Yerli Kadın Ünlüler

Fatma Uruk Kimdir?

instagram takipçi hilesi

fatma uruk 1
Tam adı: Fatma Uruk
Doğum tarihi: ??. ??. 1988
Doğum yeri: İzmir, Türkiye
Boyu: 1,7 m
Mesleği: Ekonomist, Dalgıç, Sporcu
Aktif Yılları: 2008 yılından bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Fatma Uruk Kimdir? Fatma Uruk, 1988 yılında İzmir‘de dünyaya gözlerini açmıştır. 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İktisat Bölümü‘nde eğitim almaya başlamış ve 2013 yılında mezun olmuştur. 2012 yılında Akdan Danışmanlık firmasında 4 ay boyunca çalışmıştır.

2013 yılında ise QNB Finansbank‘ta çalışmaya başlamıştır. Aynı zamanda gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarının projelerinde yer almaktadır. Küçüklükten beri dalış sporu ile ilgilenmektedir. Dünya serbest dalış rekortmeni olan Yasemin Dalkılıç‘ı izledikten sonra bu sporu aktif olarak yapmaya başlamıştır.

Fatma Uruk, üniversite döneminde okulun dalış kulübüne üye olmuştur. 2008 yılında ise kendisini hazır hissettiğinde Türkiye Şampiyonası’na katılmıştır. Bu şampiyonada 3. olarak milli takıma girmeye hak kazanmıştır. 2009 yılında Dinamik Apnea Türkiye Şampiyonası‘nda Türkiye 2.’si olmuştur. Aynı sene Antalya, Kemer‘de organize edilen Avrupa Şampiyonası‘nda 10. olarak Milli Sporcu unvanının sahibi olmuştur.

2014 yılında Küp Apnea branşında 10 metre derinlikte 95 m yol kat ederek Türkiye 2.’si olmuştur. 2015 yılında koşu antrenmanı yaptığı sırada ciddi bir kaza geçirmiştir. Bu kaza sonucu vertigoya yakalanmıştır. Doktorların uyarmasına rağmen bu spordan vazgeçmemiş ve 2015 yılında Türkiye 2.’si olmuştur.

Fatma Uruk, 2015 yılında Küp Apnea disiplininde düzenlenen yarışmalarda tek nefeste 96.98 metre yol alarak dünya 4.’sü olmuştur. 2017 yılında Yunanistan, Amorgos Adası‘nda organize edilen Authentic Big Blue‘da Türkiye rekoru kırmış ve üçüncülük madalyasına layık görülmüştür.

2018 yılında Şahika Ercümen, Rüstem Derin, Mahmut Fatih Sevük, Derya Can ve Yaren Türk ile birlikte Dünya Şampiyonası‘na katılmış ve 1.31 dakikalık derecesi ile Türkiye 3.’sü olmuştur. 2019 yılında Antalya, Kaş‘ta düzenlenen Serbest Dalış Paletli Sabit Ağırlık ve Küp Apnea Türkiye Şampiyonası’nda 40 metre ile ikinci olmuştur. Birinci ise 72 metre ile Şahika Ercümen olmuştur.

Fatma Uruk, 2020 yılının Mart ayında Serbest Dalış Dünya Rekoru Denemesi için Meksika, Valladolid‘e gitmişti. Fakat koronavirüs salgını sebebi ile denemeyi gerçekleştirememiştir. Virüsün çok fazla olduğu zamanlarda geri dönmeyi göze alamamış ve bir süre orada kalmıştır.

8 aydır Meksika‘da olan ve antrenman yapan Uruk, 18 Kasım 2020 günü dünya rekor denemesini gerçekleştirdi ve Rus sporcu Olga Davydova‘nın 65 metrelik rekorunu 67 metre ile egale ederek yeni bir dünya rekoru kırdı.

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.info

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu