Alışveriş Rehberi

Nevresim Takımı- Pike Takımı Nası Kullanılmalıdır?

instagram takipçi hilesi

NEVRESİM TAKIMI VE PİKE TAKIMI NEDİR?

Nevresim ; battaniye, yorgan, yastık gibi eşyaları kaplamak için kullanılan kese biçiminde olan ucu açık tekstil eşyasına denilmektedir.   Nevresim takımı , terimi isminden de anlaşılacağı gibi nevresim ve onu tamamlayan parçalardan meydana gelmektedir. Genel olarak iki, bazı takımlardaysa dört yastık kılıfı ve alt çarşaftan oluşurlar. Evlerimizde güzel kombin yaparak özenerek kullandığımız bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Nevresim takımı çeşitlerine gelecek olursak da; pamuk, saten, ranforce, creton, percale olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Bu çeşitler, dokuma sıklığına göre farklılık göstermektedir. Dikkat etmemiz gereken önemli bir noktaysa nevresim takımı seçerken; kalitesiz ve karışık ürünlere çok dikkat etmelisiniz. Pamuk ve saten ürünler hem pahalı hem de kaliteli ürünler olup en çok tercih edilenler arasında yer almaktadırlar..

Nevresim takımlarının; çok farklı desenleri ve renkleri bulunur. Hem hediye olarak hem de çeyiz olarak tercih edilmektedir. Çiçekli, böcekli, manzaralı olanlar en çok tercih edilenler arasındadır. Ayrıca; tek kişilik ve çift kişilik nevresim takımı olarak da ikiye ayrılmaktadır. Eğer bekârsanız, tek kendiniz yaşıyorsanız tek kişilik nevresim takımı kullanırsınız. Ama evliyseniz de çift kişilik nevresim takımı kullanırsınız. Genç odalarına uygun renk ve desenlerde de örgülü battaniye şeklinde, ranforce kumaşlı, 0 pamuk kumaşlı takımlar da sizlerin zevkine göre farklılık göstermektedir. Bir de fanatik olanlar için de nevresim takımları; Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor nevresim takımı olarak da ayrılmaktadır. Tuttuğunuz takıma göre nevresim takımınızı tercih edebilirsiniz.

DOKUMA VE İPLİĞİNE GÖRE, KUMAŞ ÇEŞİTLERİNE GÖRE NEVRESİM ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Untitled 3

Bu sınıflandırma; dokuma sıklığına ve ipliğin cinsine göre farklılık göstermektedir.

CRETON NEVRESİM: Creton nevresimler; yüzde yüz pamuk ya da polyester karışımından meydana gelmektedirler. Seyrek olarak dokunmalarından dolayı daha kalın ipliklerin üretiminde de kullanılırlar. Bundan dolayı da daha sert bir nevresim türüdür. Genellikle fiyat olarak daha ucuzdurlar.

SATEN NEVRESİM: Satene; iplik türü değil dokuma şeklidir diyebiliriz. Saten nevresimlerin içerisinde; pamuk ya da polyesterlere rastlamak mümkündür. Genellikle sünnet, düğün gibi etkinliklerde kullanılırlar. Fazla kullanışlı değildir.

PAMUK SATEN NEVRESİM TAKIMLARI: Sağlıklı ve konforlu bir uyku için tercih edilmektedir. Bu nevresim takımları; merserizasyon işleminden geçirildiği için dayanıklılığı da o kadar çok uzun sürmektedir.

TENCEL NEVRESİM: Okaliptus ağaçlarından üretilmiş olan elyafların pamuk dokuma ile birleşiminden üretimi yapılmaktadır. Yumuşak, dayanıklı ve sağlık açısından da oldukça uygundur.

BAMBU NEVRESİM: Bambu ağacından meydana gelmektedir. Ayrıca doğal elyafların pamukla karışımından oluşmaktadır. Dokuları yumuşak olup son günlerde markaların en çok tercih ettiği tür olduğunu söyleyebiliriz.

PERCALE( POPLİN) NEVRESİM: Bazı markalar tarafından 60 tel sıklığının üzerindeki ürünlere percale adı verilmektedir. Dayanıklı bir üründür.

RANFORCE NEVRESİM: Ranforce kumaştan üretilmiştir. %100 pamuktan oluşmakta ve yüksek hava geçirgenliğine sahiptir diyebiliriz. Çoğu marka tarafından en çok tercih edilenler arasına girmeyi başarmıştır.

POLY COTTON-TERRY COTTON NEVRESİMLER: Pamuk ve polyester karışımdan meydana geldiklerini söyleyebiliriz. Kolay ütülenebilirler fakat terlemeye neden olmaktadırlar. Uyku için tercih edilebilen sağlıklı bir ürün olduğunu söyleyemeyiz.

Peki, nevresim takımlarını nerelerden tercih etmeliyiz: Taç nevresim takımı, Özdilek nevresim takımı, English home nevresim takımı gibi markalardan alışveriş yapabilirsiniz.

PİKE TAKIMI NEDİR? NE AMAÇLA KULLANILIR?

Pike takımı, yaz aylarında kullanılan ince örtüye denilmektedir. Yatağın üzerini örtmek amacıyla bir çarşaf, bir pike yatak örtüsü ve yastık kılıfından oluşmaktadır.  Genellikle; pike takımları normal kumaş ve pamuktan oluşmaktadır. Ayrıca dantelli pike takımları görünüş bakımından cezbedicidir. İnce olduğu için yaz aylarında kullanımı çok rahat olmaktadır. Ayrıca dolapta da fazla yer kaplamamaktadır. Rahat bir kullanımı vardır.

Peki, pike takımı fiyatları nasıldır? Bu sorunun cevabıysa şöyledir; kullanım açısından gayet uygun olan bu takımlar fiyat bakımından da uygundur. Tabi ki kendi arasında da dantelli, normal, pamuklu olarak ayrıldığı gibi fiyat bakımından da farklılık gösterdiği görülmüştür.

MR

MaksatReklam MaksatBilgi'nin reklam servisidir. Doğal içerik reklamlarıyla , metin ve görüntülü ilgi çekici afiş reklamcılığını sizlere sunuyor. Bu sayede öne çıkıyorsunuz! Fark ediliyorsunuz !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu