Hastalıklar

Nazofarenks Nedir, Tedavileri ve Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Nazofarenks, nazal septumun arkasında bulunan burun boşluğunun bir parçasıdır. Boğazın üst kısmında bulunur. Nazofarenks, havanın ciğerlerinize akmasına izin verdiği için solunum sisteminin bir parçasıdır.

Bu bölümlerin duvarları esas olarak üç farklı doku tipinden oluşur: en dış tabakasında kas, orta tabakasında mukoza ve en iç tabakayı oluşturan kemik. Bu duvarların işlevi havayı ısıtmak ve nemlendirmek, havadaki toz veya polen gibi gelen partikülleri filtrelemek ve bu hava akımında bulunabilecek virüsleri veya bakterileri öldürmektir.

Nazofarenks

Nazofarenks Tanıları Nelerdir?

Bu bölgeyi etkileyebilecek çeşitli hastalıklar vardır, ancak çoğu semptomu yönetmenize ve hayatınıza geri dönmenize yardımcı olacak tedaviler de mevcuttur. Bu alanı etkileyen hastalıkların en önemli tanılarından bazıları şunlardır;

– Yüzücü Kulağı

– Orta kulak iltihabı

– Kronik Sinüzit ve Rinit

– Nazofarenjit (burun boşluğunun iltihabı)

Herhangi bir burun probleminiz varsa doktorunuzu sık sık ziyaret etmeniz önemlidir. Bu, daha ciddi bir soruna neden olan tesadüfi bir semptom olabilir. Doktorlar, yaşayabileceğiniz herhangi bir rahatsızlığı yönetmenize yardımcı olmak için sizinle birlikte çalışacaklardır. Bunun zor olabileceğini biliyoruz, bu nedenle gerekirse doktorunuz ve ofisiniz arasında tercüme yapabilecek temsilciler sunuyoruz.

Faringeal Neoplazmım Olduğunu Düşünürsem Ne Yapmalıyım?

Boğazınızın arkasında olağandışı bir şey hissederseniz, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu ziyaret edin. Bu bölgeyi etkileyen çeşitli kanser türleri vardır ve bunların çoğu başarıyla tedavi edilebilir. Yüksek basınçlı hatlardan gelen hava veya hatta kirli su gibi şüpheli herhangi bir şeye maruz kalmış olabileceğinizden şüpheleniyorsanız, sizin için bir tedavi ayarlayacağız. Uzmanlarımız, ameliyattan sonra da rahatlayabilmeniz veya herhangi bir rahatsızlık duymamanız için bakım sağlayabilir.

Nazofarenks

Faringeal Neoplazmaların Belirtileri Nelerdir?

İzlenmesi gereken bazı yaygın belirtiler şunlardır: yutma güçlüğü, kalıcı boğaz ağrısı ve nefes almada zorluk. Bu kolayca soğuk algınlığı veya grip ile karıştırılabilir ve kaybolmaz. Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız doktorunuzla iletişime geçin.

Faringeal Neoplazmaları Nasıl Önlenebilir?

Bu alanda kansere yakalanmamak için atabileceğiniz çeşitli adımlar vardır. İlk olarak, dişlerinizdeki ve diş etlerinizdeki çürük ve hastalıkları önlemek için iyi ağız hijyeni sağlamak önemlidir. İçinde yabancı cisim olduğundan şüpheleniyorsanız, bu bölgede enfeksiyon ve hatta kanser riskini en aza indirmek için mümkün olan en kısa sürede diş hekiminizle konuşun. İkincisi, sizi asbest veya cıva gibi kimyasallara maruz bırakabilecek herhangi bir şey yapmaktan kaçınmak önemlidir. Bu malzemelerin çoğu sağlığınıza zararlı olabilir ve kansere veya diğer enfeksiyonlara neden olabilir.

Hastalarımızın mümkün olan en iyi bakımı aldığından emin olmak için yorulmadan çalışıyoruz. Bu bölge ile ilgili herhangi bir semptomunuz varsa, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmaktan çekinmeyiniz. Hayatınıza geri dönmek için ihtiyacınız olursa, yardım alabileceğinizi unutmayın.

Burun Boşluğunu Etkileyen En Yaygın Hastalık Nedir?

Burun tıkanıklığı (genellikle “sinüzit” olarak adlandırılır) burun boşluğunun iltihaplanmasıdır. Buna enfeksiyon, alerjenlerden kaynaklanan tahriş (örneğin polenler, ev tozları; hatta bazı gıdalara alerjiniz olabilir) veya bazı ilaçlar neden olabilir. Ayrıca burun ve sinüslerin tıkanmasına yol açan burun mukoza zarının hasar görmesinden de kaynaklanabilir. Semptomlar tıkalı bir burun ve baş ağrısı veya tahriş olmuş sinüsleri içerir. Bu durumu genellikle yaşıyorsanız, boğaz ağrısı veya yüz ağrınız da olabilir.

Kıkırdaklı Septum Nedir?

Kıkırdak septum, iki burun boşluğunu ayıran burnun bir bölümüdür. Septum, soğuk havanın burnun alt kısmına girmesini engeller. Ayrıca her boşluktaki havanın nemini ve sıcaklığını düzenler.

Nazofarenks

Bu Bölgeyi Etkileyen Bazı Yaygın Hastalıklar Nelerdir?

Bu bölgeyi etkileyebilecek bazı yaygın teşhisler şunlardır: Sinüzit (“sinüs enfeksiyonu” olarak da bilinir), alerjiler ve alerjik rinit, astım ve burun septum eğriliği.

Doktor, kendi bireysel tedavi planınızı tasarlamak için sizinle birlikte çalışacaktır. Daha ciddi bir rahatsızlığınız var ise ve acil yardıma ihtiyacınız varsa doktorunuz size bir tıbbi kimlik etiketi sunarak başlayabilir. Ayrıca, sağlık sisteminde gezinmenize yardımcı olacak ve hatta kontroller sırasında doktorunuza sorabileceğiniz, danışabileceğiniz sorular hakkında tavsiyelerde bulunacak, kullanımı kolay bir olan kılavuz kitap da sunulabilir.

Hastalarımızın mümkün olan en iyi bakım koşullarını almalarını sağlamak için yorulmadan çalışıyoruz. Herhangi bir burun sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzu ziyaret etmekten çekinmeyin, çünkü bu daha ciddi bir şeyin tesadüfi bir belirtisi olabilir.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu