Cilt Sağlığı

Postür Nasıl Düzeltilir? 7 Adımda Kamburluğa Son!

instagram takipçi hilesi

Çağımızın en önemli problemleri arasında postür bozukluğu yer alır. Birçok kişinin kamburluk olarak adlandırdığı bu bozukluk sosyal hayatı olumsuz yönde etkiler. Doğru şekilde çözüm bulunmadığı takdirde ilerler ve yaş aldıkça daha ciddi boyutlara gelir. Bu yazımızda postür nasıl düzeltilir? konusu hakkında araştırma yaptık.

Her şeyden önce bir uzman ile görüşmenizi ve tavsiye almanızı öneriyoruz. Özellikle duruş bozukluğu meydana gelmesini tetikleyen bir rahatsızlığınız varsa mutlaka hekiminize danışmanız gerekiyor.

1. Postür Nasıl Düzeltilir? 7 Adımda Kamburluğa Son! Yoga Yapın

Postür Nasıl Düzeltilir? 7 Adımda Kamburluğa Son!

Duruş bozukluğunun meydana gelmesinin birçok nedeni vardır. Rahatsızlığın teşhis edilebilmesi için postür çark analizi hekim tarafından yapılır. Postür bozuklukları masa başı çalışanlarında sıklıkla görülür. Vücudun aynı pozisyonda kalması postür bozukluğunun meydana gelmesine neden olur.

Omurgada düzleşme, fıtık ve öne doğru kayma problemlerinin meydana gelmesini engellemek için egzersiz yapılması gerekir. Yoga çalışmaları yapmak postürü düzeltmek açısından tavsiye edilir. İnternet üzerinde birçok yoga videosu bulunur. Postür çalışmalarına odaklanan çalışmalar ağrıların da iyileşmesini sağlar.

2. Egzersiz Yapın

Postür Nasıl Düzeltilir? 7 Adımda Kamburluğa Son!

Yukarıda da belirttiğimiz gibi egzersiz yapmak postür bozukluğu meydana gelmesini engeller. Çeşitli çalışmalar yaparak kamburluk problemini engelleyebilirsiniz. Özellikle pilates çalışmaları postür problemlerinin önüne geçer.

3. Dik Duruş Korsesi Kullanın

Postür Nasıl Düzeltilir? 7 Adımda Kamburluğa Son!

Son yıllarda dik duruş korselerine yoğun bir ilgi görülür. Dik duruş korsesi kullanımı konusunda hekimler iki gruba ayrılır. Kimileri faydalı, kimileri faydasız olduğunu düşünür. Hekiminiz ile görüşerek dik duruş korsesi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Dik duruş korsesi omuzların dikleşmesini sağlamasının yanı sıra oturuş bozukluğunu düzeltmeyi hatırlatmasıyla da tercih edilir.

4. Postür Nasıl Düzeltilir? 7 Adımda Kamburluğa Son! Aynı Pozisyonda Kalmayın

Postür Nasıl Düzeltilir? 7 Adımda Kamburluğa Son!

Hangi işi yapıyor olursanız olun sürekli aynı pozisyonda kalmamanız gerekir. Eğer çalışıyorsanız birkaç basit egzersiz yaparak kaslarınızın çalışmasını sağlayabilir, tembelleşmenin önüne geçebilirsiniz. Sırtınızı birkaç adımla esnetmeniz postür bozukluklarının önüne geçer.

5. Doğru Yatak Seçimi

Postür Nasıl Düzeltilir? 7 Adımda Kamburluğa Son!

Günün yorgunluğunu atabilmeniz için doğru bir yatakta yatmanız gerekir. Yatak, vücudunuza uygun yapıda olmalıdır. Aşırı sert ya da yumuşak yataklar hem uyku kalitesini hem de duruşu olumsuz yönde etkiler. Yatak seçimini yaparken uzman bir kişiden fiziksel durumunuzu belirterek yardım almanız gerekir.

6. Postür Nasıl Düzeltilir? 7 Adımda Kamburluğa Son! Başınıza Kitap Koyun

Postür Nasıl Düzeltilir? 7 Adımda Kamburluğa Son!

Türk filmlerinde görmüşsünüzdür; kadınlar dik durmak için başının üzerine kitap okuyup yürümeye çalışırlar. Bu görüntünün size saçma ya da komik geldiğini biliyoruz. Fakat dik durmak için bu tarz bir çalışma da yapabilirsiniz. Gün içinde 15 – 20 dakika kitaplarla yürüyüş çalışması yapmanız duruşunuzu olumlu yönde etkiler.

7. Kendinize Güvenin

Postür Nasıl Düzeltilir? 7 Adımda Kamburluğa Son!

Genellikle kamburluk problemi fiziksel kaynaklıdır. Fakat bazı kişilerde de özgüvensizlik, duruş bozukluğunu meydana getirir. Bu durumda kendinize güvenmenizi tavsiye ediyoruz. En azından korku ya da endişe duyduğunuz durumlarda dik durmaya çalışarak, karşı tarafa güçsüz görünmemeniz gerekiyor.

Özgüveni Arttırmanın En Basit ve Etkili Yolları

Postür Nasıl Düzeltilir? 7Adımda Kamburluğa Son! Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=pYGcQFDSdjg

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu