Yerli Erkek Ünlüler

Cem Uzan

Cem Uzan Kimdir?

instagram takipçi hilesi

cem 9
Tam adı: Cem Cengiz Uzan
Doğum tarihi: 26 Aralık 1960
Doğum yeri: Adapazarı / Türkiye
Burcu: Oğlak
Ailesi: Melahat Uzan (annesi), Kemal Uzan (babası), Ayşegül Akay (kardeşi), Hakan Uzan (kardeşi)
Çocukları: Sinan Kemal, Dilara Gizem, Emre Renç, Yasemin Paris
Mesleği: İş adamı siyasetçi
Aktif Yılları: 2000 yılından bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Cem Uzan kimdir? Cem Uzan, yaptığı bir röportajda iki ay içinde Türkiye’ye döneceğini ifade etmiş ve Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili konuşmaları ile Türkiye gündemine oturmuştur.

Cem Uzan, tam adı ile Cem Cengiz Uzan, 26 Aralık 1960 tarihinde Boşnak bir aileden gelmekte olan Melahat Uzan ve Kemal Uzan çiftinin oğlu olarak Adapazarı’nda dünyaya gözlerini açmıştır. Ayşegül adında bir kız kardeş ve Hakan Uzan adında bir erkek kardeşi vardır. İstanbul Özel Alman Lisesi‘ni bitirdikten sonra, ABD‘de Pepperdine Üniversitesinde işletme okumuştur.

Şirketlerine (Star TV, Telsim…) BDDK tarafından el konulmasıyla Türkiye gündemini özellikle de Motorola firması ile olan davasından ötürü uluslararası gündemi oldukça fazla meşgul etmiştir.

Genç Parti‘nin kurucusu olan Cem Uzan, partiyi kurduktan kısa zaman sonra 3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinde beklenilmeyen bir başarı göstermiştir. Söz konusu başarı Genç Parti’yi Meclis’e taşıyamasa da AKP‘nin tek başına iktidar olmasına dolaylı olarak yardımcı olduğu görüşü hakim olmuştur.

2002 yılının yaz döneminde siyasete atılarak Genç Parti’yi kurmuştur. Partisi, kuruluşunun üçüncü ayında girmiş olduğu 3 Kasım 2002 Genel Seçimleri’nde %7.25 oranında oyun sahibi olmuştur. Uzan Grubu şirketlerinde yeniden yoğun biçimde yer almıştır. Genç Parti, 22 Temmuz 2007 Genel Seçimleri’nde aldığı %3.03 oy ile meclise ancak iki milletvekili sokabilmiştir.

Uzan ailesinin yönetiminde yer aldığı Çukurova ve Kepez Elektrik‘te imtiyaz sözleşmeleri Haziran 2003 yılında iptal edilmiştir. 3 Temmuz 2003 tarihinde İmar Bankası ve Adabank‘a el konulmuş ve 2004 yılında, İmar Bankası soruşturması kapsamında pek çoğu hakkında ihtiyati tedbir kararı bulunmakta olan 219 şirketin yönetimine TMSF tarafından el konulana dek kardeşi Hakan Uzan ve babası Kemal Uzan ile beraber Türkiye’nin ekonomik yönden en güçlü ailelerinden birisinin üyesi idi.

Cem Uzan, 2009 yılının Ekim ayında Türkiye’yi kaçak yollarla terk ederek gitmiş olduğu Fransa‘da siyasi iltica başvurusunda bulunmuştur. Günümüzde siyasi sığınmacı olarak Fransa’da Paris‘te yaşamakta olan Cem Uzan, İngilizce, Fransızca ve Almanca‘yı ana dili gibi konuşabilmektedir.

Türkiye’deki ilk özel televizyon olan “Star TV” yi kurmuş ve ilk tematik televizyon “Teleon”, ilk video müzik kanalı “Kral TV”, ilk Türk sineması “Yeşilçam TV”, ilk Türk kanalı “Dizi TV”, ilk özel radyo “Süper FM”, ilk yabancı müzik yayını yapmakta olan “Metro FM” ve ilk slow müzik yayını yapan “Joy FM” i kurmuştur.

1999 yılında Star Gazetesini yayın yaşamına sokmuştur.

Evlilikleri:

  1. Evliliği: Şebnem Berker ile olan evliliğinden Sinan Kemal ve Dilara Gizem adında iki çocuğu dünyaya gelmiştir.
  2. Evliliği: Alara Zeynep Koçibey ile Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nde yapmış ve bu evliliğinden de c adında iki çocuğu dünyaya gelmiştir.
  3. Evliliği: Takı tasarımcısı Fransız Fanny Blanchelande ile gerçekleştirmiştir.

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=80ugK6oWhQk

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu