Yerli Kadın Ünlüler

Zeynep Talu Kimdir?

instagram takipçi hilesi

zeynep talu 2
Tam adı: Zeynep Talu
Doğum tarihi: 15 Şubat 1967
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Ailesi: Çiğdem Talu, Selahattin Hilav
Eşi: Özcan Çetinsoy (b.2012)
Çocuk (ları): Çiğdem Talu
Mesleği: Söz yazarı, müzik yapımcısı, şarkıcı
Aktif Yılları: 1990 yılından bu yana
youtube musicdeezer logo mbSpotify'den dinle

Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi

Hakkında

Zeynep Talu kimdir? Zeynep Talu, 15 Şubat 1967 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş Türk söz yazarı, müzik yapımcısıdır. Babası yazar Selahattin Hilav, annesi ünlü söz yazarı Çiğdem Talu’dur. İlkokul eğitimini Işık Lisesi’nde tamamladıktan sonra St. Benoit Fransız Kolejinden mezun olmuştur. Küçük yaşlarından itibaren müzik eğitimi almış ve söz yazmaya başlamıştır.

8 yaşındayken piyano eğitimi almaya başlayan Talu, 12 yıl boyunca hocası Yıldız Sarıçetin’le birlikte eğitimini sürdürmüştür. Annesini 16 yaşında kaybettikten sonra uzun süre söz yazamayan Talu, 1984 yılında Melih Kibar’ın bestesi üzerine yeniden söz yazmaya başlamıştır. Neden Sanki Neden isimli bu parçayı seslendiren kişi Nilüfer olmuştur.

1990’lı yıllarda birçok firmada basın, halkla ilişkiler, reklamcılık üzerine çalışmalar yürütürken diğer yandan da şarkı sözü yazmaya devam etmiştir. Daha sonra profesyonel olarak hayatını söz yazarı ve müzik prodüktörü  olmaya adamıştır.

Genelde Garo Mafyan‘la birlikte çalışan Zeynep Talu, birçok hit şarkıya imza atmıştır. Bugüne kadar Türk bestecilerin eserlerine ve çok sayıda yabancı parçaya 800’e yakın söz yazmıştır.

Popüler ve hit olan parçalarının haricinde, İstanbul Devlet Opera ve Bale tarafından sahnelenen “Hayal Yolcuları”  müzikali ve “Cahide” müzikali başta olmak üzere yerli yabancı birçok müzikale şarkı sözleri yazmıştır.

2011 yılında Zeynep Talu Sanat Atölyesi’ni kurmuştur. Müzik ve sahne sanatları alanında birçok çalışma yürütürken bir yandan da halen şarkı sözü yazmaya ve müzik prodüktörlüğü yapmaya devam etmektedir.

Sözünü Yazdığı Önemli Şarkılar

  1. Sevdik Sevdalandık
  2. Rüzgar
  3. Ellerimde Çiçekler
  4. Aşk Layık Olanda Kalmalı
  5. Neler Oluyor Bize
  6. Ankara’dan Abim Geldi

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu