Hastalıklar

Mu Varyantı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Aşıya Dayanıklı Mı?

BioNTech Aşısı Mu Varyantına Karşı Etkili Mi?

instagram takipçi hilesi

Mu varyantı, ilk olarak Kolombiya’da ortaya çıkmış ola korona virüsünün 5. varyantıdır. Tıpta B.1.621 olarak numaralandırılmaktadır. Varyantlara daha önce Alfa, Beta, Gama ve Delta isimleri verilmişti. Tüm bu isimler Yunan alfabesinden alınmaktadır. Mu adı da Yunan alfabesinden gelmektedir.

Mu varyantı, başta Latin Amerika ve Avrupa olmak üzere toplamda 39 ülkede görülmüştür. Dünyadaki toplam vaka sayısının %0,1’ine tekabül etmektedir. Ancak Kolombiya’daki vakaların %39‘u, Ekvator’daki vakaların ise %13’ü bu vakadan kaynaklanmaktadır. ABD’de 50’ye yakın eyalette görüldü. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 139.930 vakayı inceleyen uzmanlar, bu kişilerin 232 tanesinin Mu varyantlı olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü, bu yeni varyantı çok dikkatli bir şekilde incelenmesi ve takip edilmesi gerektiğini vurguladı. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC)‘de bu varyantı takip etmeye başladı.

Bu varyant, daha düşük uyarı seviyesine tekabül eden “yakından izlenmesi gereken” 5. varyant olmuştur. Daha önce Eta, Kappa, Iota ve Lambda varyantları bu kategoriye dahil edilmişti.

mu varyanti 1

Mu Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Mu varyantının belirtileri arasında şunlar yer almaktadır;

  • Nefes darlığı
  • Balgamlı öksürük
  • Boğaz ağrısı
  • Kas ve eklem ağrıları
  • Mide bulantısı ya da kusma
  • İştahsızlık
  • Yüksek ateş

Yukarıdaki belirtiler kişiden kişiye değişebilir.

mu varyanti 2

Aşı Mu Varyantına Karşı Etkili Mi?

ABD merkezli ilaç şirketi olan Pfizer ile beraber korona virüs aşısı üreten Almanya merkezi ilaç firması BioNTech’in Türk CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, kullanılan aşının Delta varyantı da dahil olmak üzere tüm varyantlara karşı etki sağladığını ve başka bir güncellemenin şu an için gerek olmadığını belirtti.

Türkiye’de Kaç Mu Varyantlı Vaka Var?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüsün yeni varyantı olan Mu varyantının Türkiye’de de görüldüğünü açıkladı. Türkiye’de şu anda 2 Mu varyantlı vaka var. Bu sayı siz yazımızı okuduğunuzda artmış olabilir.

Bakan Koca, herhangi bir ekstra tedbirin almak gibi bir düşüncelerinin olmadığın belirtti.

mu varyanti 3

Mu Varyantı İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=TJbv_zNHXk8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu