MaksatModa

Moda Haftasında Neler Olur?

instagram takipçi hilesi

Moda Haftası’nın dünyanın dört farklı şehrinde bir hafta sürdüğünü, yani aslında bir ay sürdüğünü biliyor muydunuz? Yılda iki kez bir ay boyunca moda seti, markaların gelecek sezon için yarattığı giyim markalarını görmek için dünyanın büyük şehirlerine iner.

Dış dünya genellikle bunu lüks partiler, defileler ve abartılı kıyafetler olarak görür. Ama aslında moda haftasında ne oluyor birlikte inceleyelim. İşte;

Moda Haftasında Neler Olur?

Dünya çapında dört büyük moda haftası var

Moda Haftasında Neler Olur

Dünya çapındaki çoğu büyük şehirde moda haftaları düzenleniyor olsa da birçok insanın yıllarını planladığı “büyük dörtlü” vardır. Oluşum sırasına göre bu dört şehir New YorkLondraMilano ve Paris‘te ayı sonlandırıyor.

Her markanın veya tasarımcının defilesi yoktur. Pek çok tasarımcı her yıl bir ritmi kaçırmadan bir gösteri düzenlerken, diğerleri birkaç yıl ara verir.

Moda haftasında bir etkinlik düzenlemek genellikle pazarlama için pahalı bir seçenektir, bu nedenle gösterme eğiliminde olan marka türleri ya köklü çağdaş ya lüks markalar ya da isimlerini duyurmaya çalışan yeni ortaya çıkan tasarımcılardır.

Moda haftasında birçok farklı insan var

moda haftasi 4

Herkes aynı nedenlerle katılmıyor, ancak asıl amaç gelecek sezon ne olacağını görmek ve katılımcıların seçtikleri ortamları kullanarak bunu katılımda değil, dünyanın geri kalanı ile paylaşmalarıdır.

Kalabalık, alıcılar, dergi editörleri, etkileyiciler, fotoğrafçılar, stilistler ve sektördeki yaklaşan trendleri görmek isteyen diğer pek çok kişi ile doludur.

Defileleri kim düzenliyor ve kimler davet alıyor?

moda haftasi 5

Halkla ilişkiler şirketleri çoğu gösteriyi yönetir. Tüm davetlilere ulaşıp onayları, konukların giydiği kıyafetleri vb. hallederler. Pek çok gösteri çok özeldir ve yalnızca az sayıda kişinin katılmasına izin verilir.

Diğerleri daha misafirperverdir ve etkinliğin münhasırlığına ve kapasitesine bağlı olarak konukların arkadaşlarının veya yardımcılarının onlara katılmasına izin verir. Markalar, medya kanallarında paylaşmaları umudu ile davet etmek için belirli etkileyiciler ve dergiler arar.

İnsanlar ne giyer?

moda haftasi 3

Gösterilere çok sayıda konuk, ev sahibi markanın sezon kıyafetlerini giyerek katılıyor. Genellikle birkaç günlüğüne alacakları ve giydikten sonra geri verecekleri kıyafetleri seçmek için doğrudan marka ile veya PR şirketleri ile birlikte çalışırlar.

Kıyafetler, herkesin aynı görünümü giymediğinden emin olmak için dikkatlice seçilir ve planlanırsa başka bir kişinin giymesi için temizlenmek üzere geri alabilirler. Bu görünümler, bir başka büyük moda haftası kültürü olan sokak stili fotoğrafları için çok önemlidir.

Fotoğrafçılar katılıyor

moda haftasi 7

Moda fotoğrafçıları, kıyafetlerinin fotoğraflarını çekmek için gösteriden önce ve sonra katılımcıları durdurur. Genellikle kimin fotoğrafını çekmek istediklerini önceden bilirler ve ayrıca yakınlarda havalı kıyafetler giyen insanları da çekerler. Sahne, birinin paparazzileri nasıl hayal edeceğine benziyor.

Moda haftasında hangi etkinlikler oluyor?

moda haftasi 2

Moda haftasında meydana gelen birkaç farklı türde deneyim ve olay vardır. Markaların düzenleyeceği ana etkinlikler arasında gösteriler, sunumlar, akşam yemekleri ve partiler yer alıyor.

Defileler belirli bir zamanda gerçekleşir ve genellikle podyumda bir aşağı bir yukarı yürüyen modellerden oluşur ve sonunda tüm koleksiyon bir araya gelir.

Sunumlar birkaç saat sürer ve bir pistte yürümek yerine modelleri sabit tutar ve katılımcılar kıyafetleri görmek için istedikleri gibi gelip gidebilirler. Bunlar, insanların her tasarıma yaklaşmasına ve ayrıntıları bir pistten daha net görmesine olanak tanır.

Lüks akşam yemekleri ve partiler

moda haftasi 8

Akşam yemeklerinde markalar, deneyimlerini paylaşmaları ve marka ile konuklar arasında daha yakın bir ilişki kurmaları umudu ile bir avuç seçkin konuğu lüks bir yemeğe davet eder.

Partiler tam da beklediğiniz gibi, bir markanın düzenlediği eğlenceli bir buluşma olur. Genellikle partiler, günleri günün geri kalanından daha az stresli bir sosyalleşme ortamı ile sonlandırmak amacıyla serbest akışlı içecekler ve mezeler, canlı müzik ve marka temalı sanat eserlerini içerir.

Gösteriler genellikle birbirine yakın değildir

moda haftasi 9

Her şehir farklıdır, ancak gösteriler nadiren birbirine yakındır. Bu, taksilerin, Uber’lerin ve özel arabaların çevredeki bölgelerin etrafında döndüğü anlamına gelir.

Genellikle çeşitli gösteriler için farklı kıyafetler gerekir, bu nedenle birçok katılımcı, alternatif kostümler ile arka arkaya gösterileri varsa özel bir araba kiralar. Bu, onlara kıyafetlerini saklamaları ve gösteriler arasında geçiş yapmaları için bir yer sağlar.

moda haftasi 6

Her sezon, tüm dünyadaki insanların gelecek yıllarda ne giyeceğini şekillendiren trendler ortaya çıkıyor. Moda haftası, bir markanın insanları kendi dünyalarına çekmesi ve neyi temsil ettiklerini göstermesi için bir yoldur.

Tasarımcılar, dünyaya vermeyi umdukları mesajı, mekan seçimi, müzik ve sadece giyimin ötesinde olayların tüm detayları ile iletirler. Daha az bilinen markaların öne çıkmasını ve köklü markaların vizyonlarını yeni yaratıcı yollarla güçlendirmelerini sağlar.

Moda Haftasında Neler Olur ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu