hosting
Ticimax

Osmanlı Mutfağı’nın İncileri!

”Forex”

Osmanlı Mutfağı'nın İncileri!

Türk mutfağının temeli Osmanlı mutfağına dayanır. Bu lezzetlerin pek çoğu da bütün dünya mutfakları tarafından tanınır. Eğer siz de özel günlerinizde Osmanlı mutfağından eşsiz lezzetler sunmak isterseniz yazımıza bir göz atın deriz.

Kirde Kebabı

Osmanlı Mutfağı'nın İncileri!

Kirde Kebabı, Osmanlı mutfağından günümüze kadar ulaşmış en özel lezzetlerden biridir. Araları kuşbaşı etlerle dolu üst üste dizilmiş kreplerin üstüne bir de yoğurt eklerseniz yemeye doyamazsınız. Görüntü itibariyle Kayseri yağmalamasına benzeyen Kirde kebabına bayılacaksınız.

Piruhi

Osmanlı Mutfağı'nın İncileri!

Piruhi, adını Rusçadan alan bir çeşit mantıdır. Fakat lezzeti ise Osmanlı mutfağından gelir. Piruhinin içine kıyma yerine tulum peyniri ve maydanoz koyulur. Yoğurtlu sosla da birleşince ortaya efsane bir lezzet çıkar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Sabahları Uyanmayı Kolaylaştıran Besinler Nelerdir?
İLGİLİ İÇERİKLER

Hibeş

Osmanlı Mutfağı'nın İncileri!

Hibeş, Osmanlı’dan günümüze kadar ulaşan bir diğer lezzettir. Ana malzemesi tahin ve limon olan hibeş, tek başına bile tüketilebilen bir mezedir. Eğer daha akışkan hazırlarsanız salatalarınıza sos olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken baharat ve ekşiyi kendi damak zevkinize göre ayarlamak.

Nemse

Osmanlı Mutfağı'nın İncileri!

Nemse, kıtır kıtır hamurun içine tavuk ya da peynir doldurularak yapılır. Günümüzde aynısı milföy hamuruyla yapılmaya çalışılsa da siz özünüzden şaşmayın deriz.

Babagannuş

Osmanlı Mutfağı'nın İncileri!

Hatay yöresinde sıkça yapılan bir meze türü olan babagannuşun kökeni ta Osmanlı mutfağına dayanır. Közlenmiş sebzelerle yapılan babagannuş salata olarak da tüketilebilir fakat en güzeli ekmeği bana bana yemektir.

Osmanlı Pilavı

Osmanlı Mutfağı'nın İncileri!

Pilav, Osmanlı mutfağında önemli bir yeri olan yemektir. Üzerinde köfte içinde ise ıspanak ve havuçlarla tek başına bir öğün olarak da yenebilecek bu pilavın kökeni de ta osmanlıya dayanır.

Enginar

Osmanlı Mutfağı'nın İncileri!

Enginarın Osmanlı mutfağındaki yeri büyüktür. Özellikle zeytinyağlı enginar ta Osmanlıdan bu yana hala varlığını sürdüren de seveni çok olan bir yemektir. Osmanlıda enginarın içine kuru üzüm taneleri de eklenerek lezzetine lezzet katılırdı.

Hünkar Beğendi

Osmanlı Mutfağı'nın İncileri!

Hünkar Beğendi’nin kökeni aslında Gazientep’e dayanır. Fakat adından da tahmin edebileceğiniz gibi hünkarın o kadar hoşuna gitmiş ki saray mutfağına dahil edilmiş. İçinde kuzu eti, süt, patlıcan, tereyağı ve kaşar peyniri barındıran bu lezzeti kim beğenmez mi? Uzun lafın kısası hünkar beğendiyle sofranızı saray sofralarına dönüştürebilirsiniz.

Saray Şerbeti

Osmanlı Mutfağı'nın İncileri!

Saray şerbeti, yoğun meyve aroması ve pırıl pırıl rengiyle deneyen herkesin beğendiği bir içecektir. Özellikle sıcak yaz günlerinde hem yemeklerinizin yanında hem de ayrıca misafirleriniz ikram edebileceğiniz bir içecektir.

Lokum

Osmanlı Mutfağı'nın İncileri!

Lokum, Türk mutfağının en nadidide hazinelerinden biridir. Sultan lokumu ise lokumun en lezzeti hali diyebiliriz. İçerdiği bol sütle çok sağlıklı ve besleyici olan lokumları misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Dünya Mutluluk Günü Nedir? Ne Zaman Ortaya Çıktı?
Kaynak
hurriyet.com.tr

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu