PolitikaYerli Erkek Ünlüler

Deniz Baykal Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Deniz Baykal
Tam adı: Deniz Baykal
Doğum tarihi: 20 Temmuz 1938
Doğum yeri: Antalya, Türkiye
Ölüm tarihi: 11 Şubat 2023
Ölüm yeri: Ankara, Türkiye
Boyu: 1,7 m
Kilosu: 
Burcu: Yengeç
Ailesi: Hüseyin Hilmi Bey (Babası), Feride Hanım (Annesi)
Eşi: Olcay Baykal (1963 – 2023)
Çocuk (ları): Aslı Baykal, Ataç Baykal
Mesleği: Hukukçu, Siyasetçi
Aktif Yılları:
Sosyal Medyada
instagram-hesabi

Hakkında

Deniz Baykal Kimdir? Deniz Baykal, Türk siyasetinin en etkili isimleri arasında gösterilen eski bakan ve CHP milletvekilidir.

Deniz Baykal Kaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

Deniz Baykal, Kafkas göçmeni Hüseyin Hilmi Bey ile Mısır göçmeni (Giritli olduğu iddia edilen) Feride Hanım’ın oğlu olarak 20 Temmuz 1938’de Antalya’da dünyaya gözlerini açtı.

Deniz Baykal Eğitimi

1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 1960 yılında Ankara Üniversitesi Siyaset Fakültesi’ne asistan olarak girdi. 1963’te doktora derecesi ile mezun olduktan sonra iki yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde kaldı.

Deniz Baykal Kariyeri

Baykal, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ikinci kurucusu ve genel başkanıydı. CHP’nin genel başkanı olarak beş kez başbakanlığa aday oldu. Ancak başbakanlık koltuğuna oturamadı. 37., 42. ve 52. hükümetlerde görev aldı ve sırasıyla Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Maliye Bakanı olarak görev yaptı.

Deniz Baykal, Mayıs 2010’da kendisine ait olduğunu iddia ettiği gizli kamera kayıtlarının medya tarafından duyurulmasının ardından 10 Mayıs 2010’da CHP’deki görevinden istifa etti. 1960’lı yıllara doğru Demokrat Parti hükümetine karşı gelişen öğrenci hareketlerine katılarak siyasetle tanışan Baykal, Ekim 1973’te yapılan Genel Seçimlerde CHP’den Antalya Milletvekili seçildi.

1974 yılında I. Bülent Ecevit hükümetinde Maliye Bakanı, 1978 senesinde ise III. Ecevit hükümetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yaptı. Bu dönemde Baykal, Parti Komitesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Merkez Yürütme Komitesi Sekreter Yardımcısı olarak görev aldı. 12 Eylül 1980 günü gerçekleştirilen askeri müdahalesinden sonra bir süre Ankara’da Ordu Dil Okulu’nda gözaltına alındı.

1982 anayasası ile beş yıl süreyle siyasetten men edilen siyasetçilerden biriydi. 1983’te parti kurulduktan sonra bir grup CHP ve AP’li siyasetçiyle birlikte “yasağa rağmen faaliyetlerini sürdürdüğü” gerekçesiyle Çanakkale Zincirbozan Askeri Tesislerinde ikinci kez gözaltına alındı.

Deniz Baykal, 1987 senesinin Eylül ayında yapılan genel seçimlerde SHP Antalya Milletvekili olarak seçildi. SHP içinde, grup başkanvekiliği ve ardından genel sekreterlik görevlerinde bulundu. Başkanlık görevine Haziran 1988’de başladı ve 10 Eylül 1990’da istifa etti. Antalya Milletvekili olarak, Baykal Türkiye Avrupa Birliği Karma Parlementolararası Komitesi’nin eş başkanlığını yürütmüş ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyeliğine seçilmiştir. Ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Dışişleri Komisyon üyeliğinde de bulundu.

1992 yılının Temmuz ayında siyasi partilerin açılmasına izin veren yasanın imkanını kullanarak, 9 Eylül 1992’deki CHP Kurultayı’nda Genel Başkan seçildi. Atatürk ve İsmet İnönü gibi, Baykal da 54 yaşında genel başkan oldu. 18 Şubat 1995 tarihindeki Bütünleşme Kurultayı’nda genel başkanlıktan ayrıldı ve aday olmadı.

9 Eylül 1995 tarihinde birleşen CHP Olağan Kurultayı’nda tekrar genel başkanlığa seçildi. 30 Ekim 1995’de kurulan DYP-CHP koalisyon hükümetinde, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı. Baykal’ın koalisyonu kurmasının tek şartı, hemen erken seçim yapılmasıydı.

Antalya Milletvekili olarak seçildiği 24 Aralık 1995 genel seçimleri sonrasında, 53. Hükümet kurulduğunda Deniz Baykal Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinden ayrıldı. 23 Mayıs 1998 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 27. Olağan Kurultayında Genel Başkanlık görevine 3. kez seçildi. Ancak, 18 Nisan 1999 seçimlerinde CHP ve Baykal ilk kez parlemento dışında kaldı. 22 Nisan 1999 tarihindeki seçim sonuçları nedeniyle istifa eden Baykal, 30 Eylül 2000 tarihindeki CHP 11. Olağanüstü Kurultayında tekrar genel başkan seçildi.

22 Temmuz 2007 seçimlerine CHP başkanı ve başbakan adayı olarak girerken, Deniz Baykal umduğu sonucu tekrar elde edemedi. Resmi olmayan sonuçlar 22 Temmuz akşamı açıklandığında, açıklama yapmaktan çekinen Baykal, Cem Uzan gibi ikinci parti lideriydi.

Deniz Baykal, CHP Antalya Milletvekili olarak seçildiği 2010 Mart ayında medyada haber olan seks kaseti iddialarının sonucu olarak 10 Mayıs 2010 tarihinde CHP Genel Başkanlığı görevinden istifa etmiştir. Baykal, görüntülerin gerçek olmadığını ve bu durumun bir komplo olarak nitelendirdiğini belirterek, yapılacak olan genel kurul seçimlerine kadar CHP Genel Başkanlığı görevine vekaleten Cevdet Selvi getirilmiştir.

Baykal, 1963 yılında Olcay Baykal ile evlenmiş ve bu evliliğinden Aslı Baykal adında bir kızı ve Ataç Baykal adında bir oğlu dünyaya gelmiştir. 2011 ve 2015 genel seçimlerinde Antalya Milletvekili olarak CHP’den seçilmiştir. 16 Ekim 2017 tarihinde acilen hastaneye kaldırılan Baykal’ın boynundan anjiyo yapıldı ve üst solunum yolu enfeksiyonu teşhisi konuldu. 51 gün hastanede tedavi gören Baykal, 20 Mart 2018 tarihinde evine döndü.

24 Haziran 2018 seçimlerinde CHP’nin Antalya milletvekili olarak tekrar seçilmiştir.

Deniz Baykal, 11 Şubat 2023 tarihinde 85 yaşında Ankara’daki evinde hayatını kaybetti.

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu