Hastalıklar

Langya Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Pekin Mikrobiyoloji ve Epidemiyoloji Enstitüsü‘nde görevli uzman araştırmacılar, Çin’de ilk vakasının tespit edildiği 2019 yılında Langya virüsü hakkında bir çalışma yaptı. Araştırma ekibi, Langya virüsü vakaları bildiren Çin eyaletlerindeki farelerde, köpeklerde ve keçilerde bu virüsün izlerine rastladı. Bu hayvanlardan insanlara bulaşan zoonotik bir enfeksiyondur. Araştırmacılar hala bu virüsün insandan insana bulaşmaya neden olup olamayacağını bulmaya çalışıyor. Peki nedir bu Langya virüsü? 

Langya Virüsü

Langya Virüsü Nedir?

‘Langya henipavirus (LayV) 2018 senesinde Çin’de keşfedildi. Ama resmi olarak tanınmadı. Yakın zamanda yayınlanan bir çalışma, virüsün ilk olarak 2019’da insanlarda tespit edildiğini ve en son vakanın, test edilen 262 farenin dörtte birinde LayV viral RNA’sının bulunduğu bu yıl olduğunu gösterdi.

Langya virüsünün yarasalardan yayılan Nipah virüsü ile aynı virüs ailesinden olduğu söyleniyor. Nipah virüsü ölümcüldür ve Dünya Sağlık Örgütü, bir sonraki pandeminin nedeni olabileceğinden şüphelenilen pandemi listesinde Nipah virüsünü listelemişti.

Şu anda bu virüs yalnızca Çin’de bildirilmiştir ancak Çin’e ve Çin’den seyahat eden kişilerin bu virüse karşı çok dikkatli olmaları gerekir. Bir hayvanla temas etmemelidirler. Ayrıca hasta olan kişilerle yakın temastan kaçının. Langya virüsünün şu an için herhangi bir tedavisi ya da aşısı olmadığı için bunu önlemek için ekstra dikkatli olmamız gerekiyor.

Langya Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Her enfeksiyon ve virüste olduğu gibi bu virüste de bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır.

  • Halsizlik
  • Öksürük
  • İştah kaybı
  • Yüksek ateş
  • Mide bulantısı
  • Kas ağrısı
  • Yorgunluk gibi belirtilere neden olabileceği bildirilmektedir.

Araştırmacılar, insanların virüsten ne kadar ciddi şekilde etkilendiğini görmek için hastaların belirtilerini bir süre yakında takip etti. Bu enfeksiyonu taşıyan ve hasta olan hastalarda en sık görülen semptom, her enfekte kişide görülen ateştir. Bunu sırasıyla yorgunluk (%54), öksürük (%50), iştahsızlık (%50), kas ağrıları (%46) ve bulantı (%38) izledi. Yaklaşık %35’inde karaciğer sorunları varken, %8’inde böbrek fonksiyonu azalmıştır.

Langya Virüsü

Langya Virüsü Ölümcül Mü?

Şu anda Langya virüsü ile enfekte olanlar arasında ölüm yok. Bazı uzmanlar hastalığın insanlara hayvanlardan geçtiğini söylüyor. Aynı zamanda bu enfeksiyonun ölümcül olmadığı ve herhangi bir ciddi duruma sebebiyet vermeyeceğini de belirtiyor.

Langya Bulaşıcı Mı, Nasıl Bulaşır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Langya, genel olarak yarasalardan bulaşan Nipah virüsü ile aynı aileye sahip olan bir virüstür. Damlacık yolu ile insandan insana geçtiği bilinmektedir. Fakat bunun kanıtlanması için daha fazla kanıt elde edilmesi gerekmektedir.

Bu virüs insandan insana geçebildiği gibi, hayvanlardan da insanlara geçebilir. Özellikle Çin’e giden ve Çin’den dönen kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. İlk günlerde kendilerini izole etmeleri eğer ki hastalığı taşıyorlarsa, bulaşıcılığı önler. Şu an için Çin’de görülen bu hastalık ülkemizde görülmedi. Tahminlere göre de Çin’de 35-40 arasında bir vaka var.

Langya Virüsü

Langya Virüsü İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu