Yabancı Erkek Ünlüler

Muhammed bin Zayed El Nahyan

Muhammed bin Zayed El Nahyan Kimdir?

instagram takipçi hilesi

mohamed bin zayed 5
Tam adı: Muhammed bin Zayed El Nahyan
Doğum tarihi: 11 Mart 1961
Doğum yeri: Al Ayn, Birleşik Arap Emirlikleri
Boyu: 
Burcu: Balık
Ailesi: Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahayan (Babası), Fatima bint Mubarak Al Ketbi (Annesi), Halife bin Zayid El Nahyan,
Eşi: Salama bint Hamdan Al Nahyan (1981)
Çocuk (ları): Hamdan bin Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Khalid bin Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Hesa bint Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Zyab bin Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Zayed bin Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Maryam bint Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Shamsa bint Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Fatima bint Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Shamma bint Mohammed bin Zayed Al Nahyan
Mesleği: 
Aktif Yılları: 1980’li yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Muhammed bin Zayed El Nahyan Kimdir? Muhammed bin Zayed El Nahyan, Birleşik Arap Emirlikleri veliaht prensidir. Aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri Başkomutan Yardımcısıdır.

Muhammed bin Zayed El Nahyan, 11 Mart 1961 tarihinde Abu Dabi’ye bağlı olan Ayn şehrinde dünyaya gözlerini açtı. Babasının adı Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahayan, annesinin adı ise Fatima bint Mubarak Al Ketbi‘dir. Halife bin Zayid El Nahyan abisidir. Toplamda 10’a yakın kardeşi var.

1979 senesinde İngiliz Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi‘nden başarılı bir şekilde mezun oldu. Paraşütçülük, helikopterler, silahlar ve taktiksel uçuş üzerine eğitimler gördü.

Batı medyasında genel olarak “MBZ” olarak bilinmektedir. Hem sicil hem de askeri alanlarda pek çok görevler icra etti. BAE Hava Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Genelkurmay Başkanlığı gibi görevler yaptı. Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı ve Abu Dabi emiri olan babasının danışmanlığını yaptı. 2003 senesinde veliaht prens oldu.

3 Kasım 2004 günü babası Abu Dabi Emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başkanı Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahayan vefat etti ve kardeşi Halife bin Zayed Nahyan, Abu Dabi emiri ve BAE Başkanı olarak atandı. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Muhammed bin Zayed el Nahyan, Abu Dabi prensi ve emirliğin varisi olarak atandı.

Muhammed bin Zayed el Nahyan, 2005 yılının Ocak ayında generalliğe terfi etti ve Birleşik Arap Emirlikleri silahlı kuvvetleri başkomutan yardımcısı görevine geldi. Ayrıca Abu Dabi’nin geliştirilmesi ve planlanmasından sorumlu olan Abu Dabi İdari Konseyi’nin Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Bu sorumluluklara ek olarak, Abu Dabi Eğitim Komisyonu başkanı, varlık fonu statüsüne yakın bir devlete ait yatırım ve geliştirme şirketi olan Mubadala’nın yönetim kurulu başkanı, Tawazun başkanı ve Yüksek Petrol Komitesi üyesidir.

1981 yılında Salama bint Hamdan Al Nahyan ile dünya evine girdi. Bu evliliğinden Hamdan bin Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Khalid bin Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Hesa bint Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Zyab bin Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Zayed bin Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Maryam bint Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Shamsa bint Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Fatima bint Mohammed bin Zayed Al Nahyan, Shamma bint Mohammed bin Zayed Al Nahyan isimlerinde 9 çocuğu oldu.

MBZ, 2014 senesinde felç geçiren abisinin yerine geçti.

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=PJTvxh2LO3A

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu