Yerli Kadın Ünlüler

Nalan Tokyürek Kimdir?

instagram takipçi hilesi

nalan fotograflari 2022 19

Tam adı: Emine Nalan Tokyürek
Doğum tarihi: 15 Kasım 1973
Doğum yeri: Eskişehir, Türkiye
Boyu: 
Burcu: Akrep
Ailesi: Mehmet Ali Tokyürek (baba), Filiz Tokyürek (kardeeş), Füsun Tokyürek (kardeş)
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Şarkıcı
Aktif Yılları: 1993’den Günümüze
imdb-logo
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi

Hakkında

Nalan Tokyürek kimdir? Nalan Tokyürek Türk şarkıcı, besteci ve söz yazarıdır.

Nalan, 15 Kasım 1973 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Babası komiser, annesi ise ev hanımıdır. Babasının işi dolayısıyla henüz 3 yaşındayken tayinleri çıktı. Eskişehir’den İstanbul’a taşındılar.

Eğitimini İstanbul’da almaya başladı. Fakat 5. sınıftayken babasının yeniden tayini çıktı ve okula Afyon’da devam etti.

Onun müzik kariyerini yönlendiren ve oluşturan babasıdır. Babası, Nalan’ın ses konusundaki yeteneğini küçük yaşta keşfetti. İlk olarak TRT İstanbul Radyosu Çocuk Radyosuna yazdırdı. Fakat Nalan girmek istemediğini söyledi.

1984 yılında yine babasını zoruyla İstanbul Teknik Üniversitesi’ne Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitimi almak için yazıldı. Kanun öğrencisi olarak ortaokula başladı. Babası Türk musikisine hayrandı.

Lise ve üniversite öğrenimini de aynı okulda aldı. Şan öğrencisi olarak eğitimine devam etti. Ayrıca okulda Klasik Türk Müziği eğitimi de aldı.

İçinde olan müzik sevgisi daima devam etti. İlk şarkılarını babasından öğrenmiştir.

Okul arkadaşlarıyla üniversite döneminde bir grup kurar. Beşiktaş Sokak Bar’da programlara katılır. Burada ilk sahne deneyimini kazanır. Aslında onun hayalinde üniversitede akademisyen olmak vardı.

Tabi ki hayalleri bununla sınırlı değildi. Kardeşiyle birlikte bir kaplumbağa arabası almasını istemiştir.

1993 yılında Twins Bar’da sahne almaya başlar. Bu kulüp ünlü ve popüler bir yerdir. Bir gün Zeynep Talu buraya gelir ve Garo Mafyan’ın albümüne solist aramaktadır. Burada Nalan’ı dinleme fırsatı elde eder. Nalan’ın vokalinden etkilenir ve şarkıları seslendirmesini teklif eder.

Nalan Tokyürek şarkıları dinledi ve annesine dinleterek fikrini aldı. Fakat annesi albümü seslendirmesini istemedi. Yine de Nalan annesini dinlemedi ve teklifi kabul etti. Albüm büyük beğeni kazanır.

Albüm Nalan’a “Of Aman Nalan” lakabı kazandırır. Türk müziğine yeni bir yorum ve soluk getirdi. Artık sadece yorumcu olarak kalmak istemiyordu.

Albümü 2 milyonu aşkın satış yaptı. Fakat bu satış kendisine maddi bir gelir kazandırmadı. Burada imzaladığı sözleşme, plak şirketinin büyük haksızlık yaptığını gösterir.

Kendi şarkılarını yazmaya başlar. Artık ustalaşmış ve plak şirketini değiştirerek İstanbul Plak’ta yer almıştır. İstanbul Plak şirketiyle aralarında aile bağı oluşmuştur. Fakat Nalan’a bir sözleşme sunmuşlardır. Sunulan sözleşme Nalan’ı şaşkına uğratmıştır.

Cem Uzan, Nalan Tokyürek ile birlikte çalışmak istediğini söylemiştir. Fakat Nalan, bu teklifi Cem Uzan’ı çok sevdiği için onu kaybetmekten korkarak reddetmiştir.

İstanbul Plak Şirketini şikayet ederek mahkemelik olmuştur. Mahkemeyi 2002 yılında kazanır. Bir dönem bitik şarkıcılar arasında yer alır. Fakat albümü çok sevilir ve giderek şarkıları sayesinde yükselmeye başlar.

Usul Usul albümünün satışları da oldukça yüksektir. 1999 yılında babasının anısına albüm çıkarır. Şarkılar büyük beğeni kazansa da, basında yer alan haberler Nalan’ı derinden yaralar.

Bir süre sonra kulüp programlarını bırakır. 2000’li yılların ilk yarısında Acemi Balık, Unuttum gibi şarkıları yazar. Bu şarkılar o yılların en hit parçaları arasında yer alır.

Nalan Tokyürek yine aynı yıllarda Kral TV’den 5 defa en iyi kadın sanatçı dalında aday gösterilir.

Nalan hiç evlenmemiş ve çocuk sahibi olmamıştır. Fakat 2 defa nişanlandığını belirtmiştir. Hayatını ailesine ve evcil dostlarına adar.

Bir dönem ülkedeki durumlar nedeniyle panik atak yaşar ve 1 sene boyunca evden çıkamaz. Şimdilerde panik atağı atlattığını belirtir.

Albümleri

 1. Of Aman (1994)
 2. Cansuyum (1995)
 3. Usul Usul (1997)
 4. Nalan 2000 (1999)
 5. Nalan 2002 (2002)
 6. Cayır Cayır (2003)
 7. Adresi Biliyorsun (2005)
 8. Türk Sineması Klasikleri (2007)
 9. Demode (2009)
 10. Aşk (2012)
 11. Aşk Senin Neyine (2019)

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu