Kültürel EtkinliklerSanat Tarihi

Türkiye Hakkında 15 Bilgi

instagram takipçi hilesi

Türkiye Hakkında 15 Bilgi Türkiye, sahip olduğu değerler bakımından Dünya’nın en etkileyici ve muazzam ülkelerinden biridir. Yıllardır bir çok imparatorluğa da ev sahipliği yapmış İstanbul gibi bir şehride bünyesinde barındırır.

Sanayinden turizme bir çok konuda gelişmiş ve gelişmekte olan bir ülkedir. Her yıl Dünya’nın çeşitli şehirlerinden ziyaretçiler Türkiye‘yi ziyaret etmektedir. Sizlerle günlük yaşadığımız olaylar, haberler ve bilgiler ışığında 15 maddede Türkiye hakkında özet bir yazı paylaşıyorum.

Dilerseniz detaylı şekilde alt kısımda bulunan videolardan da Türkiye hakkında bilgilere göz atabilirsiniz.

Türkiye Hakkında 15 Bilgi

Türkiye Hakkında 15 Bilgi

Türkiye Orta doğu ve Avrupanın göbeğinde yer alan muhteşem bir ülkedir. Yaşadığımız yer olarak söylemiyorum, gelen bütün turistlerde bu konuda hem fikir. Nüfus olarak kabalık ortalama 90 milyona yaklaşan genç bir nüfusa sahiptir.

Yüz ölçümü bakımından en geniş ülkelerden biridir. Ortalama 783,356 km2 toprak genişliğine sahiptir. Bayrağımız beyaz ve kırmızı rengine sahiptir. Kırmızı kan, şehitlerin dökülen kanlarını temsil ettiği etmektedir. Bu kan renginin üzerine ay ve yıldızda sembol etmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarının her köşesinde Türk bayrağı yer almaktadır.

Resmi günlerde ve spor müsabakalarında milli marşımız istiklal marşı okunmaktadır.

Kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk , günümüzdeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğandır.

En Sinirli Ülke

sinirli

Dünya’da en sinirli ülkeler sıralamasında üst sıralarda yerini alan ve yıllar geçtikçe bu sırayı kaptırmamakta kararlı olan ülkemiz Türkiye var.

Son dönemlerde Türkiye’de ışık hızında değişen gündemler, ekonomik sıkıntılar ve siyasi sorunlar neticesinde sinirli insan oranında bir hayli artış var. Yapılan araştırmalar sonucunda Türk toplumunun %40’nın aşırı derece de sinirli olduğu iddaa ediliyor.

Konum Ve İstanbul

istanbuk

Türkiye Dünya’nın merkezinde yer alıyor desek sanırım yanlış olmaz. Türkiye bulunduğu topraklar itibariyle çok stratejik bir konuma sahiptir. Bunu burada yaşayan herkes zaten tecrübe edinmiştir.

Büyük çoğunluğu Asya da bulunan, az bir kısmı ise Avrupa da bulunan bu topraklar aynı zamanda Afrikayı da dünyaya bağlayabilecek bir durumdadır. Özellikle İstanbul’dan neredeyse dünyanın bütün şehirlerine uçak yolculuğu yapabilmek mümkündür.

İki yakayı birbirine bağlayan boğaza da sahip olan şehir İstanbul Türkiye’nin en popüler şehirlerinin başında gelmektedir. Avrupanın en fazla nüfusa sahip şehirlerindendir. Yurt dışında bir yabancıya sorsanız İstanbul’u başkent Ankara’dan daha iyi bilmektedirler. Tarih bakımından da bir çok imparatorluğa İstanbul şehri ev sahipliği yapmıştır.

Göç

göç

Dünya genelinde en fazla mülteci ve göçmene ev sahipliği yapan ülke Türkiye’dir. Öyle ki nüfusun büyük kısmını Türk halkı bulundurmakla birlikte Boşnak, Rum, çerkes, Arnavut kökenli kişileri de yapısında barındırır. Son yıllarda Türkiye’ye sığınan göçmenlerin büyük bir çoğunluğunu Suriye, Afganistan ve Irak uyruklu kişiler oluşturmaktadır.

Komşu ülkelerde yaşanan savaşın etkilerini ülkemiz gün ve gün yaşamaya devam etmektedir. Son yıllarda popülerlik kazanan Türk Vatandaşlığı da yabancı turistler tarafından dikkat çekmektedir. Bir çok kişi çift vatandaşlık hakkına sahip olabildiği için Türkiye’yi tercih etmektedir.

Aynı şekilde ülkemizde bulunan vatandaşların bir kısmı da yurtdışında çalışma, eğitim gibi nedenlerle ikamet etmektedir. Özellikle Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerinde Türk nüfusunun arttığı bilinmektedir. Açıklanan resmi bilgiler ışığında Türklerin yaşamadığı sadece 3 ülke bulunmaktadır. Bunlar güneyde bulunan Butan, Tuvalu ve Tonga’dır.

Din

din

Oluşturulan kanının aksine Türkiye din konusunda oldukça özgür bir ülkedir. İçerdiği müslüman nüfus fazla olsa da diğer dinlere de sahiptir.

Ancak genel nüfus müslüman olduğu için ve çok sayıda cami bu coğrafya da bulunduğu için İslam yaygındır. Türkiye’de diğer dünya şehirlerinden bile fazla olacak şekilde cami bulunmaktadır.

Ekonomi

ekonomi

Altyapı ve üst yapı yatırımlarıyla günümüzde gelişmişlik oranı epey bir fazladır. Sanayi, turizm, demir çelik ve maden olmak üzere çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren bir çok dünya markası şirket Türkiye’de yer almaktadır. Çalışan genç ve dinamik nüfusu ile gelişen ülkelerden biridir.

Tatlılar

aşure

Türk tatlı geleneği’nin bilinen en eski tatlılarından biri Aşuredir. Osmanlı geleneği’nin en meşhur tatlılarından biri olan Türk lokumu da Türkiye’ye aittir. Picasso’nun çalışmalarını yaparken lokum tükettiği de söylenen bilgiler arasındadır.

Türk Mutfağı

kebap

En lezzetli dünya mutfaklarının başında Türkiye gelmektedir. Dolmadan kebaba, baklavadan sütlaç’a kadar bir çok lezzet vardır. İçeceklerden de çay ve Türk kahvesi olmazsa olmazlardandır. Ülkeler bazında en fazla çay tüketen ülke Türkiyedir. Yılda ortalama 1500 bardak çay tüketildiği düşünülmektedir.

Laleler

Laleler

Toplumun büyük kesiminde lalelerin Hollandaya ait olduğu bilinse de aslında laleler Türkiye’ye ait bir bitkidir. Eski zamanlarda üretilen laleler Kanuni Sultan Süleyman döneminde Hollanda kralına bizzat gönderilmiştir. O günlerden günümüze kadar gelen bu gelenek Türkiye ve Hollanda bahçelerini süslemektedir.

Hayvanlar

kedi

Avrupada ya da diğer toplumlarda sokak hayvanlarının pek de özgür olarak sokaklarda gezdiğini görmemişizdir. İnsanları bakımından merhametli olan Türkiyede bu durum biraz daha farklı. Şöyle ki İstanbulun en güzide semtlerinde ve sokaklarında kedilerin hatta köpeklerin özgürce dolaşabildiklerini görebilirsiniz. Son zamanlarda hayvanlara olan ilginin artmasından da kaynaklı olan bu durum Türkiye’ye özgü durumdadır.

Kılık Kıyafet

atatürk

Ülkemizde eskilerden kalan bazı anlayışları değiştirmek pek de kolay değildir. Ancak dış dünyada Türkiye hakkında çok kapalı, modern ülke olmayan imajı verilebiliyor. Nitekim sanılanın aksine bu durum hiç de öyle değil. Bazı ülkelerde hala erkeklerin fes giydiği kadınların ise baş örtüsü kullandığı ve istediklerini giyemediği gibi bir düşünce vardır. Ancak ülkemizde fes giymek 1925 yılında Türkiye Cumhuriyeti kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk tarafından yasaklanmıştır.

Milliyetçilik

milliyetcilik

Tarihte Türklerin zor teslim olduğu görülmüştür. Ne savaşlar ne zorluklar çekse de Türk halkı milliyetçilik konusunda dünyada en önde gelen ülkelerden biri olmuştur. Ülkemizde herhangi bir zorlama olmamasına rağmen her yerde türk bayrağının dalgalanması da bu durumun işaretidir.

Misafirperverlik

misafir perverlik

Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin en memnun olduğu konulardan olan misafirperverlik özellikle türk toplumuna ait bir özelliktir. Ötelerden beri türk toplumu da misafirperverliği gelenek olarak benimsenmiştir. Öyle ki gittiğiniz bazı bölgelerde evlere misafir alıkonulmanız bile mümkündür. Ziyaret edilen evlerde çeşitli yemekler hazırlanır ve misafir baş üstünde tutulur.

Tarihi Miras

turizm

Ülkemizin pek çok sayıda kültürel ve turistik yeri vardır. Pamukkaleden Göbeklitepe’ye kadar, akdenizden karadenize kadar bir çok cennet köşesi vardır. İlk tapınak olma özelliği taşıyan Göbeklitepe, balon turlarının yapıldığı Kapadokya da ülkemizde bulunmaktadır. Kültür ve Turizm bakanlığının Tarihi mirasları korumak için özel girişimleri de bulunmaktadır.Dünya üzerinde bulunan 7 harikadan 2’si ülkemizde bulunmaktadır. Bunlar İzmir’de bulunan Artemis Tapınağı ve Bodrumda bulunan Halikarnas Mozolesidir.

Türk Ordusu

türk ordu

Dünya’nın en güçlü orduları arasında yukarı sıralardaki yerini her zaman koruyan Türkiye. Dünyadaki en güçlü ilk 10 ülkeden biridir. Ülkemiz son yıllarda kaldığı darbe girişimi ve terör operasyonlarında son derece başarılı olmuştur. Ülkemiz aynı zamanda Natoda bulunan en aktif orduya da sahiptir.

Seçme Ve Seçilme Hakkı

Kadınlara her zaman hoşgörü ve saygıyı ilke edinen ülkemiz, tarihte seçme ve seçilme hakkını tanıyan ilk ülkelerden biridir.

Yabancıların Gözünden Türkiye Hakkında 15 Şaşırtıcı Bilgi İle İlgili Videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu