Hastalıklar

Ölü Popo Sendromu (Gluteal Amnezi) Nedir? Nasıl Geçer?

instagram takipçi hilesi

Ölü popo sendromu “glueteal amnezi” olarak da bilinen, genel olarak oturmaktan kaynaklı olarak meydana gelen rahatsızlıktır. Bu sendrom bazen doktor bazen de hastanın kendisi tarafından fark edilir. Kasların düzgün çalışmasını engelleyen glueteal amnezi, oturarak çalışan kişilerde görülen yaygın bir rahatsızlıktır.

Bu yazımızda ölü popo sendromunun hakkında detaylı araştırma yaptık. Ayrıca buraya tıklayarak sizin için bulduğumuz bilgi verici bir videoyu da izleyebilirsiniz.

Ölü Popo Sendromu (Gluteal Amnezi) Nedir?

Ölü Popo Sendromu (Gluteal Amnezi) Nedir? Nasıl Geçer?

Daha önce kamburluk hakkında bilgi vermiştik. Duruş düzeltme ve kamburluk konusunda hazırladığımız yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Ölü popo sendromu yaşayan kişilerde de kamburluk ortaya çıkar. Kalçada bulunan gluteus medius adlı kaslar, bu rahatsızlığın en büyük sebepleri arasında yer alır.

Bankacı, müşteri temsilcisi, taksici, muhasebeci, yazar ve uzun yol şoförü gibi gün içinde oturarak çalışmak zorunda olan kişilerde görülen rahatsızlık bazen de çok aktif kişilerde de görülebilir. Kristen Schuyte isimli fiizk tedavi uzmanı “Çok aktif olmasına rağmen, kalabalık kaslarla yeterince iletişime girmeyen kişilerde de bu  rahatsızlık görülebilir” demiştir.

Rahatsızlık yaygın olarak yürürken meydana gelene ağrıyla ortaya çıkar. Çeşitli hareketleri yaparken zorlanmaya ve hareket kabiliyetini kısıtlamaya başlar. Yaşam kalitesini düşürerek, günlük işleri yaparken zorluk  meydana getirir.

Ölü Popo Sendromu (Gluteal Amnezi) Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Ölü Popo Sendromu (Gluteal Amnezi) Nedir? Nasıl Geçer?

Aslında rahatsızlığın belirtileri oldukça kolay bir şekilde anlaşılabilme özelliğine sahiptir. Ağrı ve rahatsızlık hissi kasları etkisi altına alarak hareket kabiliyetini olumsuz hale getirir. Fakat sadece ağrı hissi, meydana gelen rahatsızlığın arkasında yatan nedeni anlamayı zorlaştırabilir.

Gluteal Amnezi hakkında kesin bir bilgi edinmek için: 

 • Ayağa kalkın,
 • Kocaman bir adım atın,
 • Rahat bir şekilde adım atıp atamadığınızı kontrol edin,
 • Eğer adım attığınızda pelvis kemiğinizde bir kayma meydana geliyorsa bu durum ölü popo sendromunun göstergesidir. Fakat bir kayma yoksa rahatsızlığınızın farklı bir nedeni vardır.

Ölü Popo Sendromu Nasıl Önlenir ve Tedavisi Nasıldır?

Ölü Popo Sendromu (Gluteal Amnezi) Nedir? Nasıl Geçer?

Gluteal Amnezinin meydana gelmesini önlemek için dikkatli olmak gerekir. Özellikle gün içinde hareketsiz kalmak zorunda kalan kişiler, egzersizlerle rahatsızlığın ortaya çıkmasını engelleme şansına sahiptir.

Rahatsızlığın önüne geçmek için:

 1. Her saat başı yerinizden kalkın. İmkanınız varsa kısa yürüyüşler yapın. Vaktiniz darsa vücudunuzu esneten hareketler yaparak  rahatlamaya çalışın.
 2. Günlük yürüyüşler yapın.
 3. İşe gidip gelirken araç kullanmak yerine yürümeyi tercih edin.
 4. Yoga yapın.
 5. Bir spor salonuna kayıt olun. Haftada birkaç günü spor yaparak geçirmek gelecekte de oldukça faydalıdır.
 6. Squat yaparak kaslarınızın güçlenmesini sağlayın.
 7. Eğer spor salonuna gitme şansınız yoksa online olarak  da birçok egzersiz programına katılabilirsiniz. Özellikle YouTube üzerinde birçok antrenör ücretsiz egzersiz programları hakkında videolar çeker.
 8. Fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Sağlıklı bir diyet programı uygulamaya başlayın.
 9. Hepsinden önemlisi ve öncelikli olarak hekim kontrolünde hareket edin. Bir fizik tedavi uzmanı ile görüşerek tedaviye başlayın.

Ölü Popo Sendromu Hakkında Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu