Sağlıklı Yaşam

Kronik Hıçkırık Tedavisi

Hıçkırıktan Korunma Yolları

instagram takipçi hilesi

hickirik nasil gecer

Kronik Hıçkırık Tedavisi

Hıçkırık olarak bilinen durum diyafram kaslarının kasılması ile ortaya çıkar ve bazı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Diyafram kasıldığı anda vücuda daha fazla hava gireceğinden havanın ses dalgalarına ulaşması sonucunda hıçkırık görülür. Birçok insanda meydana gelebilen ancak geçici olan bu durum kişiyi biraz rahatsız edici boyutlarda olabilir. Hıçkırığa neden olan bazı etkenler vardır bunlar;

Fazla yemek yemek

Yemeğin hızlı yenmesi sonucunda hıçkırın olması mümkündür. Mide fazla şiştiğinde bundan diyafram oldukça etkilenir. Sindirim sorunlarının yanında hıçkırık kaçınılmazdır.

Stres

Aile içi sorunlar, iş yaşamı ve özel yaşamla ilgili sorunlar nedeni ile bazı rahatsızlıkların olması sebebi ile hıçkırık sorunu ile karşı karşıya kalınabilir.

Gazlı içecekler ve alkol

Asitli içecekler ve alkol tüketimi sindirim sorunlarına neden olmakta ve sindirime zarar vermektedir. Vücuda fazla alkol ve asitli içeceklerin girmesi hıçkırık nedenlerinden biridir.

Çok fazla gülmek

Çok fazla gülünce fazla hava yutmanız nedeni diyaframlarda fazla havanın birikmesi sonucunda hıçkırığa maruz kalabilirsiniz. Aynı zamanda sinir krizleri sonucunda hıçkırık tutması yaşanılabilir durumlardandır.
Hamilelik
Hamilelikte karnın büyümesi ile diyaframa baskıda artar neticede baskı sonucu hıçkırık meydana gelebilir.

İlaç kullanımı

Bazı ilaçların yan etkisi bulunabilir bunlar arasında hıçkırıkta olabilir. Hıçkırık ilaç kullandıktan sonra sıklaşıyorsa nedeni ilacın yan etkilerinden kaynaklanmaktadır. Doktora danışarak şikayetlerinizi belirterek ilacınızı değiştirmeniz önerilebilir.

hickirik 1

Sinirlere bağlı nedenler

Sinirlerin hasar görmesi sonucu kronik bir hıçkırık yaşanabilir. Diyaframa bağlı olan sinirlerin zarar görmesinden kaynaklanan hıçkırıklar yaşanmaktadır. Farklı hastalıklar sonucu hıçkırık sorunu yaşayabilirsiniz.

Hıçkırık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uzun süreli hıçkırık şikayetleri için uzman doktor kontrolünde ilaç tedavisi önerilir. Doktorunuz çeşitli kas gevşetici ilaçlar ve sakinleştirici tür ilaçlar verebilir. Kasların rahatlamasını sağlayan masaj ile hıçkırık sorunundan kurtulabilirsiniz. Yalnız bilinçli ve bu işte uzman kişilerden yardım almanız daha sağlıklı olacaktır.

Geçmeyen hıçkırıklar da cerrahi işlemlere başvurulabilir. Bir uzman ile hipnoz sayesinde hıçkırık şikayetlerinden kurtulabilirsiniz. Evde oldukça basit bir yöntem olan nefes tutmada hıçkırığın kesilmesinde yardımcı olacak bir uygulama olarak önerilebilir.

hickirik nedir hickirik nasil gecer 1200x675

Hıçkırık hastalık habercisi olabilir

Hıçkırık geçici olsa da bazen kalıcı olabiliyor. Genelde fark etmeden hava yutulması ile ortaya çıkan hıçkırık sindirim sistemi ve sinir sistemi ve kalp gibi organlarda hastalıkların habercisi olabilir. Merkezi sinir sistemi hastalıklarından olan peptik ülser,reflü,menenjit türü hastalıklar nedeni ile hıçkırık durumu yaşanabilir.Uzun yaşanan hıçkırıkların mutlaka sebebi araştırılmalı ve gereken tıbbi tedavi yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu