Hastalıklar

Mide Gribi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

instagram takipçi hilesi

Grip virüsünün neden olduğu bir solunum yolu enfeksiyonu olan mevsimsel gripten farklı olarak mide gribi, bağırsakların iltihaplanmasına neden olan birkaç virüsü ifade eder. Mide gribinin yaygın bir nedeni norovirüstür. Norovirüs, okullar, ofis binaları, restoranlar gibi ortak alanlarda ve toplu taşıma araçlarında hızlı ve kolay bir şekilde yayılabilir.

Bu enfeksiyon solunum yollarının yanı sıra sindirim sistemini de etkileyebilir. Yaygın bir enfeksiyon olduğu için her yaştan insanda sıklıkla görülür. Mide gribi çok fazla mideyi etkilemez. Ancak mide enfeksiyona maruz kaldığı için pek çok insan şikayet eder.

Pek çok insan da nasıl bulaştığını merak eder. Normal grip gibi insanlarla tokalaşma sırasında da bulaşabilir. Mide gribinde muzdarip bir kişi hapşurduğunda ya da öksürdüğünde de çevresine bu hastalıkta bulaştırabilir. Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırmak fayda sağlayacaktır.

Eğer ki bu enfeksiyonun size bulaşmasını istemiyorsanız, kesinlikle temizliğinize dikkat etmeniz gerekir. Özellikle de ellerinizi sık sık yıkamalısınız.

Mide Gribi

Mide Gribi Belirtileri Nelerdir?

En büyük ve yaygın belirtilerinden bir tanesi kusmadır. Kusmayı mide bulantısı eşlik eder. Bu kişilerde ishal de sık görülür. İshale ek olarak kasık ve midede kramplar da oluşabilir. Bu koşullar mide gribini gösterir.

Mide gribi belirtileri kısa sürelidir. Bu nedenle belirtiler en fazla 2 gün içinde kaybolur. Bu belirtileri yaşıyorsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz, çünkü elbette kesin tanı ancak bir doktor tarafından konulabilir.

Mide Gribinin Tedavisi

Rotavirüs mide gribine neden olur. Bu nedenle öncelikle bu virüsleri vücuttan atarak tedaviye başlamak doğru tedavi seçeneği olacaktır. Mide gribinin neden olduğu mide ağrısı ağrı kesicilerle tedavi edilebilir. Ayrıca mideyi sıcak tutmak ve soğuktan korumak semptomları hafifletmek için tedavinin önemli bir detayıdır.

Bol sıvı tüketerek mide gribinin etkilerini vücudunuzdan hızla yok edebilirsiniz. Daha şiddetli mide gribi vakalarında serolojik destek verilebilir. Serum kullanmak mide gribi semptomlarını azaltabilir ve tedavi sağlayabilir.

Belli başlı ilaçlar kullanılabilmektedir. Bu ilaçların doktor gözetiminde kullanılması gerekli. Halk arasında nane limonunda iyi geldiği söylenir. Nane limonun mideyi rahatlatma özelliği vardır. Zencefil de iyi gelen ürünler arasındadır.

Mide Gribi

Mide Gribi İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu