Sami Kohen

Sami Kohen Kimdir?

instagram takipçi hilesi

sami kohen 1
Tam adı: Sami Kohen
Doğum tarihi: ??. ??. 1928
Doğum yeri: İstanbul, Türkiye
Ölüm tarihi: 19 Ekim 2021
Ölüm yeri: İstanbul, Türkiye
Boyu: 
Burcu: 
Ailesi: Albert Kohen (Babası)
Eşi: Mirka Kohen (1960)
Çocuk (ları): Jale Kohen, Alp kohen
Mesleği: Gazeteci, Yazar
Aktif Yılları: 1960’lı ve 2021 yılları arası
youtube-chanel
Sosyal Medyada

Hakkında

Sami Kohen Kimdir? Sami Kohen, gazeteci ve yazardır.

Sami Kohen, 1928 senesinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Babası gazeteci Albert Kohen’dir.

Üniversite eğitimine İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü‘nde başladı. Daha sonra ABD’ye gitti ve Pennsylvania Üniversitesi’nde eğitimini tamamladı.

Yahudi bir ailede dünyaya gözlerini açmış olan Kohen, babasının 1939 ve 1949 yılları arasında Fransızca ve Ladino dillerinde piyasaya sürdüğü “La Boz de Türkiye / Türkiye’nin Sesi” isimli gazeteyi, babası vefat ettikten sonra ilk olarak “Türkiye’nin Sesi”, daha sonra da “Haftanın Sesi” olarak Türkçe yayınladı.

İstanbul Ekspres, Tan ve Yeni İstanbul isimli gazetelerde dış politikalar yorumcusu olarak görev yaptı. 1954 yılında Ercüment Karacan’a ait olan Milliyet Gazetesi’nde Dış Haberler şefi görevine getirildi. 1954 yılından bu yana hiç ara vermeden Milliyet Gazetesi’nde uluslararası ilişkiler ve dış politika konularında köşe yazıları yazdı.

Aynı zamanda ABD’de yayına çıkan “Christian Science Monitor” ve “New York Times” isimli gazetelerde de makaleler yazdı. 1970 ve 1980’li yıllarda Türkiye’de “The Economist”, “The Guardian” ve “The Christian Science Monitor” gazetelerinde muhabirlik görevini icra etti.

1963 yılında Milliyet’in Genel Yayın Yönetmeni olan Abdi İpekçi, Mehmet Ali Birand‘ı Sami Kohen’in yanına gönderdi. Bu sayede Mehmet Ali Birand da gazeteci oldu. 1960’lı yıllarda Halit Kıvanç, Mehmet Ali Birand ve Altan Erbulak ile aynı odada çalıştı.

Sami Kohen, Türkiye dışında yayınlanan yazılarında “Sam Cohen” ismini kullandı. 1958 senesinde ABD’de pek çok gazeteye konuk oldu. 1960 ve 1970’li senelerde pek çok dış merkezde hem kısa hem de uzun süreli görev yaptı. 1980 ve 1984 yılları arasında Uluslararası Basın Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Daha sonra Türkiye Basın Enstitüsü Derneği Başkanlığı‘na getirildi.

2007 yılında Özer Yelçe tarafından “Sami Kohen Dünyanın Yazısı” bir kitap yayınladı. 16 Şubat 2019 günü “Global İlişkiler Forumu (GİF)” tarafından düzenlenen bir tören ile “Onur Üyeliği” verildi.

Kohen, 1960 senesinde Mirka Kohen ile dünya evine girdi. Bu evliliğinden Jale ve Alp isimlerinde iki çocuğu dünyaya geldi.

Sami Kohen, 19 Ekim 2021 günü böbrek yetmezliği sebebi ile hayatını kaybetti.

Sami Kohen’in Kitapları

  1. 2008 – Dünyanın Yazısı
  2. 1982 – Bugünkü Japonya
  3. 1982 – Değişen Çin

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu