Cilt Sağlığı

Güneş Koruma Faktörü (SPF) Nedir?

instagram takipçi hilesi

Güneş koruma faktörü, kullandığımız güneş kremlerinde bulunan faktör değerini belirten sayılara verilen genel bir terimdir desek yanlış söylemiş olmayız. Güneş kremlerinden bulunan faktör sayılarına SPF denir. Güneş koruyucu krem seçimi, SPF değerini bilinçli bir biçimde belirlemek, potansiyel cilt sorunlarını engellemek için son derece önemlidir.

Gözle görünmeyen zararlı ultraviyole (UV) ışınları, dalga boylarına bağlı olarak ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB) olarak sınıflandırılabilir. Bu ışınlar ciltle uzun süreli tema ederse, cilt hücrelerinin normal işlevlerini bozar. Bu bozulma da çeşitli cilt problemlerine sebep olabilir. Ancak, bu noktada güneş koruyucu ürünler devreye girerek koruma görevini üstlenirler.

Her güneş koruyucu ürün, içerdiği koruyucu bileşen miktarına bağlı olarak farklı bir koruma düzeyi sunar. Bu koruma seviyeleri genellikle ürün ambalajlarında SPF (Güneş Koruma Faktörü) olarak belirtilir. Ancak, SPF değerleri sıklıkla yanıltıcı olabilir çünkü bu değerler, genellikle yalnızca formülün UVB ışınlarına karşı koruma sağlama kapasitesini yansıtır. Asıl önemli olan, kullanılan ürünün UVA ışınlarına karşı da etkili bir koruma sağlayıp sağlamadığıdır. Bu nedenle etkili bir güneş koruması için ürün seçerken UVA korumasına da dikkat etmek son derece önemlidir.

Güneş koruma faktörü

Güneş Koruma Faktörü Çeşitleri Nelerdir?

Güneş koruyucu kremlerin etiketlerinde belirtilen koruma faktörleri (SPF), hafif, orta ve yüksek koruma olmak üzere üç farklı kategoride sınıflandırılır. Bu bağlamda, SPF 4 ila 12 arası hafif, SPF 12 ila 30 arası orta düzeyde koruma sağlarken, SPF 30 üzeri değerler yüksek koruma sunar. En tanınmış ve yaygın tercih edilen koruyucular genellikle SPF 15, SPF 30 ve SPF 50 gibi değerlere sahiptir.

Güneş Koruma Faktörleri Arasındaki Fark Neyi İfade Ediyor?

Güneş koruması, güneş kremlerinin içeriğinde yer alan maddeler olan titanyum dioksit gibi kimyasal bileşenler aracılığı ile sağlanmaktadır. SPF değerleri de bu bileşenlerin formüldeki yoğunluklarına bağlı olarak belirlenmektedir. Aslında hafif ve yüksek koruma sunan iki farklı formül arasındaki koruma yüzdesine baktığımızda, yaklaşık olarak yüzde 3 gibi küçük bir farkın olduğu gözlemlenmektedir. Ancak bu küçük fark, formülde bulunan kimyasal bileşenler nedeniyle cilt üzerinde beklenenden çok daha fazla etki gösterebilmektedir.

Güneş koruma faktörü

Güneş Koruma Faktörü Neye Göre Seçilir?

Güneş kremi seçiminde, formülün amaç ve kullanım sıklığı faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer güneş kremi günlük kullanım için tasarlanmışsa, genellikle SPF 15 ila 30 arasındaki koruma faktörü yeterli olabilir. Ancak tüm cildin plaj gibi uzun süre güneşe maruz kalacağı alanlar için tercih edilen güneş kremi, SPF 30 ila 50 arasında bir değere sahip olmalıdır. Bu tabii ki kişinin cilt tipi ve hassasiyet düzeyine göre değişen bir ideal değerdir.

Örnek vermek gerekirse sizin cildiniz krem sürmeden 15 dakikada yanıyorsa, 50 faktör bir krem sürdüğünüzde 15*50 = 750 dakika (12,5 saat) gibi bir sürede aynı derecede yanarsınız.

Kaç Faktör Güneş Kremi Seçmelisiniz?

Güneş koruyucu ürün seçiminde ilk adım olarak cildinizi doğru bir şekilde tanımalı ve ihtiyaçlarınızı iyi bir şekilde anlamalısınız. Eğer cildiniz çok hassas ve cilt sorunlarına yatkınsa, günlük kullanım için bile 30 faktörün altındaki güneş kremleri sizin için yeterli olmayabilir. Ayrıca plaj gibi yerlerde de 50 faktörün altındaki bir koruma düzeyini tercih etmemeniz önemlidir. Bununla birlikte, cilt tipinizi de dikkate almanız gerekmektedir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz, su bazlı ürünleri tercih etmek; kuru bir cilt tipiniz varsa, yağ bazlı güneş kremlerini tercih ederek olası cilt sorunlarını en aza indirebilirsiniz.

Güneş Koruma Faktörü İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu