Cilt SağlığıKişisel Bakım

Güneş Kremi Sürmek İçin 10 Neden!

instagram takipçi hilesi

Güneş kremi, her ne kadar yalnızca yaz mevsiminde kullanılması gereken bir ürün gibi düşünülse de, esasen her mevsim, cilt bakımında önemli bir yer tutmaktadır. Hiç şüphesiz ki; cildimiz en değerli hazinelerimizden biri! Gerek dış görünüşümüzü yansıtması, gerekse de sağlığımızın bir parçası olması sebebiyle; cildimizi korumak ve ona iyi davranmak önceliğimiz olmalı! Cilt yüzeyi; güneş ışınları, hava kirliliği, yanlış beslenme şekilleri ve kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle zarar görmesi muhtemel ve hassas bir yapıya sahip.

gunn

Güneş ışınlarının faydalı olduğunu ve doğal bir D vitamini deposu olarak belirtildiğini hepimiz biliyoruz. Ancak güneşte bulunan UVA ve UVB ışınları zararlı etkiler barındırıyor. Öyleyse yapmamız gereken bu etkilere karşı önlem almak!

Bunun yanı sıra; ozon tabakasının incelmesi sebebiyle, kış mevsiminde dahi güneşin zararlı ışınları cilde nüfuz etmeye devam ediyor. İşte bu nedenle yalnızca yaz aylarında değil, dört mevsim boyunca güneş kremi kullanmak zorunlu hale geliyor. Biz de bu yazımızda sizlere güneş kreminin faydalarından ve kullanım şekillerinden söz edeceğiz!

Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

 • Zararlı Işınlardan Koruyor: Yazımızın başında da vurguladığımız gibi güneşin yan etkileri, her mevsim cilt üzerinde hasara sebep olabilecek potansiyelde! Bunu önlemenin ilk yolu ise düzenli olarak güneş kremi kullanmak!
 • Cilt Kanseri Riskini Azaltıyor: UVA ışınları ultraviyole radyasyon anlamı taşıyor. UVB ışınları ise cilt yapısını bozarak DNA hasarına ve mutasyona yol açıyor. Tüm bunların sonucunda da uzun vadede cilt kanserine yakalanma riski artıyor. İşte bu nedenle yalnızca estetik kaygılar için değil, sağlık için de güneş kremi kullanmak önem arz ediyor.
 • İnce Çizgi ve Kırışıklıkları Önlüyor: Yer çekimi ve ilerleyen yaş gibi faktörlere bağlı olarak oluşan çizgiler güneş kremi sayesinde ötelenebiliyor. Düzenli kullanımda, cildi gergin ve parlak tuttuğu gözlenebiliyor.
 • Ciltte Leke Oluşumunu Engelliyor: Güneş kremi sayesinde ciltte melanin salgısı tetikleniyor. Bu da lekelenmelere ve siyah noktalara karşı kalkan görevi görüyor.

guness

 • Güneş Yanıklarını Önlüyor: Yazın kavurucu sıcağı ile birlikte cilde doğrudan ve güçlü bir şekilde nüfuz eden güneş ışınları, bir süre sonra kızarıklık, soyulma ve kabarma gibi etkiler bırakıyor. Güneş kremi sayesinde, tüm bunları engellemek mümkün olabiliyor.
 • Nem Kazandırıyor: Ciltte koruyucu bir tabaka oluşturan güneş kremi, var olan nemin ciltte kalmasını sağlayarak, kuruluk oluşma ihtimalini büyük ölçüde azaltıyor.
 • Hava Kirliliğinden Koruyor: İçerdiği bileşenler sayesinde bariyer görevi gören güneş kremleri hava kirliliğine bağlı etkileri ciltten uzak tutuyor.

gunesss

 • Cilde Elastikiyet Kazandırıyor: Keratin, elastin ve kolajen gibi cildin elastikiyetinden sorumlu olan proteinler, güneş kremleri sayesinde korunuyor, güçleniyor ve daha etkin bir hal alıyor.
 • Aydınlık Görünüm Sağlıyor: Güneş lekeleri ya da kuruluk sebebiyle solgun görünen cilt yüzeyi, güneş kremi sayesinde çok daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşuyor.
 • Renk Tonu Eşitsizliklerine Engel Oluyor:  Güneş kremi; koruyucu, güçlendirici ve besleyici etkisi sayesinde, ciltteki melanin dengesini sağlayarak, renk tonu eşitsizliklerinin önüne geçiyor.

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

 • Etkin koruma sağlamak amacıyla; krem, güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürülmelidir.
 • Vücuttaki tüm açık alanlara ince bir tabaka halinde uygulanarak yedirilmelidir.
 • Etkisinin istenilen düzeyde devam edebilmesi için; her 2-3 saatte bir yenilenmelidir.
 • Cilt bakım rutininin son aşamasında yer almalıdır.

Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu