Alternatif Tıp

Öksürük Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Öksürük otu, 30 cm uzunluğa kadar büyüyebilen çok yıllık bir bitkidir. Bitki, karahindibaya benzeyen altın renkli çiçeklere sahiptir. Öksürük otu, Asya‘nın bazı bölgelerinde ve Avrupa‘da ortaya çıkmıştır. Ancak bitki, Kuzey Amerika’nın nemli bölgelerinde de yetişir. Yol kenarlarında, çayırlarda ve çit kenarlarında çıktığı bilinmektedir.

Tıbbi amaçlar için kullanılan bitkinin birincil parçaları çiçekleri ve yapraklarıdır. Köklerden genellikle kaçınılır. Bitkisel bir takviye olarak, öksürük otu hem Geleneksel Çin Tıbbı‘nda hem de betı geleneksel tıbbında, öncelikle boğaz ağrısı ve kronik (uzun süreli) öksürüklerin tedavisi olarak kullanılmıştır.

Öksürük otu aynı zamanda Kuandong Hua, Folia farfarae ve Filius ante patrem olarak da bilinir. Latince adı, Tussilago farfara’dır. Öksürük anlamına gelen “tuss” kelimesinden ve “anti-tussive” terimini de açıklayan “lago” anlamına gelir.

oksuruk otu 1

Öksürük Otu faydaları Nelerdir?

Bu ot genellikle karahindiba bitkisi ile karıştırılır. Yapraklar ve çiçek açan tomurcuklar, tıbbi amaçlar için kullanılan bitkilerin birincil parçalarıdır. Çiçekler yapraklar ortaya çıkmadan önce ölür. Öksürük otu çeşitli tıbbi durumlar için yaygın olarak kullanılmasına rağmen, iddiaların çoğunu desteklemek için bilimsel kanıt eksikliği vardır. Bu ot ile ilgili çalışmaların çoğu insanlar üzerinde değil, hayvanlar üzerinde yapılmıştır.

Bu ot geleneksel olarak şu amaçlar doğrultusunda kullanılmıştır;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bir antioksidan
  • Öksürüğü hafifletmek için bir öksürük önleyici
  • Bakterileri öldürmek için antimikrobiyal
  • İnflamasyonu azaltmak için bir anti-enflamatuar ajan

oksuruk otu 2

Öksürük Otunun Tıbbi Kullanımları

Bu ot kullanılan birkaç hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılmasına rağmen, yine de bu iddiaları desteklemek için klinik araştırma kanıtlarının eksikliği vardır. Öksürük otu kullanımı ile iyileştiği söylenen tıbbi durumlar şunlardır;

Her ne kadar ön çalışmalar, öksürük otunun boğazını kaplamak için çalışan ve solunum yolunu yatıştırdığı söylenen “müsilaj” adı verilen bir maddeye sahip olduğunu gösterse de, öksürük otunun köklerinin güvenli ya da etkili olduğunu gösteren bilimsel çalışmalar şu an için yetersizdir.

Bazı uzmanlara göre, bu ot koruyucu bir film oluşturarak ağızdaki mukoza zarının tahrişini hafifleten bir solunum demulenti ajanı olarak çalışır.

Öksürük otunun eyleminin balgam söktürücünün tersi olduğu düşünülmektedir. Aksine, bu ot, hem akut hem de kronik durumların spastik ve şiddetli öksürükleri için iyi olan sakinleştirici ve aynı zamanda bir yatıştırıcı olarak hareket eden rahatlatıcı bir balgam söktürücüdür. Flavonoidler ayrıca alt solunum yolunu oluşturan bronşiyollerdeki inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

oksuruk otu 3

Öksürük Otu ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu