Doğru Klima Kullanımı

klima 5

Sıcak Yaz günlerinde arabanızın içerisini serinletebilmenin en önemli yolu en çok tercih edilen yöntem olan klima kullanımıdır. Ancak bu işlemi de doğru bir biçimde yapabilmek normalinden çok daha etkili bir sonuç yaratacaktır. Arabanızda klimayı çalıştırmadan hemen önce camları açarak içerideki sıcak havanın dışarı nüfuz etmesine olanak sağlayın. İçeri ile dışarının  sıcaklık derecesini hemen hemen eşitleyin. Arabanızı çalıştırdıktan bir süre sonra klimanızı önce düşük devirde ardından da yüksek devirde çalıştırın.

Evlerimizde olduğu gibi, arabalarımızda da klimanın sıcaklık ayarı sağlığımız için oldukça önemlidir. Klimanın derecesi dışarıdaki sıcaklıktan yalnızca 6 derece düşük olmalıdır. Sağlığınızı koruyabilmek adına klima fanlarının direkt yüze vurmamasına çok dikkat edilmelidir. Aksi olduğu taktirde kısa süreli de olsa yüz felci yaşanabilir.

3-) Araç İçi Soğutucular

klima 6

Klima kullanımından tasarruf etmek istiyorsanız size yegane önerimiz araç içi soğutucu ürünleri olacaktır. Bu ürünlerin kimisi güneş enerjisi ile çalışıyor, kimisi de havayı temizlemesinin yanı sıra mevcuttaki sıcak havayı da dışarı atıyor. Arabanın çakmaklığından çalışanı da var fön makinesine benzer bir sistemle çalışanı da var.

4-) Filtreli Camlar

klima 7

Yaz mevsiminde arabanızı serin tutabilmek adına gerçekleştirilen diğer etkili alternatiflerden birisi de cam filmi kullanmak. Gerçekleştirilen araştırmalara göre renkli camlar klima kullanımı ortalama %40 oranında azaltmakta ve güneş ısısının araç camlarından sızmasını %60 oranında azaltmaktadır. Dolayısıyla tasarruf yaparken arabanızı da serin tutabiliyorsunuz.

5-) Koltuklar İçin

klima 8

Otomobillerin içerisinde sıcaklığın en yüksek oranda hissedildiği noktaların başında koltuklar gelmektedir. Gerek kumaş gerekse deri koltuklar sıcak hava süresince bedenimizi pişireceğinden ötürü koltukların soğutulması için çözümler bulmak önemlidir. Bu durum için de terlemeyi önleyen oto koltuk kılıfları ve serinletici minderler doğru ürünler olacaktır.

Kaynak
blog.gittigidiyor.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu