Müzik

Türk Sanat Müziğinin En Sevilen 10 Şarkısı!

instagram takipçi hilesi

Türk Sanat Müziği, bizi derinlere götüren, ruha şifa veren nağmeleri, yaşanmışlıklarla bezenmiş güfteleri ve besteleri ile toplumumuzda en çok dinlenen müzik türlerinin başında yer alıyor. Kimi zaman sanat güneşimiz Zeki Müren‘den dinlediğimiz bir şarkı ile ufuklara dalıyor gözlerimiz..

Kimi zaman ise bir Yusuf Nalkesen eseriyle ürperiyor içimiz! Bazen dost meclislerinde, bazen yalnızlığın demlerinde eşlik ediyor bize.. Unutulmaz yeşilçam aşklarına, kapanmayan yaralara ya da gönül kırgınlıklarına merhem oluyor notalar… Bu yazımızda sizlere bu müzik türüne ait olan; en çok dinlenen ve sevilen 10 şarkıdan bahsediyor olacağız.

tsm

En Çok Dinlenen ve Sevilen 10 Türk Sanat Müziği Eseri

  • Gözlerin Doğuyor Gecelerime: Zeki Müren’in eşsiz yorumuyla yüreğe işleyen bu eser Halit Çelikoğlu tarafından kaleme alınmış ve Yusuf Nalksen tarafından 1988 yılında bestelenmiştir.
  • Boş Çerçeve: İsmet Nedim Saatçi’nin muhayyer kürdi makamındaki bu eseri; Belkıs Özener, Muazzez Ersoy ve Zara gibi usta isimlerin yorumlarıyla hayat bulmuştur.
  • Bir Kızıl Goncaya Benzer Dudağın: Sözleri Melek Hiç’e, bestesi ise Amir Ateş’e ait olan bu duygu yüklü eserin Hz. Peygamber’e ithafen yazıldığı belirtilmektedir. Aylin Şengün Taşçı başta olmak üzere, pek çok kıymetli üstad tarafından seslendirilmiştir.
  • Duydum Ki Unutmuşsun Gözlerimin Rengini: Selahattin Altınbaş’ın bestelediği şarkı 1977 yılından itibaren, Emel Sayın’ın zarif yorumuyla bugünlere kadar gelmiştir.

tsmmm

  • Kapın Her Çalındıkça: Söz ve müziği Yusuf Nalkesen’e ait olan bu müstesna eser, Melihat Gülses tarafından yorumlanmış ve kalplere dokunarak günümüze dek kalitesini korumuştur.
  • Sevmekten Kim Usanır: Hikmet Münir Ebcioğlu tarafından yazılan şarkı, Müzeyyan Senar’ın benzersiz yorumu ile taçlanmış ve hala dilden dile dolaşmaya devam etmektedir.
  • Samanyolu: Berkant’ın muhteşem şarkısı; adeta nesilden nesile aktarılan ve yıllandıkça değerlenen en kıymetli eserlerden biri haline gelmiştir.
  • Güz Gülleri: Selim Öztaş’ın kaleme aldığı eser, Hakan Taşıyan’ın şahsına münhasır yorumuyla kısa sürede sevilmiş ve yüreklerde yer edinmiştir.
  • Huysuz ve Tatlı Kadın: Sözü Fakih Özlen’e, bestesi ise Muzaffer İlkar’a ait olan şarkı, Mediha Demirkıran, Behiye Aksoy ve Gönül Akkor gibi üstatlar tarafından seslendirilmiştir.
  • Agora Meyhanesi: 1959 yılında Onur Şenli’nin söz yazarlığını yaptığı eser; Müzeyyan Senar ve Nesrin Sipahi gibi isimlerin yorumlarıyla daha da anlamlanmıştır.

tsmm

Türk Sanat Müziğinin Sevilen Şarkıları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu