Hastalıklar

Nipah Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Nipah virüsü, hayvanlardan insanlara bulaşabilen zoonotik bir virüstür. Zoonotik, hayvanlardan insanlara geçen virüslere verilen genel bir isimdir. Yapılan araştırmalar, yarasaların ve domuzların virüsü barındırdığını ve bu da hem hayvanlarda hem de insanlarda ciddi hastalıklara yol açabileceğini göstermiştir.

İlk salgın Kampung Sungai Nipah, Malezya’da meydana gelmesine rağmen, sonraki salgınlar Hindistan, Bangladeş ve Singapur‘da da görüldü. Enfeksiyon beyne ulaştığı için oldukça tehlikeli bir virüstür. Enfekte olanları sadece 24 saat içinde komaya sokma potansiyeline sahiptir.

2018 yılının Mayıs ayında Hindistan’da, nüfus arasında hızla yayılan ve 18 doğrulanmış vaka görülmüştür. Bu 18 kişiden 17 tanesi hayatını kaybetmiştir. Bu sebeple Hindistan’da ölümcül Nipah virüsü salgını bildirildi. Toplam vaka sayılarının %80 oranına kadar ölüm meydana gelebilir.

nipah virüsü

Nipah Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Oldukça ölümcül olan nipah virüsünün bazı belirtileri vardır. Bu belirtiler başlangıçta hafifken, ilerlemesi durumunda ciddi belirtileri ortaya çıkarmaktadır. Nipah virüsü belirtileri genel itibari ile şu şekildedir;

Nipah virüsünün başlangıç belirtileri

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Nefes almada güçlük
 • Kusma

Nipah virüsünün ciddi belirtileri

 • Ruhsal bozukluk
 • Uyuşukluk ya da kafa karışıklığı
 • Nöbetler
 • Koma
 • Beyin şişmesi (ensefalit)

nipah virüsü

Nasıl Önlenir?

Nipah virüsü için henüz geliştirilen bir aşı olmadığı için, virüsün yayılmasını ve ölümcül belirtilerinin başlamasını engellemek için bazı önlemler almak oldukça önemlidir. Enfeksiyonun ana kaynağı meyve yarasaları olduğu için, yarasaların çok olduğu bölgelerdeki yiyecekleri tüketmekten kaçınmak gerekir.

Ayrıca, evcil hayvan ya da çiftlik hayvanlarına sahip olan kişiler, hayvanlarının da virüs bulaşmış meyveleri yemelerini engellemelidir. Hastanelerde çalışan kişiler tıpkı koronavirüs‘te olduğu gibi maske, eldiven ve siperlik kullanmaları gerekmektedir. Ellerinizi iyice yıkamakta çok önemlidir.

Nipah virüsü, bulaştığı kişilerde ciddi hastalıklara neden olabilir. Tedavi ya da aşı eksikliği sebebi ile, hayvanlar ve insanlar arasında ve kişiden kişiye bulaşma olasılığını azaltmak için gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

Nipah Virüsünün Tedavisi

Nipah virüsünü tedavi edebilecek bir tedavi yöntemi ya da aşı bulunmamaktadır. Tedaviler, hastalığın ortaya çıkan belirtilerini tedavi etmek için kullanılan yöntemler ile sınırlıdır. Daha fazla belirti ve komplikasyon ortaya çıkarsa, tedavi seyrinin değişmesi gerekmektedir. Bu nedenle, bulaşı azaltmak için standart enfeksiyon kontrol uygulamalarının uygulanması son derece önemlidir.

nipah virüsü

Nipah Virüsü ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu