Sağlıklı Yaşam

Norovirüs Hastalığı Ve Enfeksiyon İçin Alınacak Tedbirler

Noravirüs İle Başa Çıkma Yolları

instagram takipçi hilesi

norovirus

İngiltere ve  tüm Avrupayı etkisi altına alan bir hastalık ortalıkta dolaşmakta.Henüz adı bile duyulmayan ve yeni görülen hastalık sağlığı tehdit ediyor. Bu hastalığın yeni ortaya çıkması ile hastalık hakkında bilgi veren Memorial Hastanesi enfeksiyon dalında laboratuvar koordinatörü olan Doç. Dr. Kenan Keskin norovirüs’ün nasıl bir hastalık olduğu konusun da bilgi verdi.

Dr Kenan Keskin yaptığı açıklamada bu virüsün daha önce tanındığını adının norwalk like virüs adında kullanıldığını belirterek sindirim sistemi üzerinde etkili olduğunu hasta da baş ağrısı, bulantı, kusma ve enfeksiyon hastalıklarına neden olduğunu belirtti. Özellikle bu hastalık salgın olarak oteller,restaurantlar ve tur gemileri gibi yolculuklar sırasında salgın olarak yayıldığı basından yansıyan haberler arasındadır.

Norovirüs Belirtileri

24 ila 48 saat sonra ortaya çıkan norovirüs beliritleri  ishal, kusma, mide bulantısı baş ağrısı ve ateş şeklinde ortaya çıkmaktadır. Vücut direncinin düşük olduğu kişilerde ve özellikle çocuklarda böbrek hastalığı, akciğer hastalığı olan kişilerde yaygın olarak görülebilir. Bu rahatsızlıkta su kaybı olduğundan hastanın bol sıvı alması gerekmekte.

Eğer ağır rahatsızlık durumu varsa kişinin mutlaka hastane de tedavi edilmesi gerekir. Virüsün ağız yolu ile alınması ile geçtiği görülür. Hastalık daha çok cafe, restaurant, oteller, tabldot yemekhaneleri ve hastaneler mutfak ve yemekhanelerde çalışanlar aracılığı ile yayılmaktadır. Buralarda yiyecek yolu ile bulaşma gerçekleşmektedir. Bunun dışında hasta ile temas eden kişiye norovirüs geçebiliyor.

Dondurulmuş Gıdalar Ve Deniz Ürünlerinden Bulaşma Riski

Norovirus seafood dish

Salgın hastalık hazır dondurulmuş yiyeceklerden ve deniz ürünlerinden geçebiliyor. Herhangi bir gıda maddesi tehlike unsuru taşıyorsa ve bu virüsün olduğundan eminseniz bu tür ürünlerden uzak durmak ve olan ürünleri imha etmek gereklidir. Özellikle  sebze ve meyvelerin yıkanması da oldukça önemli Sebze ve meyvelerin iyi bir şekilde yıkanması gerekirse sirkeli suda bekletilip tüketilmesi önem taşımaktadır.Az bir virüsün bile hastalığın yayılmasına neden olduğu unutulmamalıdır.

El Temizliğine Önem Verin 

Tuvalet sonrası ellerin sabun  ile yıkanması oldukça önem taşıyor. Ağız yolu ile geçen virüsün özellikle el yolu ile daha kolay bulaşması nedeni ile bu hastalıktan korunmak için el hijyenine ve temizliğe oldukça dikkat etmek gerekmektedir.

Bu rahatsızlığı yaşayan kişinin istirahatine de özen göstermesi önemli detaylar arasındadır. Hastalığa tekrar yakalanma riski bulunuyor. Hastalığa etken virüsün farklı antijen (serolojik) tipi bulunduğundan kişide hastalığa karşı antikorlar etki etmemektedir. Norovirüs için hastalığa karşı henüz aşı geliştirilmemiştir.

fft99 mf6166517

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu