Müzik

Ebru Gündeş’in En Sevilen Şarkıları!

instagram takipçi hilesi

Ebru Gündeş, Türk pop müziğinin kraliçesi..! Ama aynı zamanda, arabesk-fantazi ve Türk Sanat Müziği alanında da son derece başarılı eserler sunan bir sanatçı.. Kimimizin çocukluk yılları, kimimizin ise gençlik dönemleri ile bir nesil Ebru şarkılarını dinleyerek büyüdü diyebiliriz.

ebru gündeş

Ünlü sanatçı verdiği bir röportajında; ”bana, kendisi güzel değil diyebilirler ama sesi kötü diyemezler” şeklinde bir cümle sarf etmiştir. Öyle ki hiç birimiz onun muhteşem ve sıra dışı yorumculuğunu yok sayamayız. 1993 yılında milyonluk satış rakamına ulaşan, Tanrı Misafiri adlı şarkısı ve ilk albümüyle çıkış yakalayan şarkıcı, günümüzde de aynı başarısını korumaya devam ediyor.

İşte biz de bu yazımızda sizlere, kulaklarımızın pasını silen, en çok sevilen ve dinlenen Ebru Gündeş şarkılarından örnekler sunuyor olacağız. Konuya ilişkin videolara, yazımız boyunca ulaşabilir ve kendinizi nostalji rüzgarına bırakabilirsiniz.

ebrugundess

Ebru Güneş’in En Sevilen Şarkıları!

Yaparım Bilirsin

2012 yılında çıkarttığı şarkı ile büyük ses getiren sanatçının bu eseri, bir Kenan Doğulu bestesidir.. Pop müzik tarzında söylediği şarkı, aradan geçen yıllara rağmen, hala dilden dile dolaşıp kanımızı kaynatmaya devam ediyor. Öyleyse, gözü kara aşıkların isyankar tavrına atıfta bulunan mısraları, Gündeş’in yorumuyla dinleyelim..

Çingenem

1999 yılında çıkan ”Dön Ne Olur” adlı albümünün en çok dinlenen şarkılarından biridir. Üstelik şarkıcı bu albümünün stüdyo tanıtımı esnasında beyin kanaması geçirerek zorlu bir sürece girmiştir. Sözleri Kemal Samat’a ait olan beste, 2000’li yıllarda genç-yaşlı farketmeksizin, geniş bir kitle tarafından ilgiyle karşılanmıştır.

Harika

2008 çıkışlı ”Evet” albümünün çokça dinlenen eserlerindendir. Sözü ve müziği Ebru Gündeş’in yakın arkadaşı olan ünlü sanatçı Serdar Ortaç’a aittir. Acılara gülmeyi ve öz güveni aşılayan şarkı dillere pelesenk olmuştur.

Annem İçin

Yine 1999 yılında çıkan ”Dön Ne Olur” albümüne ait bir şarkı. Aslında ”anne” üzerine, geçmişten günümüze dek pek çok şarkı sözü yazılmış ve besteler yapılmıştır. O kutsal varlıkların anlamını kelimelerle ifade etmek, her ne kadar zor olsa da, bu eser yüreklere dokunmayı başarmıştır. Sezgin Büyük tarafından bestelenen parça, sanatçının içten yorumuyla can bularak milyonlara göz yaşı döktürmeye devam etmektedir.

Fırtınalar

Eveettt şimdi muhteşem bir nostalji rüzgarı ile baş başa kalabilirsiniz. 1995 yılına götürüyoruz sizleri.. Sözleriyle, müziğiyle hislerimize tercüman olan ve hala aynı heyecanla dinleyip, bağıra bağıra söylediğimiz bir şarkı geliyor. Arabesk-pop türünde çıkan ”Ben Daha Büyümedim” adlı albümün, ses getiren şarkılarından biridir. Ahmet Aşkın Tuna ve Feyyaz Kuruş bestesidir. Üstelik Ebru Gündeş’in baş rolünü oynadığı ”Fırtınalar” dizisinin vazgeçilmez parçasıdır.

Demir Attım Yalnızlığa

Öyleyse nostalji denizinde yüzmeye devam edelim diyoruz ve Tanrı Misafiri albümünden çıkan tekli şarkılardan birini yazıyoruz. Sözleri Fikret Şeneş’e ait olan bu güzel eser, Ajda Pekkan tarafından da seslendirilmiş olma özelliği taşıyor. Duygu yüklü dizeleri, bizleri uzaklara daldıran nağmeleri ve Ebru Gündeş’in mükemmel yorumu ile ”sessiz bir köşede, herkesten uzak” bir şekilde dinliyoruz.

Ölümsüz Aşklar

Sözü ve müziği Ravi İncigöz’e ait olan bu muhteşem beste, 2008 yılında çıkan ”Evet” albümü ile tanınmıştır. Aşkların ölümsüz ama aşıkların bir fani olduğundan hareketle, dünya derdinin dünyada kalacağına vurgu yapmaktadır. Hatıralar ve aşk kavramı üzerinden, hayatın acı gerçeklerine geçiş yaparak fark yaratan şarkı, Gündeş’in eşsiz sesi ile anlam bulmaktadır.

Çok Mu Gördünüz

Eski ama eskimeyen bir arabesk-fantazi şarkısı ile devam ediyoruz. 1995 yılında çıkan ”Ben Daha Büyümedim” albümünde yer alan şarkı, severek ayrılmanın en acı taraflarını ele alıyor. Bir tutam isyan ve çokça hüzün barındıran sözleri ve melodisiyle, kalbimizde bir yerlere temas ediyor. Sözleri Ali İhsan Birgül tarafından kaleme alınmış ve Selçuk Tekay tarafından da bestelenmiştir.

Beyaz

Gökhan Tepe ve Şebnem Sungur tarafından ortak bestelenen şarkı, 2011 yılına damga vurmuştur. Slov müziğin vazgeçilmezlerinden biri olmayı başarmıştır. Hatta o dönemin düğünlerinde, ilk dans şarkısı olarak da sıklıkla tercih edilmiş ve çalınmıştır. Sevgiliye duyulan aşkın büyüklüğünü, masumiyetini, saflığını ve derinliğini en naif şekilde hissettiren, güzide bir Ebru Gündeş parçasıdır.

Sen Allah’ın Bir Lütfusun

Ebru şarkıları deyince aklımıza ilk gelenlerden ve 1998 yılından günümüze kadar tazeliğini koruyanlardan biridir. Sanatçının, albümüne adını veren şarkıdır. Bir Kerem Ökten bestesidir. Sevgisinin gücünü, aşkının büyüklüğünü ve yüceliğini anlatmak isteyenlerin, hislerine tercüman olmuştur.

Ebru Gündeş’in En Sevilen Şarkıları İle İlgili Video 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu